• Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusjach.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

dluga praca silnika na postoju konsewencje?

pvlo2

Początkujący
Punktów
0
czym grozi dla silnika diesla dluga praca na postoju i czy są jakies tego konsekwencje?
powiedzmy 5h dziennie

Ondraszek

SuperMechanior
Porady
1
Punktów
111
Miasto
Nowy Sącz
Ja zrobiłem eksperyment podczas siarczystych mrozów,diesel,przez tydzień po odpaleniu silnika trzymałem na wolnych obrotach ok 20 minut,byłem ciekaw o ile wzrośnie mi spalanie,eksperyment wiarygodny,gdyż każdy dzień jazdy bliżniacze,zużycie paliwa spadło prawie do poboru z okresu letniego a wcześniej silnik pił paliwa znacznie więcej,natomiast to pytanie? A co złego może dziać się silnikowi pracującemu na postoju,nie obciążonemu?! Teoria teorią,praktyka praktyką.

Radmor

SuperMechanior
Porady
2
Punktów
382
Jak wszystko jest sprawne nie powinno być żadnych skutków ubocznych !

Psikuta1994

SuperMechanior
Punktów
82
Robiłem ostatnio astrę z straży granicznej ,kpl rozrząd bo hałasował, okazało się że 40k tys temu robiony był rozrząd ale pompa wody nie wytrzymała bo przejechane to jedno ale wystane motogodzinyna jałowych to drugie ...

Ondraszek

SuperMechanior
Porady
1
Punktów
111
Miasto
Nowy Sącz
Ja myślę,że mozna podać przykład silników VM zastosowanych do pojazdów,były projektowane pod agregaty prądotwórcze,czyli jednostajna praca cały czas,wtedy nie było z nimi problemów,zaczęły się sypać zastosowane w autach,jakiś wniosek można z tego wyciągnąć.

pvlo2

Początkujący
Punktów
0
jest mozliwosc zamontowania ogrzewania aby dzialalo np 10h?

Ondraszek

SuperMechanior
Porady
1
Punktów
111
Miasto
Nowy Sącz
Pewnie chodzi o webasto,kiedyś w latach 70 tych tato kupił Zaporożca,miał webasto zasilane benzyną,na postoju można było grzać do woli,pobór paliwa(benzyny) ok.litra na godzinę,grzało solidnie,takie rozwiązanie polecam,trza tylko poszukać Zaporożca,tego z wlotami po bokach,najtańsza opcja,miałem takie urządzenie ale niestety ktoś mi zap....

pvlo2

Początkujący
Punktów
0
ale tam jest olej napedowy, tak zeby dzialalo ogrzewanie i nie wyladowalo akumulatora
pytalem w aso to powiedzieli ze max takie ogrzewanie to dziala 30min przed rozruchem

arni_poznań

Zweryfikowany Mechanik
Punktów
2316
Miasto
PZ
ale tam jest olej napedowy, tak zeby dzialalo ogrzewanie i nie wyladowalo akumulatora
pytalem w aso to powiedzieli ze max takie ogrzewanie to dziala 30min przed rozruchem
No to teraz rozumiem, chcesz ogrzać jakieś pomieszczenia i wykorzystać obieg płynu chłodzącego z silnika? Webasto nie sprawdzi się bo chcesz jednocześnie aby akumulator zasilający ogrzewanie się nie rozładował czyli finalnie potrzebujesz silnik stacjonarny?

Zimoon

Zweryfikowany Mechanik
Punktów
693
Miasto
Gdańsk
Ja mam webasto suche w t4 multivan. Najdłużej pracowało non stop 26h. Pobór prądu około 2 amper, pobór paliwa 0.3l/h. B3LC/d3lc . Żadne zaporożce bo to gówno straszne....

pvlo2

Początkujący
Punktów
0
Ja mam webasto suche w t4 multivan. Najdłużej pracowało non stop 26h. Pobór prądu około 2 amper, pobór paliwa 0.3l/h. B3LC/d3lc . Żadne zaporożce bo to gówno straszne....
i jaka temp we wnętrzu? gdy mróz
nie lepiej webasto mokre co by tez grzal silnik aby mial latwiej sie uruchomić?

a tak pozatym bez kosztow ile pali silnik na godzine na postoju bo chyba z 0,5l to po co montowac webasto za kilka tys?

Zimoon

Zweryfikowany Mechanik
Punktów
693
Miasto
Gdańsk
ja nie montowałem. Miałem na fabrycznym wyposażeniu multivana. Po co grzać silnik skoro nie planuję nigdzie jechać. Po co?? Na minimum jesienią jest ciepło, na maxa przy -16 jest ciepło na tyle, że spokojnie się przebierasz, siedzisz i ksiązkę czytasz i śpisz w spiworze oznaczonym jako 0. Spisz w koszulce i gaciach.

pvlo2

Początkujący
Punktów
0
a odpali potem auto? chodzi non stop dmuchawa?

arni_poznań

Zweryfikowany Mechanik
Punktów
2316
Miasto
PZ
Dziś z ciekawości sprawdziłem ile prądu bierze moje Webasto w aucie,
- 10A na początku przy rozruchu
- 7A jak odpali a świeca żarowa jeszcze grzeje
- 4A na wysokich obrotach gdy rozgrzewa silnik
-2,5A na niskich obrotach gdy utrzymuje temperaturę
Mam Webasto Thermo Top T 12V w audi a4 b5, pali około 0.5l na godzinę

pvlo2

Początkujący
Punktów
0
Dziś z ciekawości sprawdziłem ile prądu bierze moje Webasto w aucie,
- 10A na początku przy rozruchu
- 7A jak odpali a świeca żarowa jeszcze grzeje
- 4A na wysokich obrotach gdy rozgrzewa silnik
-2,5A na niskich obrotach gdy utrzymuje temperaturę
Mam Webasto Thermo Top T 12V w audi a4 b5, pali około 0.5l na godzinę
to potem juz świeca nie grzeje? to takie samo spalanie jak odpalone auto nie?

np nocuje zimą (do tej pory silnik chodził non stop)

arni_poznań

Zweryfikowany Mechanik
Punktów
2316
Miasto
PZ
to potem juz świeca nie grzeje? to takie samo spalanie jak odpalone auto nie?

np nocuje zimą (do tej pory silnik chodził non stop)
Powiem szczerze że nie sprawdziłem ile pali Webasto chodząc na wolnych obrotach, napewno mniej bo spalanie zależy od obrotów dmuchawy bo to ona napędza pompkę paliwa, ja zawsze odpalałem Webasto na zimnym silniku aby go trochę zagrzać przed odpaleniem i aby nagrzać w środku w aucie także żeby sprawdzić realne spalanie musiałbym zostawić je żeby chodziło kilka godzin, odpowiadając na pierwsze pytanie świeca grzeje tylko przy rozruchu a jak piecyk zacznie pracować, chuczeć to świeca się wyłącza bo już jest niepotrzebna, komora spalania jest wystarczająco rozgrzana żeby paliwo wtryśniete do niej paliło się samoczynnie

Do góry Bottom