1. Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Otworzenie własnego warsztatu

Dyskusja w 'Pogaduszki warsztatowe' rozpoczęta przez użytkownika Dawids20, 17-01 12.

1. Dawids20

Dawids20 Nowy

Docenione treści:
    0
    Witam. Mieszkam w małopolskim, o. Nowego Sącza (~20km). 4km ode mnie są 2 większe warsztaty (do 1 raczej stali klienci i gorsze auta jeżdżą, drugi nie wiem), jest też malutki chyba prywatny. Od nich jadąc na wschód czyli w moją stronę nie ma nic, (lub takie co są bo są) przez dobre 10km.
    Działkę mam, pieniądze na otwarcie biznesu też, wziąłbym dotacje, cały sprzęt puszczam w koszty, więc biorę za netto.

Chciałbym otworzyć na początek:
    - wymiana oleju (podstawa zarobków i główny pomysł) z profesjonalnym sprzętem i warunkami
    - myślałem poważnie o wymianie opon / wyważaniu (na czym nie zarobię dużo i trzeba włożyć w sprzęt) ale mogę dodatkowo sprzedawać opony (być może dogadam się z hurtowniami - nie wiecie może ile średnio można utargować % czy $? )
    - następnie rozwijając warsztat już sam nie wiem, mechanika nie bardzo mi się widzi, bo można coś zawalić stracić klienta, trzeba mieć znacznie więcej narzędzi i przede wszystkim doświadczenie, ale nie skreślam tego, tylko czy można dobrze zarobić?
    Tak więc pomyślałem o jakichś jak by to ogólnie ując "drobnych tuningach", tzn. przyciemnianie szyb, zakładanie audio do samochodu łącznie z wygłuszaniem, wydechy również kompletne, sprzedaż alusów itp (myślę, że przy nie wielkiej marży i dobrych ofertach od hurtowni wielu młodzików było by chętnych)
    - nie wiem jak z nabijaniem klimatyzacji (szczerze to nawet nie czytałem o tym), nie chodzi do końca o zarobek (choć wiadomo musi być) ale o sam fakt postawienia takiego sprzętu, gdyby inne na niego zarobiły, wiadomo im więcej tym lepiej, więcej poleceń, stali klienci itp.
    - do tego obok pomieszczenie z myjką i z "grubsza" umyć klientom auta, a nawet pomyśleć o całkowitym czyszczeniu wnętrza, polerka lakieru itp (czyściłem na glanc znajomym i sobie bo mam kilka aut) można by pomyśleć, tylko raczej myślałem, nad zatrudnieniem znajomego, dla mnie tylko drobny % z tego, bo dużo się nie zarobi na takich usługach robiąc to ładnie (nie powierzchownie), ale miałbym więcej klientów - z takich usług raczej zadowolonych, po czym mogliby wymieniać oleje itp.

Koszty:
    - Podnośnik 8-10 tys. (przydał by się z czasem drugi)
    - Skrzynki z kluczami - na początek mogę nawet wziąć z garażu bo mam całą na kołach i inne narzędzia, ale dokupując liczmy 2 skrzynki dobre po 2tys do tego inne klucze też 2 tys - razem 6 tys.
    - wysysarka do oleju 2-3 tys.
    - wanna ściekowa na olej (opcjonalnie) - 3 tys.
    - montażownica do opon - 13 tys.
    - wyważarka - 14 tys.
    RAZEM: ~21 tys sprzęt do oleju + 27 tys sprzęt do opon - 23% Vat (11,04 tys). Na początek do oleju, do opon można z czasem.

A odnośnie zarobków:
    - przykładowy olej Castrol EDGE 5W-40 w okolicznych sklepach i warsztatach ~170zł za 4l co daje 42,5 za litr, jestem w stanie kupić w cenie 90zł za 4l (22,5 za litr), lub biorąc beczkę 208l 20,5zł za litr. Do tego standardowa wymiana filtrów itp, i średnio powinno wyjść na samochodzie 70-100zł bez problemu, licząc oczywiście wymianę gratis czyli za cenę w sklepach (starałbym się robić niższe ceny gdyby biznes się kręcił).
    - Ceny oleji brałem z internetu najtańsze, pewnie hurtownia da jeszcze rabat.
    - licząc ok. 7 aut dziennie po 70zł (a powinno być więcej) dało by to 500 dziennie i z sobotami 12,5 tys miesięcznie (bez opłat).

Pytania:
    - ogólnie co o tym myślicie, co doradzicie, czy dobrze myślę, jak wyglądają zarobki, czy w moich okolicach mogą być chętni i się to będzie rozwijało? Działkę mam w niezłym miejscu
    - jak wygląda sprawa z wszelakimi sanepidami, certyfikatami itp. tzn. ile orientacyjnie na wszystkie opłaty trzeba dać na start, i jakie będą comiesięczne czy coroczne.
    - ile może wyjść za prąd miesięcznie (wiadomo, że wpływa dużo czynników, ale wiecie niektórzy po sobie).

Dodam jeszcze, że takie można rzec profesjonalne zakłady zajmujące się typowo wymianą oleju (w sensie, że szybko i "gratis") są właśnie w Sączu, czyli ponad 20km na zachód i w Gorlicach - ~20km na wschód.
    Dziękuję serdecznie za wszelkie sugestie, jest tego dużo ale chciałem opisać dokładnie ;)
    Aha i też ważna rzecz, mamy firmę, ~10 aut, co 2 lata wymienia się opony, przebiegi ~50 tys. rocznie, tu bym nie zarabiał raczej, ale przyda się i do tego. Ale mam też znajomego ok. 30 busów, ta sama działalność i opony jak i przebiegi podobne, gdybym zapytał na pewno przeszedł by na moje usługi (chyba, że już ma bardzo tanio), do takich aut wchodzi ok. 8l oleju, leje się raczej Castrola jak pamiętam, i wymiana chyba co 12-15tys, więc 3-4 razy rocznie 30 aut, zawsze coś, opony ciężarowe tanie nie są przeważnie 15-16 będą, ale nie byle tańsze tylko lepszych firm... Żeby się odbić chyba wystarczy, mam dużo znajomych, którzy myślę, że by korzystali.
  2. arni_warbus

arni_warbus Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    675
    Miasto:
    PZ
    wow te 3000 za wysysarke do oleju to mnie rozwaliło :eek:
  3. Marlena

Marlena Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    101
    Miasto:
    Rawa Mazowiecka
    Adres strony:
    W planie zagospodarowania jaką masz działkę? Czy możesz w ogóle takie coś otworzyć?
  4. ludo44

ludo44 Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    253
    Jeśli chcesz działać w tej branży to nie licz kasy, którą możesz zarobić tylko tą, którą zarobiłeś. A z tymi znajomymi to ostrożnie nie dadzą zarobić tak łatwo jak ci się wydaje. A poza tym pomysł jest dobry i kasa też niczego sobie ale to już zależy od ciebie i twoich umiejętności.:)
  5. Dawids20

Dawids20 Nowy

Docenione treści:
    0
    arni_warbus a ile wg. Ciebie trzeba przeznaczyć? Myślę, że 3 tys. to nie za mało. Mógłbyś podać 2 przykłady z dolnej i górnej półki?

Marlena z działką muszę jeszcze pomyśleć, mam piękną ~60 arów, tylko obawiam się o dojazd, dla obcych może to być trochę "zadupie", ale widać ją dobrze z głównej ulicy i reklamy by pomogły. Musiałbym się wystarać od gminy od drogę, bo jest gruntowa.
    Na tej działce warunki są, tylko muszę zapytać w gminie czy można to przerobić na budowlane, bo był to teren zalewowy, ale teraz podbudowali koryta rzek.
    A druga działeczka, jest kilka metrów od ulicy wojewódzkiej i z jednej strony widoczny bardzo, ale teren trzeba by wyrównać i jest to taka działeczka, że wymiarami może i jest dosyć duża (jak na warsztat), ale źle ułożona, bo parking przydało by się przed wjazdem, tak musiałbym objeżdżać budynek, lub coś innego wymyślić, no ale dało by się... Tylko wszystko fajnie ale tu jest większy problem, jest słup wysokiego napięcia, przyznać muszę, że pioruny lubi ;) i nie wiem mam jakieś szanse wystarać się o przeniesienie?

Ludo44 znajomy to wujek, kwestia dogadania się, w jego branży się nie oszczędza, ile trzeba się dokłada mi ma chodzić. Inni znajomi miałem na myśli osoby już ułożone, dobrze zarabiające, których też po prostu stać. Bo wiem, że przykładowo koledzy z mojego wieku po ~20lat patrzą na ceny i też nie mogą sobie pozwalać za dużo, a trzeba być twardym i dawać rabat równo, a nie gdzieś po znajomości za grosze, bo to niby tylko on wie, a na nast. dzień więcej osób.
    No ja autami się interesuję od dawna, swoje ogólnie drobniejsze rzeczy naprawiam, rozbieram, przerabiam itp (ale nie silniki, skrzynie itp, choć osprzęt silnika już tak), nie mogę powiedzieć, że mam dużą wiedzę bo jestem jeszcze młody i wiele nie wiem, ale chce się nauczyć, przeglądam poradniki, fora, sam próbuję itp.
    Wiem, że kasy się nie liczy przed zarobkiem, ale muszę mieć jakieś informacje większe, bo jak się wejdzie w tą branże to już raczej na stałe, a mam możliwości i warunki, żeby się brać za inne ale dużo bardziej odpowiedzialne i bądź co bądź dosyć ciężkie (nie w sensie pracy fizycznej) trzeba też się bardzo dobrze znać, i kilka lat musiałbym się podszkolić zanim na całkiem bym wszedł.
  6. arni_warbus

Docenione treści:
    675
    Miasto:
    PZ
  7. S-LINE

S-LINE Gość

pierwsze co to dobra lokalizacja ktora oczywiscie zakladamy ze masz...drugie to pieniadze jakie mozesz zainwestowac...nie bedzie to 30 tys tylko okolo 100 tys jak podliczysz budowe,pozwolenia, sprzet, itd...kolejnym krokiem to bedzie dobra reklama bo bez tego ani rusz...i ostatnie to jaki masz fach w reku...ja mam warsztat okolo 100 m kw pracownika kijowa lokalizacje...a i tak wychodze na swoje z gorka bo po odliczeniu pradu 800zl miesiecznie ksiegowej 250zl miesiecznie podatku +/- 500zl miesiecznie, pracownika +/- 3200zl miesiecznie i innych ukrytych kosztow typu paliwo telefon itd to zarabiam te 4000 do 5000 zl miesiecznie...wszystko zalezy od Ciebie
  8. Dawids20

Dawids20 Nowy

Docenione treści:
    0
    arni_warbus, a już myślałem, że trzeba coś droższego. W sumie to się nie zastanowiłem a masz racje, przecież najlepiej jest spuścić olej, a wysysarka tylko sporadycznie.
    Ja patrzyłem po czymś bardziej konkretnym jak:
    http://www.warsztat.eulotka.pl/towar/28/zlewarko-wysysarka-aode290e.html
    http://www.alpol-raasm.pl/wysysarki/wysysarko-sciekarka-115-l-na-pantografie/
    W sumie to kupie za kilka stówek i już sam stwierdzę czy przyda się lepsza.

S-LINE tak pieniądze będę miał i zdaję sobie sprawę, że dobry sprzęt może kosztować jak liczyłem 80 tys (z KTS za 15), od czego bym odliczył ponad 15 tys.
    Warsztat nawet orientacyjnie nie wiem, ale też sobie zdaję sprawę, że będzie 50 na pewno. Wezmę dotację, na resztę mogę sobie pozwolić.
    Reklama oczywiście będzie, lubię się takimi rzeczami zajmować więc się postaram.
    Fach jako taki mam, oleje i opony to rzeczy pomijalne, obsługa diagnostyczna drobne rzeczy nie stanowią problemu, trzeba będzie podszkolić odczytywanie z wykresów i diagnozy na podstawie tych wartości, oraz orientacja jakie powinny być, ale to samo przyjdzie z czasem używania.
    Dzięki Ci za te wyceny, już m/w wiem jak to wygląda, tylko wydaje mi się, że podatek od zarobku będzie większy znacznie.

Dzięki Panowie za odpowiedzi, temat idzie w dobrym kierunku, mam nadzieję, że dużo z niego wyniosę.
  9. Marlena

Marlena Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    101
    Miasto:
    Rawa Mazowiecka
    Adres strony:
    O tą działkę to chodziło mi abyś sprawdził w planie zagospodarowania czy jest usługowa. Bo jak nie to masz pozamiatane.
    My stawialiśmy niedawno warsztat. 2 lata zeszło z budową i odbiorem (budowa max. 6 miesięcy). Stan warsztatu bez narzędzi podnośników wyniósł nas ponad 200 tys. zł.aby dostosować do naszych polskich przepisów.
    Budynek powinien być oddany do użytku zgodny z przeznaczeniem - jako budynek usługowy spełniający przepisy przeciwpożarowe, sanepidu itp.
    Jak masz podnośniki, to dozór techniczny jeśli kanał odpowiednie wymiary, plany, akceptację Urzędu Miasta lub Gminy, zaświadczenie z ochrony środowiska itp.
    Musisz mieć certyfikaty na wszystkie urządzenia.
    Gaśnice, apteczkę.
    Odpowiednie miejsce do przetrzymywania starych olei i smarów, tez zgodne z przepisami ochrony środowiska, nawet na brudne szmatki oddzielne pojemniki.
    Jak zatrudniasz ludzi, to musisz zapewnić dobre oświetlenie, temperaturę, warunki sanitarne (oddzielne wc, prysznic) itp. przeszkolić ich z bhp.
    Jeszcze książka obiektu budowlanego, podbita przez nadzór budowlany, aktualne pomiary urządzeń elektrycznych sporządzone przez elektryka z uprawnieniami (raz w roku się wykonuje) i nie pamiętam co jeszcze.
  10. TarniakL

TarniakL Nowy

Docenione treści:
    0
    Podepnę się pod temat:)
    Koledzy i koleżanki podjąłem już pierwsze kroki, miejsce już bym miał ale teraz zwracam się do Was z prośbą o wyrażenie opinii na temat warsztatu samochodowego samoobsługowego. Czy myślicie, że to dobry pomysł (miasto Szczecin) i czy byście korzystali z takiego rozwiązania? Szacowane ceny: 1godzina 18-20zl i każda kolejna byłaby tańsza? Proszę o wypowiedzi, które będą dla mnie niezwykle pomocne i mam nadzieję, że z korzyścią dla mnie i dla Was.
    I uprzedzając nie chodzi mi o wygryzienie podwórkowych mechaników a wręcz przeciwnie, byliby u mnie mile widziani bo zapewne nie wszyscy maja sprzęt i miejsce żeby podłubać sobie przy samochodzie swoim lub sąsiada.
  11. DamianK

DamianK Początkujący

Docenione treści:
    1
    Ja mysle ze nie zda egzaminu, ponieważ nie kazdy potrafi sobie naprawić samochód a nie ktorzy wolą zaplacic komus niz samemu zepsuć takze lepiej zostać przy 1 wersji :)
  12. arni_warbus

Docenione treści:
    675
    Miasto:
    PZ
    w poprzedniej firmie w której pracowałem szef też wymyślił coś takiego ale nie wypaliło za bardzo, niewiele osób zna sie na autach faktycznie wolą zapłacić fachowcowi, a ci co sie znają to zazwyczaj poradzą sobie bez kanału
  13. shrek

shrek Moderator Car Audio Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    804
    Miasto:
    Pyrlandia
    Adres strony:
    Powiem tak to ma sens i duża szanse powodzenia
    Ale musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów .
    1.ile stanowisk ? 1 lub 2 daj sobie spokój
    2.wyposazenie musisz mieć podstawowe narzędzia na każde stanowisko narzędziownie obsługę sprzęt specjalistyczny pojedynczy
    3.Szatnia toalety i inne aspekty sanitarne
    4 biuro ,narzędziowiec, i mechanik z jajami jako fachowiec do porad za opłatą
    5 spory zestaw „normaliów” uszczelki podkładki nakrętki ringi
    6 podstawowe oleje filtry świece
    7.istrukcie bhp sanitarne ubezpieczenie i tona papierologji dla twojego i klientów bezpieczeństwa
    Moje główne wątpliwości relacja kosztów w stosunku do uzyskanego zysku!!!
  14. dziuso27

dziuso27 Nowy

Docenione treści:
    0
    Pozwolicie ze sie podepne..jestem tu nowy i tez przymierzam sie do otwarcia warsztatu..zdajac sie na Wasze doswiadczenie..jak myslicie ktora opcja wyjdzie taniej
    -budynek od podstaw budowany
    -hala z dwuwarstwowej izolowanej blachy.
    planuje postawic warsztat z dwoma wjazdami..
  15. qbaradom

qbaradom Uczestnik

Docenione treści:
    83
    Miasto:
    Radom
    Zapominacie że coraz częściej do wymiany oleju jest potrzebny komputer :D
.

Użytkownicy odwiedzili tę stronę szukając:

1. jak otworzyć warsztat samochodowy

,
  2. włąsny warsztat samochodowy