1. Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Usuń ogłoszenie

Projekt Warsztatu do poprawy

Dyskusja w 'Pogaduszki warsztatowe' rozpoczęta przez użytkownika Tomasz22334, 16-01 17.

1. NorbertK

NorbertK Uczestnik

Docenione treści:
    30
    Może wybuduj budynek gospodarczy na zgłoszenie. Z tym, że powinieneś się ograniczyć do 35m2. Możesz wybudować większy, ale wówczas musisz liczyć się z opłatą za legalizacje takiego budynku, która wynosi bodajże 5000zł.
    Ja wybudowałem w zeszłym roku garażo-warsztat 5x7 z kanałem. Rewelacji pod względem przestrzeni nie ma, ale da się robić. Mam plan żeby w przyszłości dobudować do niego taki sam budynek i ewentualnie wyburzyć ścianę pomiędzy nimi, w rezultacie miałbym powierzchnię 10x7.

2. szachu41

szachu41 Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    144
    Miasto:
    Ząbki
    Adres strony:
    Jeżeli ma miejsce to niech się nie szczypie z powierzchnią. Jak najwicej się da. Najlepiej zgłosić to jako halę magazynową. Jak dowiedzą się że chcesz samochody tam naprawiać to pozwolenia na pewno nie dostaniesz.

3. NorbertK

NorbertK Uczestnik

Docenione treści:
    30
    No tak, ale jakie to są koszty takiego projektu, pozwolenia itd?

4. szachu41

Docenione treści:
    144
    Miasto:
    Ząbki
    Adres strony:
    Ostatnio wyliczałem sobie hale z płyty warstwowej 8x9 i wyszło mi jakieś 60-70 tys z przyłączem elektrycznym

5. greghorn

greghorn Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    415
    Miasto:
    Miechów
    Nie ma co przesadzać z wielkością, ale też jak już robić, to nie jakąś klitkę, żeby sobie później pluć w brodę że nie ma gdzie się obrócić, a jak koło odkręcisz to go trzeba za bramę wypychać żeby swobodnie pracować. Buduj jako budynek gospodarczy, w razie czego później zrobisz przekwalifikowanie. Wbrew pozorom jeśli już uzyskujesz pozwolenie na budowę to różnica miedzy 5x10 a 10x10 wcale nie będzie tak duża. Zrób jedno stanowisko z podnośnikiem, jeśli stwierdzisz że potrzebny Ci kanał to zawsze możesz go wykopać. W ostateczności jako rozwiązanie pośrednie możesz wyspawać (nawet poza budynkiem) kanał najazdowy na wysokość np. 0,5 metra. Robót do których kanał jest niezbędny nie ma aż tak dużo, a podnośnik daje jednak dużo większą swobodę działania. Przynajmniej tak mi się widzi, bo osobiście z racji gabarytu przy którym w większości robię posiadam tylko kanały.

6. NorbertK

NorbertK Uczestnik

Docenione treści:
    30
    To dużo. Ja póki co na swój garażo-warsztat wydałem 16tys. Stan surowy z 6 oknami i z prowizoryczną na razie bramą. Da się już korzystać. Myślę, ze w 25 tys zmieszczę się spokojnie.

7. Tomasz22334

Tomasz22334 Początkujący

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Warszawa
    Kolego powiedz dokładnie co ile kosztowało u Ciebie tyle. Ostatnio oglądałem z pewnej firmy gotowe hale do kupienia i postawienia z płyt wielowarstwowych i np. hala 10x20 wysokość 7 metrów. Dach dwu spadkowy. Cena 65tys, ale bez bram i okien.

Ja będę stawiał z płyt warstwowych 5.5 x9.5 wysokość około 4.5. Kilka okien i płaski dach. Na kotwach i z wylewką w środku. Brama przemysłowa z drzwiami serwisowymi będzie kosztować 3tyś. I mam nadzieję że sam budynek nie przekroczy ceny 40tyś, jak myślicie.

Ostatnio edytowano: 20-01 17
  8. NorbertK

NorbertK Uczestnik

Docenione treści:
    30
    Za 40 tys wolałbym murowany.

9. Tomasz22334

Tomasz22334 Początkujący

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Warszawa
    Prawdę mówiąc być może ja też bym wolał murowany ale o wiele więcej robocizny. Trzeba kopać i lać cały fundament. Ocieplać ściany i robić elewacje. I cały budynek z zewnątrz będzie większy o grubość ścian. I dłużej go się robi. Ale za to jest bardziej stabilniejszy. Wybrałem z płyt warstwowych bo szybciej i prościej się go postawi a ściany mają tylko 10cm grubości i są razem z izolacją. Z wyników wychodzi że taki budynek trzyma lepiej ciepło w środku od murowanego. Tylko czy ktoś mógłby wyliczyć czy 40 tyś starczy na taki 9.5 x 5.5 z wylewką i kilkoma oknami?

10. NorbertK

NorbertK Uczestnik

Docenione treści:
    30
    40 tys spokojnie na murowany Ci wystarczy (jeśli większość prac wykonasz samemu). W jeden sezon letni postawisz. Ocieplać i robić zewnętrznej elewacji od razu przecież nie musisz robić. A co to za problem kopać i zrobić fundamenty. Przy tych gabarytach to góra 3 godziny pracy koparki. Później beton z gruchy, godzina czasu i masz zalane. A za kilka lat jak stwierdzisz, że warsztat Ci nie potrzebny to możesz sobie przebudować taki budynek na coś innego. Nawet mieszkanie możesz sobie w nim urządzić i jak ktoś nie będzie wiedział, że wcześniej to był warsztat to się nie pozna.
    W życiu nie chciałbym mieć typowo przemysłowego budynku na podwórku. No ale zrobisz jak zechcesz.

Gdzie takie tanie bramy są?

11. selim

selim Uczestnik

Docenione treści:
    19
    Miasto:
    Sląsk
    Zdajecie sobie sprawę, żeby nadzór odebral budynek, to musi być on skonczony? Brak tynku Ci podaruja, nic więcej
    Nie ma bata ,żeby 200m na gotowo wybudować poniżej 300 tys.
    Optymistycznie rzecz biorąc

12. Tomasz22334

Tomasz22334 Początkujący

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Warszawa
    Chej skąd wziąłeś 200 metrów budynku. Ten co ja chce robić ma mieć około 55 metrów, Co do bramy za 3000tyś to rzeczywiście to brama bez szyb i drzwi a z przeszkleniem i drzwiami serwisowymi najmniej 4000tyś.

13. greghorn

greghorn Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    415
    Miasto:
    Miechów
    Nawet 4 tys. to coś maławo mi się widzi za te bramy. Moje były co prawda większe bo 4,20 x 3,5 2 szt. plus jedna 3,5 x 3,5 w tym jedna z napędem i to było te 4 lata temu ale w sumie kosztowały dobrze ponad 20 tys. Nie pamiętam..... 23-25..... Weź się dobrze dopytaj bo nawet gdyby to były kwoty netto to i tak tanio.

14. Tomasz22334

Tomasz22334 Początkujący

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Warszawa
    Ok, zobaczę z tymi bramami bo cena 4000 to za bramę szerokość 3 metry na 2.5 wysoka na łańcuchu do podnoszenia. Ale chyba wezmę o szerokości 3.5 metra. Panowie bardzo Wam dziękuję za te wszystkie rozmowy. Ale teraz kilka innych pytań jak by ktoś na spokojnie mógł odpowiedzieć.

1. Jakiego typu podnośnik kolumnowy kupić (nie będzie pod nim kanału), chodzi czy hydrauliczny czy śrubowy. I ogólnie może ktoś jakiś poleci podnośnik.

2. Jakieś podpowiedzi co do wyważarki kół i do zdejmowania. Będę to kupował nowe i może na co zwrócić uwagę. Z jaką funkcją brać a jaka jest nie potrzebna.

3. Jaki klucz pneumatyczny do kół ktoś poleci aby wszystko odkrecił jaka firma i do tego jaką sprężarkę kupić 100 litrów czy jaką. Jaka firma dobra.

15. NorbertK

NorbertK Uczestnik

Docenione treści:
    30
    Dziś dowiadywalem się o bramy u mnie w mieście.
    Brama 4 metry szeroka i 2 wysoka kosztuje 3600. Dopłata za furtkę 1600zl. I to mowa o bramach garazowych a nie przemysłowych.

16. pajak100

pajak100 Uczestnik

Docenione treści:
    27
    Miasto:
    Płock
    Adres strony:
    Wulkanizacja od zera , bez renomy i własnych klientów to gwarantowana porażka. Pracy raptem na 4 miesiące w roku , a co z resztą? Handel używanymi oponami - fajna sprawa jak masz wolne 30 tys zł żeby wrzucić w towar i możliwości zmagazynowania 600 sztuk opon. Do tego kogoś w Niemczech kto będzie odkładał te opony i własny transport, żeby je przywieźć. Kupujesz w pakietach po 200 sztuk , bo tak wychodzi najtaniej opony o rozmiarach 13,14,15 sprzedajesz po kosztach, a na większych zarabiasz.
    No chyba nie myślisz o nowych oponach i konkurowaniu cenowym z oponeo albo allegro. Polak to dziwyn klient ma smartfona w ręku klika sobie w internecie i dla 20 zł oszczędności potrafi przejechać 20 km :)

Mechanika.
    Rozrządu i remontów silników nikt Ci nie powierzy na starcie. Na początku będziesz lepił wydechy i wymieniał klocki, z czasem jak już ukręcisz z 50 odpowietrzników , będziesz ludziom rzeczowo i wizualnie tłumaczył dlaczego po zdjęciu bębna hamulcowego zamiast sprężynek i okładzin wysypała się kupa rdzy, zaczną przyjeżdżać głębsze patologie. Przeżyjesz plagę trudnych rozruszników i alternatorów- zaśniedziałych przewodów masowych i dziwnych ucieczek prądu z akumulatora przez noc. W międzyczasie będziesz wymieniał już przewody hamulcowe i regenerował zaciski. A później już jakoś poleci - gdzieś po roku pojawią się sprzęgła i pierwsze próby przelewowe wtryskiwaczy , nabierzesz trochę doświadczenia i będziesz czuł dany silnik czy to geometria zawisła , czy EGR, albo przepływka leży. Ogólnie zostaw sobie z 1000 zł wolnej kasy na czujniki położenia wałków i wału , bo będzie dużo nietrafionych diagnoz, a elektronikę nie za bardzo można zwrócić.

Czy podnośnik czy kanał - jasne że jedno i drugie, ale raczej nie dwa w jednym choć ludzie chwalą sobie takie rozwiązania. Nikt tego nie odbierze musisz mieć oddzielny projekt na taką budowlę i 0,5 tony drutu zbrojonego, beton B30, sama papierologia to pewnie z 1000zł , raczej przerost formy nad treścią niż ułatwienie pracy.

Na projekcie masz biuro w głębi budynku , trzeba tam się przedrzeć przez auta, koła leżące na posadzce i narzędzia - to jest raczej słaba lokalizacja. Podobnie i narzędzia na ścianach - raczej kombinerki i śrubokręty - wózki narzędziowe są zdecydowanie bardziej ekonomiczne i ergonomiczne. Na ścianach raczej małe szufladki i kuwety ze śrubami.

Jak nie masz z tą branżą nic wspólnego i tak po prostu pewnego dnia rano sobie wstałeś i stwierdziłeś , że będziesz miał dobrze prosperujący warsztat to ja bym to inaczej rozegrał , a mianowicie tak:

Minimalizacja kosztów
    Piec na drzewo - bardzo duży - jeden załadunek na 4 godz
    Budynek skręcany - konstrukcja metalowa - jakaś płyta warstwowa na zewnątrz , żeby była możliwość tego przeniesienia i odzysku , budynek na dziko bez podatków od działalności usługowej ( brama przeważnie zamknięta) prąd z domu, bo jak się dopatrzą działalności to zaraz taryfa C12 dla całej działki, chyba że oddzielny licznik , ale to już 2 tys zł nie Twoje na starcie. Działalność na jakiś adres w bloku.

Samochody - samemu kupować: klepać , prostować , ćwiartki wstawiać trochę nauczyć się lakierować , jakąś komorę w środku wydzielić , nadmuch i odciąg. Mechanika to ciężki kawałek chleba , pomimo, że prowadzę od ponad roku, handluję oponami i mam świetnych mechaników to i tak buduję lakiernie, bo nie raz głupie na szybko lakierowanie zderzaka uratowało budżet miesiąca by wyjść na plus.

Najgorsze jest to , że nikt Ci nie zaufa na początku- markę i renomę musisz sobie wyrobić , a na zaufanie zapracować latami.

Mattii lubi to.
  17. szachu41

Docenione treści:
    144
    Miasto:
    Ząbki
    Adres strony:
    http://allegro.pl/garaz-blaszak-plyta-warstwowa-i6677654490.html
    Zadzwoń sobie do nich. Wyliczą i powiedzą co i jak. Co do papierologi, ja to będę zgłaszał jako budynek magazynowy. Wedy możesz gołe ściany staić i już. Wiadomo że jak zatrudnisz pracowników i Ci IP wpadnie to trzymaj się za kieszeń, ale z takim budżetem inaczej się nie da

@pajak100 w podwarszawskich miejscowościach jest tyle ludzi i takie obłożenie w warsztatach, że każdy następny i tak ma robotę. Dobra stronka i ludzi od cholery

18. AutoKlinika.Wasiewicz

AutoKlinika.Wasiewicz Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    222
    Miasto:
    Zielona Góra
  19. MotoFan

MotoFan Uczestnik

Docenione treści:
    22
    Miasto:
    Rzeszów
    Adres strony:
    Poważnie się zastanawiałem na zakupem sprzętu do wymiany opon. Mówisz, że nie ma to sensu??

20. Tomasz22334

Tomasz22334 Początkujący

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Warszawa
    Moim zdaniem to nie prawda. Do zmiany opon nie trzeba renomowanej drogiej firmy. Jak ja jeździłem aby zmienili mi koła i wyważyli to po prostu jechałem tam gdzie nie mam kolejki. Wyważa maszyna i to wszystko nie potrzebuje aż takiej wiedzy. Ważne że mają do tego sprzęt. Nie ważne kto to robi ale aby było szybciej. Więc moim zdaniem każda wulkanizacja będzie prosperować. Jak budynek będzie ładny i w środku dobrze ładne maszyny to będzie grało.