1. Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Usuń ogłoszenie

Częste wymiany oleju- szkodzą czy pomagaja- co myślicie?

Dyskusja w 'Płyny, oleje, kosmetyki samochodowe' rozpoczęta przez użytkownika Mechanika pojazdowa Gorzów, 21-08 16.

1. Mechanika pojazdowa Gorzów

Mechanika pojazdowa Gorzów Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    76
    Miasto:
    Gorzów Wielkopolski
    Otóż temat ten zaczął mnie męczyć jak na innym forum pojawił się temat o uszkodzonym uszczelniaczu wału i klient z racji pobytu za granicą stwierdził że koszty naprawy są tak duże, że woli dolewac niż usuwać wyciek- dałem swoją odpowiedź typu ze owszem może, ale ciągła praca na świeżym oleju wcale nie jest zdrowa dla silnika tak samo zresztą jak jazda na zbyt starym oleju. Nie zdążyłem dać argumentów jak moderator wrzucił mój post w kosz, dał ostrzeżenie i oglonie pojechał mnie a jak myślę nie słusznie. Ale do rzeczy. Internet jest pełny materiałów na ten temat. Sugerowalem się artykułem, że każdy świeży olej dociera się do silnika, i że potrzeba jakiegoś czasu aby taki olej po wymianie zaczął z tym silnikem współpracować. Wyczytalem, że świeży olej stawia dużo większe opory choćby dla pierścieni co przyspiesza ich zużycie jak i lekko zmniejsza osiągi i zwiększa zużycie paliwa. Nigdzie nie jest jasno opisane, po jakim czasie taki olej juz jest dotarty z silnikem jednak jakiś czas temu świat obiegła wypowiedź pewnego Holendra, który był dyrektorem castrola i będąc już na emeryturze postanowił wyjawić prawdę o olejach, ze tak naprawdę to wszystko to nabijanie kasy i wymiany oleju nie są potrzebne, najważniejszy jest filtr. Nie mam laboratorium, nie jestem chemikiem wiec nie mogę tego stwierdzić ale moim zdaniem coś na rzeczy jest a najbardziej mi się rozchodzi o temat jazdy na ciągłe świeżym oleju no powiedzmy wymieniamy co 500 km. Wiem ze niemożliwe ale tak teoretycznie. Co o tym myślicie?
    Tak prywatnie to mam taką stara astre 1.7 td isuzu 93 rok. Robocze, niezawodne auto. Służy do przewiezienia silnika, jakiś tam części ze szrotu, ale czasami zdarza się zrobić nawet kilkaset km. Zdarza się, że stoi dwa miesiące nie odpalana. Olej nie zmieniany jakieś sześć lat. Ostatnio dolalem litr. Kilka lat temu miała iść na złom ale nie chce sie zepsuć :)

2. eltechsam

eltechsam Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    1 056
    Miasto:
    Wysoka
    Pewnie to samo co o haśle: "Częste mycie skraca życie"... :D:p

jacek grabowski lubi to.
  3. ojek

ojek Początkujący

Docenione treści:
    1
    Miasto:
    Węgrów
    Osobiście jednak nie wierzę w "wieczność" olejów jak np. long life

4. Marek_S

Marek_S Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    1 696
    Miasto:
    Sląsk
    Hmmm no raczej wymiana na nowy nie powinna szkodzić a jeżdżenie na starym na pewno nie jest wskazane , oleje sa coraz lepsze a i silniki inne wiec .... a to że ściema to fakt jakiś model merola miał czujnik lepkości oleju i okazało się ze wytrzymywały do ok 60 kkm i szybko je usunęli .. zresztą prosta proba rurka kapilarna i test nowego i po 15kkm ... jak komuś chce sie bawić

5. Mechanika pojazdowa Gorzów

Mechanika pojazdowa Gorzów Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    76
    Miasto:
    Gorzów Wielkopolski
  6. samspec13

samspec13 Gaduła

Docenione treści:
    160
    Miasto:
    Grabów
    Nie całkiem to wszystko jest tak proste. Nie tylko Castrol robił takie próby, ale i firmy które oleju nie produkują i np. zwykły 10w40 co 10- tysięcy do 60- tys. miał być jeszcze zdolny smarować silnik. Owszem filtr zmieniano co 10- tys. Trudno tak naprawdę dać jednolitą odpowiedź. Sam robiłem doświadczenie na własnych autach jak założyciel temu i benzyniaki z gazem doczekały po ca. 450 tys. nim doczekały renty, ale całkiem sprawne. Po 200 tys. wymiany były co 40-60 tys. przy 10 w 40 a filtr co 20-30 tys.

7. arni_poznań

arni_poznań Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    1 381
    Miasto:
    PZ
    Trzeba sprawdzać olej czy ma lepkość, to widać i słychać po pracy silnika, szczególnie rano po odpaleniu, chyba najgorzej jest w dizlach bo czasami dostaje się ropa do oleju przez gumki na pompkach albo przy wypalaniu dpf, po prostu trzeba czasami podnieść maskę i sprawdzać :) a o zbyt częstych wymianach nawet nigdy nie słyszałem ani się nad tym nie zastanawiałem, nigdy nie spotkałem się z uszkodzeniem silnika z powodu zbyt częstych zmian.

8. mar.wo

mar.wo Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    157
    Miasto:
    Racibórz
    Adres strony:
    Podzielił bym silniki na
    1 benzyna i diesel
    2 stare nowsze i najnowsze konstrukcje silników
    Moje spostrzeżenia : zauważyłem, że wymiana oleju w skrzynia biegów nie służy im a wręcz przeciwnie. Lepiej uzupełnić niż wymieniać.
    Co do silników : zawsze trzeba sprawdzać poziom ale ja mam zwyczaj, może brzydki ale biorę olej z miarki w palce i to wiele "mówi " o stanie oleju.
    Z praktyki mam klientów dziwaków, tylko dolewają a wymiana co kilka lat 2/3 .
    Dużo zależy od warunków eksploatacji , długie trasy lub tylko miasto stop/start , np.: jak często uruchamiany zimą. Itp itd...

9. Auto-Guma

Auto-Guma Początkujący

Docenione treści:
    23
    Miasto:
    Wrocław
    Adres strony:
    po pierwsze to sama wymiana filtra co niby ma dać?! jak sama nazwa wskazuję filtr jest do filtrowania i nie odpowiada za właściwości oleju. Po drugie przyjechała do mnie klientka jakiś czas temu z e46 1.8 benzin z przebiegiem 120 000 km, auto z salonu, silnik zablokowany. Pani zmieniła tylko raz olej przy 60 000km na longlife. W silniku była smoła. Kolejna spawa to dolewanie oleju. Jeździłem celicą parę lat z wyciekiem z chłodnicy oleju. raz w miesiącu dolewałem jakieś 0,5l przez 5 lat wymieniałem co jakieś 20 000 filtr. silnik po ściągnięciu pokrywy zaworów wyglądał jak nowy. Lekko złotawy nalot.

10. Marek_S

Docenione treści:
    1 696
    Miasto:
    Sląsk
    drożność i wyłapuje zanieczyszczenia

11. Auto-Guma

Auto-Guma Początkujący

Docenione treści:
    23
    Miasto:
    Wrocław
    Adres strony:
    a jak to się ma do właściwości chemicznych i fizycznych?!

12. Giemza

Giemza Uczestnik

Docenione treści:
    76
    Miasto:
    Lublin
    Long life :)

Załączone pliki:

13. JerryG1

JerryG1 Bywalec

Docenione treści:
    89
    Miasto:
    Londyn
    Mialem nie zabierac glosu w tym watku ale z poltora tygodnia temu rozmawialem na podobny temat z taxiarzem ze stazem 30 lat tu w UK.
    Nikt nie wspominial o jednej rzeczy przy czesciejszych wymianach zwlaszcza w starszych autach, tu w UK 9.000mil co jest odpowiednikiem co 15.000km ze oleje to ze smaruja nie podlega dyskusji ale poza tym nowe posiadaja jakies tam srodki czyszczace i zbyt czeste wymiany od zalecanych wymywaja nagary itp. ktore zwlaszcza w starych silnikach jednak daja mozliwosc eksploatacji w miare jakim takim cisnieniem w cylindrach.
    Jak za czesto klient bedzie wymienial to sie zdziwi ze mu silnik slabne po czasie.

Wracajac do kierowcy taxi, jego i takze moja opinia trzymac sie tych 9.000mil a silnik popracuje dluzej.
    Z tym zeby nie lac jakis tam wynalazkow a zalecane oleje do danego silnika.

14. Marek_S

Docenione treści:
    1 696
    Miasto:
    Sląsk
    Z tym to się zgodzę lać taki jaki producent przewidział i w określonym czasie

15. tomi4m10

tomi4m10 Uczestnik

Docenione treści:
    14
    Miasto:
    Trojmiasto
    jest temat silnikow vw 1.8t znanych z tego, ze zapychaja sie smoki, silnik się zaciera, ostatnio taki rozbierałem, olej faktycznie na dnie miski gęsty, czy jakby zmieniać filtr to by go uzdatniło?

16. Auto-Guma

Auto-Guma Początkujący

Docenione treści:
    23
    Miasto:
    Wrocław
    Adres strony:
    zgadza się, ale tylko wtedy jak olej jest zmieniany co 50 tys. jeżeli zmieniasz sukcesywnie olej co 10 tys to nie ma mowy o nagarach ani glutach w misce.

17. Stanisław 1946

Stanisław 1946 Weteran Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    328
    Miasto:
    Szczecin
    Olej należy wymieniać tak jak zaleca producent.

18. eltechsam

eltechsam Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    1 056
    Miasto:
    Wysoka
    Albo i częściej.

19. Auto-Guma

Auto-Guma Początkujący

Docenione treści:
    23
    Miasto:
    Wrocław
    Adres strony:
    serwisowałem flotę opli, w firmie i producent zalecali wymianę w corsach co 30 tyś na olej comma. Auta po przejechaniu 150 tys miały gnój w silniku.

20. baton180

baton180 Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    82
    Z wielkim naciskiem na CZĘŚCIEJ