1. Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Usuń ogłoszenie

Częste wymiany oleju- szkodzą czy pomagaja- co myślicie?

Dyskusja w 'Płyny, oleje, kosmetyki samochodowe' rozpoczęta przez użytkownika Mechanika pojazdowa Gorzów, 21-08 16.

1. samspec13

samspec13 Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    307
    Miasto:
    europolonia
    To działa na zasadzie częste mycie skraca życie. To preparaty na bazie narty, co już wcześniej przy innej okazji wałkowaliśmy.

2. Marek_S

Marek_S SuperMechanior

Docenione treści:
    1 825
    Miasto:
    Sląsk
    Wiesz stare silniki maja rozne swinsta które je poniekąd uszczelniaja jak pisałem nie mam zdania

3. samspec13

Docenione treści:
    307
    Miasto:
    europolonia
    Płukanie w celu zmiany oleju, czy też po jakimś czyszczeniu, gdzie śmieci dostały się w michę. Nie często, tylko wyłącznie z konieczności.

4. Edzio

Edzio Uczestnik

Docenione treści:
    22
    Miasto:
    Londyn
    przyklad dotyczy skrzyni biegow w fordzie galaxy 2012 automat, klient taxi wymienial olej co 20tys km dbajac o auto. Oczywiscie razem z filtrem po 6 takich wymianach skrzynia do naprawy, jak sie okazalo w tym automacie jest dodatkowy filtr w wewnatrz skrzyni ktory zapchal sie syfem i udupilo skrzynie. W nowszych bmw jest zolta naklejka na skrzyni coby go nie dotykac ;s wiec wnioski nasuwaja sie ze zbyt czesta wymiana w silniku tez raczej mu nie sluzy

5. Marek_S

Marek_S SuperMechanior

Docenione treści:
    1 825
    Miasto:
    Sląsk
    co ma skrzynia do silnika ?

6. Edzio

Edzio Uczestnik

Docenione treści:
    22
    Miasto:
    Londyn
    bardziej niz myslisz, a wiecej niz Ci sie wydaje

7. brum brum

brum brum Uczestnik

Docenione treści:
    45
    Miasto:
    daleko
    No nie wiem, bo w automatach to nawet kiedys sie producenci pogubili jak np. Mercedes kiedy wypuscił automat 722.6 oficjalnie wydali komunikat, ze w tej skrzyni olej nigdy nie podlega wymianie... Kiedy pierwsze auta porobiły 50-70k zaczeło sie, a kiedy na warsztatach znalazło sie nascie tysiecy sztuk to bardzo szybko sprostowali komunikat o sprawdzaniu co 60-70k, identyczna sytuacja miała miejsce w Bawarii. Nowsze skrzynie bardziej pewnie dopracowane ale mimo wszystko co 20k to moze tez za czesto, bo na pewno produent takich wymian nie zalecał, a z drugiej strony taki wewnwtrzny filtr to chyba po to jest zeby ta skrzynia koniec końców wylądowała w aso tak jak i long life co 30k, ale zasada działąnia takiej skrzyni opiera sie na płynie i chyba nie ma ich co porównywac do silników, bo jednak tam olej pełni troche inna role.

Edzio lubi to.
  8. Marek_S

Marek_S SuperMechanior

Docenione treści:
    1 825
    Miasto:
    Sląsk
    Zupełnie inny sklad i rola oleju.

9. brum brum

brum brum Uczestnik

Docenione treści:
    45
    Miasto:
    daleko
    No właśnie inna rola i dlatego to temat na inny watek, bo nie ma co tu mieszac ATF z olejem silnikowym i czestotliwosci ich wymian. Co do wymian oleju w motorze to moim zdaniem najlepeij troche skrócic czas (2-4k) interwału zalecanego przez producentów(z wyjatkiem jak wyzej pisałem pierdół typu long life o zgrozo...), a z drugiej strony to też mi sie wydaje, ze dobrze dobierac to w miare indywidualnie(kondycja silnka, przebieg trasa miasto, katowanie itd)
    a no i płukanki- jak dla mnie sciema i raczej nikomu nie proponuje ani tego ani róznego rodzaju doktorów(mozna przepłukac olejem).

10. samspec13

Docenione treści:
    307
    Miasto:
    europolonia
    Wrzecionowy drogi a taki najlepszy do tych zabiegów.

11. arni_poznań

arni_poznań Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    1 504
    Miasto:
    PZ
    Ja kiedyś zamiast oleju nalałem ropy do cinkusia 700 :D bo hałasował hydraulik i pomogło ale to ryzyko

12. gawontomek

gawontomek Początkujący

Docenione treści:
    5
    Miasto:
    już inne forum
  13. Stanisław 1946

Stanisław 1946 Weteran Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    403
    Miasto:
    Szczecin
    Mam kolegę jeździł Fiatem 125P nigdy nie wymieniał oleju, Sprzedał jak jeszcze jeździło. Dalszej historii nie znam.
    Ja w dieslu wymieniam co 5 tys.

14. ojek

ojek Początkujący

Docenione treści:
    1
    Miasto:
    Węgrów
    Ja w moich wymieniam co 8-10 tys

15. Ondraszek

Ondraszek Uczestnik

Docenione treści:
    26
    Miasto:
    Nowy Sącz
    Mój brat kupił Mercedesa W203,skrzynia padła dosyć szybko,olej nigdy nie wymieniany,wylał złoty olej do tego czarny niczym smoła,remont skrzyni,tylko synchronizator któregoś biegu,płukanie skrzyni ,olej wylany dalej czarny z opiłkami.Mój znajomy jest kierownikiem na budowie,jeżdził Suzuki Vitarą ,silnik benzynowy ,firmowy.Kiedyś nagle na drodze usłyszał tylko trach i silnik zgasł.Okazało się,że olej nie był wymieniany od lat,złapało panewkę.Hynk de Groot ten od Castrola plecie bzdury,to prawda,że sadza w oleju silnika diesla ma świetne własności smarne,niestety w sprawnym silniku hulanym po trasach zmienia lepkość oleju w kierunku in plus a to zabójstwo dla silnika.Jeśli ktoś twierdzi,że nie powinno wymieniać się oleju np.w skrzyniach automatycznych ,to ma rację,nieumiejętna wymiana uszkadza skrzynie a nie sama wymiana,Na YT pokazano jak należy wymieniać olej w automatach,niestety potrzeba do tego kilka litrów dodatkowych oleju po to by wygnać ze skrzyni stary olej ,co ciekawe robi się to przy zdjętej misce olejowej,wiadomo filtr,ale też trzeba wyczyścić miskę z megnesem z opiłków i szlamu.

arni_poznań lubi to.
  16. darcuss

darcuss Uczestnik

Docenione treści:
    20
    Miasto:
    Tu i tam
    Na początku lat 90tych,jak pracowałem jeszcze w ASO, Vw i Audi jako jeszcze jeden koncern, zalecał wymianę oleju dla diesla co 7,5tys , a benzyniaka co 10tys. I tego powinniśmy się trzymać. Olej długo eksploatowany wytwarza nagary, traci lepkość i pompowalność. Nie wskazane jest zmienianie producentów oleju np. raz Castrol innym razem Valvoline. KAŻDY OLEJ ODKŁADA CO INNEGO WEWNĄTRZ SILNIKA !!! a zmiana marek oleju , powoduje zmywanie tych nagarów i przyspiesza zgon jednostki.
    Prosty przykład: jak smakują frytki smażone na świeżym oleju, a jak po 10 smażeniu na tym samym oleju !?
    Uważam że, jedyną mądrą rzeczą wymyśloną w oleju, jest mała zawartość popiołów , łatwiej ręce umyć i silnik jest w środku czystszy :)

Ostatnio edytowano: 20-11 16
  17. brum brum

brum brum Uczestnik

Docenione treści:
    45
    Miasto:
    daleko
    Co do wymian w automatach owszem zgodze sie, ze trezba to zrobic umiejetnie ale absolutnie nie zgodze sie z tym, cytuje,,Jeśli ktoś twierdzi,że nie powinno wymieniać się oleju np.w skrzyniach automatycznych ,to ma rację," Praca takiej przekładni opiera sie na olejeu jesli mozna tak w duzym skrócie powiedziec i juz w tym watku wczesniej pisałem co spotkało chociazby skrzynie meredesa począwszy od W210 gdzie producent powiedział, ze olej w skrzyni nie podlega wymianie (po roku akcja sewisowa i zalecane wymiany co 60-70k) to samo było z Bavarią. Natomiast z kolegą wyzej zgadzam sie w 100% co do zalecanej czestotliwosci wymian oleju ale juz ne koniecznie do trzymania marki producenta, bo jezeli wiadoma marka płaci np. Bavarii ogromne pieniadze aby lali i rekomendowali ich olej, na temat którego jakosci oszczedze sobie słów to ja np. klientowi na 100% z czystym sumieniem poleciłbym inny tylko ze wzgledu na jakosc.(ale zgadzam sie, ze nie powinno sie po prostu lac innego oleju przy kazdej wymianie), a i jeszcze jedno, mała zawartosc popiołu nie jest jedyna dobra rzecza, bo nowe oleje w pełni syntetyczne sa nieporównywalnej jakosci do minerałów.

18. autospec

autospec Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Kraków
    A Japończycy nie idą w żadne long life i jak za starych dobrych czasów wymiana co 15 tys km

19. samspec13

Docenione treści:
    307
    Miasto:
    europolonia
    Amerykany co dychę, wiem od wiarygodnej znajomej.

20. JerryG1

JerryG1 Bywalec

Docenione treści:
    89
    Miasto:
    Londyn
    Tez sie nie zgodze :)

A kuzwa on chodzi w swojej cieplocie, nie nagrzewa sie ?? jak silnik ma 90*C to skrzynia automatyczna pare stopni mniej i czy w takiej pracy nie gubi swoich wlasciwosci smarnych, to raz a pozniej placze ze biegi zle sie przelaczaja.

A tu nie zgodze sie, sam organoleptycznie :D [nie pilem oleju] zalewalem do swoich skrzyn automatow rozne wynalazki i dopiero zastosowanie polecanego przez producenta oleju do danego automatu dawalo mi przyjemnosc z jazdy a juz myslalem ze trzeba bedzie zmieniac skrzynie, przeplukanie i zalanie odpowiedniego czasami dosc drogiego.