1. Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Usuń ogłoszenie

Części "wysoka półka" fakty i mity

Dyskusja w 'Pogaduszki warsztatowe' rozpoczęta przez użytkownika maciej86, 13-03 17.

1. maciej86

maciej86 Początkujący

Docenione treści:
    1
    Tak już mnie ostatnio nachodzą wnioski po kilku latach pracy w zawodzie, że te cześci niby "wysoka półka" jest czasami niżej niż zwykły maxgear czy hart.

Podam moze "kilka" przykładów, a przypadków było znacznie więcej.

Sąsiad z za płotu czyli najgorszy klient jaki może być, niepsrawna klima, opel astra H, dziurawa chłodnica - standart. No to żeby nie było żadnej "wtopy" w robocie to namawiam klienta na nissensa, bo to wysoka półka tam 100zł czy 150zł drożej niz tani zamienik, starczy na lata. Za pół roku był z powrotem bo na samym środku radiator się przedziurawił! ogłądałem tą chłodnicę z bliska, zero śladu bo jakimkolwiek uderzeniu od czegoś! Nissens wadliwy? no nie mozliwy a jednak!
    Co nie znaczy że kazda chłodnica była wadliwa, ale uwazam ze takie produkty nie powinny się psuć przed dwoma laty a on nawet pół roku nie wytrzymał. Zaznaczam ze sporo montuje termoteców i harta i narazie cisza? Zbieg okoliczności?

Znajomy, BMW E65 745i, wymiana oleju, zwykle zakładam filtry harta, chyba że ktoś sobie życzy jakieś te cudowne markowe, Mysle sobię takie fajne auto to założem Mann-a i założyłem 8tyś przebiegu i powrót na lawecie do warsztatu, diagnoza? Rozerwało filtr oleju i go wciągnęło do środka? Pamietam kiedyś jak byłem jeszcze dużo młodszy zatkał nam się filtr paliwa na autostradzie w niemczech w toyocie w dieslu i dziwnym trafem też była mann-a i nie był stary. Przypadek ? Zaznaczam że z hartem jak dotąd nie miałem żadnych reklamacji ani uwag, jedynie co niektórzy klienci na kabinowe się skarzą.

Zaworki elektropneumatyczne do tdi-ków pierburga, 300-500zł sztuka, juz po montażu cuda się działy.
    Niektóre używane lepiej działały niż te nowe markowe. nie mowie że wszystkie ale kilka mi sie takich cukierków trafiło.

Pompa wodna SKF - chyba lepszych pomp nie ma, przynajmniej tak mi się wydawało, VW 2.5 TDI 150 koni, założyłem, miesiąc i cieknie :) termotec, metelli zero problemow jak narazie.

Sprzęgła luk, peugeot 307 i w sumie inne peugeoty też, wymiana, po zamontowaniu szarpanie przy ruszaniu, dopuszczalne przy wysokiej półce? nie sądzę.. Zaznaczam to nie jeden egzemplarz.

Wtryski bosch, regenerowane, do iveco daily obecnie mam w reklamacji, dokladnie to jeden, nawet pół roku nie ma, przelewa, sam namowilem klienta, zeby na wlasną reke nie regenerował, tu są gotowe z półki, juz nadane kody ima. i co ? Za cene tego cudownego regenrowanego Boscha miałby 2 regenerowane w podrzędnym warsztacie.

Podałem te kilka przykładów, z jakimi ja sie przypadkami spotkałem oraz wieloma innymi. Uważam że niekiedy przy zakupie trzeba zachowaćdystans i bezlitosnie nie ma co wierzyć ze markowe znaczy dobre i trwałe, w niektórych konstrukcjach czy założymy markowe czy nie i tak się zespuje :)
    Ja zawsze byłem za wysoką półką, jednak sporo tej wysokiej półki jest robiona tam gdzie ta niska półka i poza ceną zaczyna sie nie wiele różnić.

Mechanik jako osoba doswiadczona wie co jakiej firmy gdzie montować, i tu moim zdaniem jest niepodwazalny argument dla klientów "ze swoimi częściami" Ze nawet nam mechanikom jest zakupić dobre i trwale części a co dopiero laikowi wcisną heh :D

A jakie są wasze spostrzeżenia na markowe produkty? Jakieś ciekawe historie :)?

2. MTM

MTM Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    460
    Miasto:
    z charakterem
    Nie skomentuje faktu, że jedziesz po taniości i ciekaw jestem co będzie jak siądzie thermotec a jak by siadł nisens -> chodzi o gwarancję...
    Ja nie montuję części przywiezionych przez klientów...

3. brum brum

brum brum Uczestnik

Docenione treści:
    81
    Miasto:
    daleko
    Ja sie nie zgodze, bo czesto kłade częsci z ,,wyzszej półki" i jestem zadowolony i przez pare lat nic sie nie działo(a przynajmniej nie przypominam sobie). Zaczynajac od filtrów głównie Hengst, Knecht-Mahle(według mnie najlepsze) i Mann(zgodze sie, ze z tej trójki chyba najgorsze) i mozesz sobie kiedys porozcinac np. filtry oleju i porównac z no name'ami, a poza tym wszystko ładnie pasuje i innej jakosci materiały. O Pierburgu tez złego słowa nie powiem, co do sprzegięł czy całych zestawów to z LUKa czy Valeo tez jestem zadowolony. Ogólnie mógłbym tak wymieniac ale nie w tym rzecz. Natomiast ja widze róznice w tych czesciach chociazby w jakosci materiału i precyzji wykonania np. termostaty Wahlera, pompy ZF czy nawet wspomniane chłodnice Nissensa, a nie mówiac juz np o klockach gdzie np Textar czy Ferodo ładnie lezy na miejscu, a takie Krafty wez tam wsadz albo nie wejda albo lataja luzno. Według mnie problemem jest zalewanie rynku chińskim złomem i dlatego warto miec sprawdzone zródło zakupu czesci (najwiecej widac tego na zawieszeniu lemforder, febi czy sachs, trezba uwazac) No i jeszcze tez widze czesto róznice np. w tej samej firmie ale produkt składany np w Turcji, a produkt z Austrii czy Niemiec (mimo wszystko wole to niz Toprana czy maxgeara ). Oczywiscie moze zdarzyc sie tez jakas wadliwa seria z najlepszych czesci ale wtedy włąsnie tez wchodzi w gre to co kolega wyzej napisał.

4. maciej86

maciej86 Początkujący

Docenione treści:
    1
    Ja również zakładam sporo z wyższej pólki, i dlatego ostatnimi czasy obserwuje więcej reklamacji na te rzeczy z górnej polki niż na te byle jakie.
    To ze zakładam tanie filtry to nie znaczy ze jadę po taniości, porostu nie widzę sensu przepłacania za filter trzy razy tyle skoro i tak np olej i filtry wymieniam co 10-15 tyś. Jeśli masz klienta co jezdzi na oleju 40-50 tys to moze i ten knecht ma sens...

Ja nie najeżdżam na te rzeczy z górnej polki, tylko próbuję się wczuć w role klienta, ze "namawia mnie mechanik na te droższe a za pól roku jestem z powrotem" Oto mi chodzi. To nie California ze ludziom pieniądze z kieszeni wystają.

Jeśli chodzi o reklamacje rzeczy brendowych to są one rozpatrywane w ciągu tygodnia, a te firmowe? Tragedia, wywody ekspertów co klucza w reku nie trzymali. Boscha sondę lambda mam w reklamacji od grudnia, co parę tygodni przysyłają pisma czy wyrażam zgodę na to czy na tamto.

Nie rozumiecie o co mi chodzi, chodzi mi oto ze np wymieniam zawór EGR, delphi, chyba kazdy się zgodzi ze nie jest to byle kicz, pacjent opel vectra B 1.6. Diagnoza, wymiana wytrzymał lekko ponad 2lata, nawet się z zewnątrz nie zabrudził specjalnie, przebieg 3-4 wymiany oleju. Cena około 500zł. Sens? Chyba żaden? Skoro te egr sa wadliwe to po co płacić po 500zł. Teraz założyłem engintech z ic, zobaczymy, cena 1/3 ceny tamtego. Jeśli by to wytrzymało kilka lat np 4-5 to jeszcze bym to rozumiał.

Tak samo wycieraczki np valeo czy bosch, pol roku i skrzeczą. Kumpel kupił sobie jakieś marketówy i jest ok. Sam mam w obu samochodach Valeo, zachowują sie identycznie. Cena oczywiście tych lepszych 2x drozsza...

Montuje rzeczy lepsze i pewnie będę nadal montował. Niektóre te totalnie chinskie to trzeba dopasowywać do samochodu. O takich produktach tutaj nie mówię i nie polecam.
    Uważam tylko ze jeśli jest możliwość założenia tańszej części to taką zakładam, a nie zapieram się ze ta niemiecka część jest najlepsza bo "nimiecka" i starczy do końca życia :)

5. selim

selim Uczestnik

Docenione treści:
    23
    Miasto:
    Sląsk
    Pompy wody skf najlepsze ...dobre sobie
    Top w zamiennikach to metełli

Mann, faktycznie pakuje od wszystkich
    czasami jest z tym problem

Nissensa, tez juz nie kupuję
    Raz klienta przez to straciłem

Jest pewien chinol na którego od
    10 lat nie miałem reklamacji
    GSP. ...takie niebieskie pudła

6. RoMo

RoMo Uczestnik

Docenione treści:
    26
    Tez się nie zgodzę. Kiedyś montowałem sworzeń jakiś no name do polowki to dziury nie pasowały musiałem lekko jedna rozwiercic żeby śruba weszła, a nie mówię już ze guma zamocowana jak by drut z plastiku był. Kiedyś tez montowałem termoteca bi tani, do sharana to pasowała jak by ja dziecko ulepilo z plasteliny, a następna ciekła po pół roku i od tej pory zero tego dziadostwa .

7. fructon

fructon Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    522
    Miasto:
    Kraków
    Adres strony:
    W Krakowie był jeden gosc prowadzący hurtownie częsci ,jak sie okazało częsci były ryzowe ale opakowania sam produkował oczywiscie markowe .

8. Autoelektronika

Autoelektronika Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    483
    Miasto:
    RDE,RMI,KT
    Adres strony:
    Cos w tym jest.
    Odpowiedni staz w tym zawodzie utwierdzil mnie w tym samym.
    Ktos kto ma male przeroby albo dziala na czarno to jego to nie dotyka.

9. RoMo

RoMo Uczestnik

Docenione treści:
    26
    Markowe części mogą mieć jakieś defekty lub słabsza trwałość ale napewno nie tak często jak te z niższej polki. Druga sprawa to wykonanie i jak pasują do danego elementu. Kiedyś musiałem filtr kabiny przycinać, jc premum ale niestety gość chciał jak najtaniej.

10. Autoelektronika

Docenione treści:
    483
    Miasto:
    RDE,RMI,KT
    Adres strony:
    dlatego odpowiedni staz w zawodzie wyrabia mechanikowi co i z czego może montowac

11. arni_poznań

arni_poznań Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    1 509
    Miasto:
    PZ
    Z termoteca są dobre uszczelnienia sprężarki Klimy :)

12. Autoelektronika

Docenione treści:
    483
    Miasto:
    RDE,RMI,KT
    Adres strony:
    może smieszne,ale zalozylem mase skraplaczy z thermoteca bo miało być budżetowo na zyczenie klienta bo jednak minimum te 100zł jest roznicy na każdym jednym,ani jedna sztuka nie wrocila na reklamacje,Nissens i NFR wrocił przez ten czas a powinno być na odwrot.
    Nie wspomnę o zaworach do sprężarek zwłaszcza w vagach,wszystko smiga a klienci wygrali na tych decyzjach zdecydowanie.
    dziś wypakować z pudelka skraplacz thermoteca a inne markowe to ja nie widze roznicy zbytnio.Takie samo badziewie i tak samo nie pasuje w montażu.

13. pajak100

pajak100 Uczestnik

Docenione treści:
    27
    Miasto:
    Płock
    Adres strony:
    Filtr oleju w samochodzie jest tak naprawdę bocznikowym filtrem, tzn jest w nim niewielkie podciśnienie.
    Po prostu filtruje około 5- 10% oleju idącego na panewki, a wraz z zapychaniem coraz mniej . Tak więc zassanie go to jakiś inny efekt.
    Max gear - montujemy to notorycznie i jakoś ludzie jeżdżą. No cóż - trzeba trochę się znać co można wstawić , a co nie. Sprzęgła tylko luk lub sachs, nie warto tego rozbierać dwa razy, ale tarcze i klocki na tył jak najbardziej jakieś słabe.

14. samspec13

samspec13 Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    375
    Miasto:
    europolonia
    Wystarczy tak jak w przypadku lumpów, sporzywki patrzeć na kody i można odcyfrować kto dla kogo produkuje. Gorzej jeśli tych kodów kreskowych nie zawsze można odcyfrować.

15. fructon

fructon Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    522
    Miasto:
    Kraków
    Adres strony:
    Pajak 100 coś chyba tworzysz jakies nowe teorie o przepływie oleju:):):)

samspec13 lubi to.
  16. eltechsam

eltechsam Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    1 208
    Miasto:
    Wysoka
    Albo raczej odświeża stare rodem z Polskiego Fiata 1300p...

17. arni_poznań

Docenione treści:
    1 509
    Miasto:
    PZ
    Też mnie się wydawało zawsze że olej płynie przez filtr w 100 % a w razie zatkania przez baypass :eek:

18. brum brum

brum brum Uczestnik

Docenione treści:
    81
    Miasto:
    daleko
    A własnie moze to zalezy od jakości filtra i sa takie ,,wybredne" co tylko 5-10% puszczają:D, a reszta...

19. arni_poznań

Docenione treści:
    1 509
    Miasto:
    PZ
    tak na serio to bym się nie zdziwił ... jeśli przechowujesz filtr w wilgoci to faktycznie może więcej nie przepuścić

20. RAVEN1906

RAVEN1906 Początkujący

Docenione treści:
    5
    Miasto:
    Śląsk
    Jakby nie było moim zdaniem patrząc na jakość innych części z maxa...zakładanie filtrów oleju z tej "firmy" to proszenie się o kłopoty ale jak u kolegi wporzadku i bez problemów to ok.