• Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusjach.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Handel samochodami krajowymi

Matterex

Nowy
Punktów
0
Witam serdecznie. Od nowego roku planuje otworzyć dzialanosc handel samochodami osobowymi tzn chce kupywac miejskie autka KRAJOWE i sprzedawać po wcześniejszych naprawach itd dodam że pracuje na pełen etat i ma to być dodatkowy zarobek . Pytanie do was moje jest apropo księgowości . Co nieco wiem od księgowej ale brakuje mi kilka informacji.
1. Kupując samochod od osoby prywatnej kupuje go na moją firme ?( Sporządzamy umowę kupna sprzedaży? czy kupuje go na fakture czyli na firmę?)
2. Potem jeśli chce sprzedac auto ,wystawiam fakturę vat marża. Np( kupiłem wcześniej auto za 5000 tysięcy, sprzedaje go za 7000 tys. Czyli moja marzą,mój zarobek to 2000tys i od tego odprowadzam vat 23% i jeszcze podatek dochodowy (17%) podejrze. Zarobek to około 1400zl . Czy tak to właśnie funkcjonuje?
3. Czy faktury które będę zbierał za paliwo Np. Części Czy kosmetyki do auta Np. To zanosząc to do księgowej ten podatek dochodowy od marż przy sprzedaży tych aut wyjdzie mniejszy przy rozliczaniu miesięcznym u księgowej.?? Jak to wygląda.??
3. Będę miał okazja kupić auto Np też od handlarza który też wystawia VAT marzę? Co wtedy? On wystawia mi ta fakturę i potem ja również przy sprzedaży to samo?
4. Ostatnie pytanie czy kupując te samochody w celu dalszej odsprzedaży za każdym razem place ten podatek 2% PCC od każdego auta? ?? I jeśli chodzi o rejestrację. Kupie auto od pani Zosi to rozumiem że nie muszę rejestrować auta ? Jeśli nie sprzedam go w ciągu 30 dni to potem muszę zarejestrować??
5. Proszę wytłumaczcie mi prosto co i jak z tym wszystkim. Zaczynam jak każdy a nie chcialbym się stresować przy pierwszych transakcjach . Pozdrowionka i dziękuję

wjtek89

SuperMechanior
Punktów
149
Miasto
Rdm
Kupujesz auto na ukra albo na umowę inblanko albo na słupa hehehe

nanab

SuperMechanior
Punktów
154
Miasto
Bydgoszcz
Chcesz mieć dwa miliony zł zysku na jednym samochodzie? Tak średnio realne moim zdaniem

lotny

SuperMechanior
Punktów
13
Miasto
Polska
z VAT to wyższa szkoła jazdy więc polecam księgowego, księgową na początek - koszt porady może z 50 zł ale Ci wytłumaczy co i jak, w dodatku prowadzenie nieskomplikowanej księgowości to koszt miesięczny może max 100 zł ale wiesz, że papierologię ktoś za Ciebie ogarnia, możesz im podać swój przykład kupno auta za 5000 zł, sprzedaż za 6000 zł - niby zysk 1000 zł i od tego płacisz podatek który możesz sobie obniżyć np. poprzez koszty jakie poniosłeś, kosmetyki, drobne części no ale wtedy zysk już 1000 zł fajnie wygląda na papierze itp.

nie wiem jak z rejestracją ale OC musisz płacić a wtedy najlepiej mieć OC komisowe krótkoterminowe nie wiem ile na miesiąc 50 zł takie OC?

kwestia ZUS jak już zarejestrujesz firmę to teraz przez pół roku możesz płacić tylko składkę zdrowotną, później niższy ZUS (ale też niższe świadczenia w razie ewentualnej choroby)

PCC płaci teraz chyba tylko kupujący auto

pamiętaj jeszcze o ewentualnym zobowiązaniach jako handlujący - rękojmia i obowiązki (ja aktualnie to przerabiam jako sprzedający temat rękojmi i tak pięknie nie jest, że sprzedasz komuś auto bo ktoś może w każdej chwili zgłosić wady fizyczne i wtedy jest nerwówka)

w dodatku jak zgłosisz do swojego urzędu działalność komisu to z miejsca przybiją Ci podatek od metrażu placu gdzie będziesz trzymał auta, drogę dojazdową, pomieszczenia jako biuro itp. - oczywiście stawki podatku od nieruchomości są wyższe

Do góry Bottom