• Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusjach.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Dokręcanie kolektora wydechowego

slawek7

SuperMechanior
Punktów
3
Miasto
Szczecin
Cześć
Tak się zastanawiam, i chciałbym zobaczyć co Wy na to.
Śruby kolektora mają być dokręcane momentem 20Nm, lecz szpilki mam przesmarowane smarem ceramicznym.
Pytanie czy takie śruby też mają być dokręcone momentem 20Nm czy należy zmniejszyć moment dokręcania?
PS. gdzieś widziałem informację iż śruby smarowane powinny być dokręcane momentem zmniejszonym nawet o połowę, co Wy na to?

slawek7

SuperMechanior
Punktów
3
Miasto
Szczecin
Nie zmniejszam, ale zwróć uwagę że pierwszy moment jest niski (w stosunku do rozmiaru śruby) a potem po kącie obrotu dokręcasz. a poza tym ten moment jest podany z uwzględnieniem smarowidła.
Kolektor ma gwint M6.
Zrobiłem "pseudo" doświadczenie. Opaskę podwójną na rurę wydechową dokręciłem raz 25Nm na sucho, a drugą śrubę ze smarem. ta ze smarem czuć ze zaraz się zerwie i się rura zagięła.

PS. czyli dokręcać momentem jak instrukcja pisze?

fructon

Zweryfikowany Mechanik
Punktów
669
Miasto
Kraków
www.czesciserwismroz.pl
43 lata dokręcam wszystko zgodnie z procedurami i nie ma tu znaczenia smar lub jego brak ,jak do tej pory nie zaobserwowałem ujemnych skutków .

selim

SuperMechanior
Punktów
290
Miasto
Sląsk
wydaje mi się, że większy wpływ ma nowa śruba,nakrętka, szpilka
niż smar użyty ....żeby to sprawdzić ....trzeba mieć specyficzny klucz dynamometryczny
który działa w dwie strony.

w sumie dobre pytanie

Do góry Bottom