1. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Dowiedz się więcej.
  2. Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Usuń ogłoszenie

handel samochodami

Dyskusja w 'Przepisy i prawo' rozpoczęta przez użytkownika lechita1984, 22-02 19.

1. lechita1984

lechita1984 Nowy

Docenione treści:
    1
    Witam

Chciałbym zająć się handlem samochodami i w związku z tym mam kilka pytań:)
    Dokładnie chodzi mi o podatki.
    Czytałem że najlepiej rozliczać się na ryczałcie.
    Czy przy podatkach ma znaczenie gdzie kupiłem samochód? chodzi mi o to czy jest różnica w przypadku kupna z tzw. placów, aukcji internetowych, aukcji komorniczych czy od prywatnych właścicieli?
    Czy można odpisać jakieś koszty związane z zakupem samochodu ? np koszt transportu (jeśli przywozimy samochód/samochody na lawecie) czy też koszty paliwa jeśli przyjeżdżamy zakupionym samochodem?? oraz czy są jeszcze jakieś inne rzeczy które można odpisać o ile coś można odpisać :)

pozdrawiam i dziękuję za pomoc :)

2. mathiass

mathiass Bywalec

Docenione treści:
    117
    Wydaje mi sie ze lepiej zapytaj / poszukaj kumatej ksiegowej i powinienes dosiedziec sie co i jak.

3. leeroy15

leeroy15 Gaduła

Docenione treści:
    389
    Miasto:
    Ostrowiec
    Handel samochodami nie daje możliwości ryczałtu .... a nawet gdyby dawał to zapomnij o doliczeniach wtedy bo w ryczałcie takie coś nie występuje... np będąc na ryczałcie 10% (nie czepiać się to jest przykład obrazowy) kupiłeś trupa za 10k a pogoniłeś go za 12k to 10% z 12k masz 1,2k = zarobiłeś 800zł na czysto. Jak na zasadach ogólnych 19% to obliczasz podatek tylko z kwoty zarobionej czyli de facto z 2k czyli około 400zł podatku odprowadzasz a w kielni zostaje około 1600... Jest różnica?? Ryczałt tylko na usługach albo wynajmie... :D Jak się mylę to sprostujcie :D

4. lechita1984

lechita1984 Nowy

Docenione treści:
    1
    leeroy15 lubi to.
  5. leeroy15

leeroy15 Gaduła

Docenione treści:
    389
    Miasto:
    Ostrowiec
    No to teraz kartka i ołówek i licz... Jeszcze są fora laweciarzy i tam możesz podpytać albo doczytać...

6. Mikidz

Mikidz Gaduła

Docenione treści:
    284
    Miasto:
    Pomorskie
    Handel samochodami daje możliwość ryczałtu. Stawka to bodajże 3%, nie 10%.

Oczywiście czy ryczałt sie opłaca to inna kwestia. W ryczałcie nie wrzucisz.nic w koszta firmy, nawet głupiego prania tapicerki, nie mówiąc już o jakiś naprawach itd.

PS. Jednoosobowa działalność to 18% pit, nie 19% cit. Tak dla ścisłości, chyba że przekroczy znacznie próg 85 tysięcy dochodu, wtedy wiadomym jest, że bardziej się opłaca 19% cit, niż 32% pit nadwyżki, ale to tam na marginesie :)

Vagers lubi to.
  7. leeroy15

leeroy15 Gaduła

Docenione treści:
    389
    Miasto:
    Ostrowiec
    Ja napisałem, że to tylko przykład i to obrazowy - stąd 10%... Sam jestem na ryczałcie 8,5.... Autor już ogarnął temat bo linki które podesłał rozwiązują temat.... Teraz wybór formy opodatkowania zależy od niego.

8. lechita1984

lechita1984 Nowy

Docenione treści:
    1
    Dzięki za wszystkie odpowiedzi :)

Mam jeszcze takie pytanie znalazłem aukcje z niezłymi samochodami za dobre pieniądze ale nie do końca wiem jak obliczyć cene końcową są tam następujące pozycje cena samochodu, vat , opłata aukcyjna(markup czy jakoś tak :)) i vat od tej opłaty i nie wiem tylko czy tą opłatę oblicza się od ceny samochodu z vat czy bez :)na aukcji podane są tylko wartości procentowe.
    Napisałem to pytanie oczywiście do obsługi tego serwisu ale od dłuższego czasu nie moge czekać się odpowiedzi dlatego pisze to tu :)

9. Mikidz

Mikidz Gaduła

Docenione treści:
    284
    Miasto:
    Pomorskie
    A skąd my to mamy wiedzieć jakie są zasady na jakimś portalu aukcyjnym? To nie forum handlarzy samochodów poleasingowych i przeznaczonych do kasacji (tak, większość tych potluczonych aut to szkody całkowite, auta wystawione przez ubezpieczalnie z przeznaczeniem na śrubki, bo naprawa nieoplacalna. W Polsce będą sprzedane jako bezwypadkowe, bo naprawa już jest opłacalna, szczególnie jak się ją zrobi na sztukę, byle by widać nie było... bezpieczeństwo? Panie a co to?)

10. Vagers

Vagers Gaduła

Docenione treści:
    367
    Jaka to strona możesz podać lub na PW

11. Mikidz

Mikidz Gaduła

Docenione treści:
    284
    Miasto:
    Pomorskie
    Takich stron jest kilka, jeżeli nie kilkanaście. Kupujesz auto w ciemno, a w zasadzie licytujesz. Dostajesz zdjęcia i raport uszkodzeń z dekry i tyle. Potem jak wygrasz licytacje to robisz przelew i masz kilka dni na odebranie auta. Jak okaże się, że jednak rzeczoznawca czegoś nie wpisał albo wyjdą dodatkowe rzeczy w trakcie, to może Ci opuszczą jeszcze coś z ceny, a może każą Ci się bujać, zależy od firmy, od przypadku i od tego jak wiatr wieje :)

PS. Każde auto jest identyfikowane po vin, więc chyba nie muszę mówić, że wszystkie zdjęcia będą widoczne w tych raportach vin itd? Więc nie ukryjesz tego, że auto praktycznie przodu nie miało, a Ty sprzedajesz jako bezwypadkowe. Wtedy kupiec jedzie z Tobą jak ze szmatką, nie mówiąc już o konsekwencjach karnych :)

Także nie liczcie, że zrobicie na tym interes życia. Zarobić się da, ale weź sprzedaj takie auto które było ostro walone? I dla nas np. pas przedni czy chłodnice, zderzaki itd. to jest ok uszkodzenie, da się wymienić... Ale dla klienta laika z małżonką widzacego zdjęcia historii tego auta to mogą być zdjęcia jeżdżącej trumny, bo on będzie widział poorany cały przód...

12. Vagers

Vagers Gaduła

Docenione treści:
    367
    Kupuja ludzie