1. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Dowiedz się więcej.
  2. Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Usuń ogłoszenie

Jak zdiagnozować szerokopasmową sonde lambde ?

Dyskusja w 'Diagnostyka' rozpoczęta przez użytkownika Corel, 9-01 19.

1. Corel

Corel Uczestnik

Docenione treści:
    36
    Miasto:
    Świdnica
    Witam, proszę o instrukcję jak sprawdzić czy sonda szerokopasmowa pracuje poprawnie. Pomijając kwestie grzałki. Mam pacjenta - insignie gdzie wskazuje na błąd , za niskie napięcie. Pojawił się po wymianie żarników ksenonu (1h później) Myślę że została ruszona kostka, lub brakuje mu masy.
    Ale głownie nie chodzi mi o rozwiązanie problemu insigni tylko o instrukcje co jak sprawdzić. Byłem na szkoleniu z NTK/NGK ale gość pominął temat, bo "nie miał czasu", a ludzie którzy tam siedzieli szybko chcieli do domu.
    Posiadam oscyloskop (hantek z allegro za 300zł) czy jest on coś wart i sprawdzę nim cokolwiek ?
    Panowie z góry dzięki za podpowiedzi i nakierowania!

2. gtszudi

gtszudi Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    322
    Miasto:
    Pruszcz Gdański
    Adres strony:
    Sonda szerokopasmowa to zwykła sonda 1 przewodowa z dolozona pompa tlenu.

Ostatnio edytowano: 11-01 19
  3. Misiek

Misiek Administrator

Docenione treści:
    1 580
    Miasto:
    Szczecin
    Adres strony:
    ??!!

4. jurek1313

jurek1313 Bywalec

Docenione treści:
    77
    Miasto:
    wólka
    " nie mierzyć, a wierzyć "

5. dimitriew

dimitriew Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    494
    Miasto:
    Radom
    Vs - napięcie celi
    Ip - sygnał prądowy

Silnik pracuje oscyloskop podłącz między szary i czarny. Musi być ok 450 mV

W testerze obserwacja prądu pompki:
    ujemny - bogato
    dodatniu - ubogo

Napięcie intergatora lambda
    upload_2019-1-10_14-16-43.png

Corel i WOODOO lubią to.
  6. Stefan Myszkowski

Stefan Myszkowski Uczestnik

Docenione treści:
    54
    Miasto:
    Wrocław
    Witam Forumowiczów,

wiem, że to nie jest odpowiedzią na zapytanie forumowicza "Corela", ale w załączniku zamieszczam opis szczerokopasmowego czujnika tlenu firmy Bosch, mojego autorstwa. Jest to materiał szkoleniowy majego autorstwa Jeśli będą zainteresowani jeszcze szkoleniami (??), to szkolenia omawiające między innymi tego typu czujniki tlenu przygotuję a materiał szkoleniowy uzupełnię o część praktyczną.
    Czujniki szerokopasmowe tlenu firm Bosch, Delphi i NGK są podobne konstrukcyjnie i mają tę samą zasadę działania. Jeśli nie znamy kolorów przewodów i ich przydział do poszczególnych rodzajów sygnałów to najbezpieczniej diagnozować szerokopasmowy czujnik tlenu testerm diagnostycznym.

Sposób nr 1.
    Szukamy na liście parametów bierzących sygnał czujnika tlenu wyrażony jako współczynnik składu mieszczanki lambda. Jest on bezwymiarowy. Jego wartość przy pracującym silniku powinna OSCYLOWAĆ (!!!) względem wartości 1,00, czyli raz być trochę powyżej, z raz poniżej tej wartości.
    Taki przebieg pokazuje rusunek pt. "Zmiana wsp_lambda skł_miesz - układ_regul_z_szer_pasm_czuj_O2.jpg". Jest to przebieg zmiany wartości tego współczynnika, gdy w układzie regulacji składu mieszanki jest zamontowany szerokopasmowy czujnik tlenu. Widać jak mała jest zmiana wartości tego współczynnika, w stosunku do wartości 1,00. Dla kontrastu przedstawiam zmianę wartości współczynnika składu mieszanki lambda, gdy w układzie regulacji składu mieszanki zamontowany jest dwustanowy czujnik czujnik tlenu - rys. "Zmiana wsp_lambda skł_miesz - układ_regul_z_dwustan_czuj_O2.jpg". Widać wyraźnie, że amplituda zmian jest większa.

Sposób 2.
    Szukamy na liście parametrów wartości prądu pompy tlenu. Wartość tego parametru musi OSCYLOWAĆ (!!!) wokół wartości 0 mA - raz mieć wartość trochę powyżej 0 mA raz poniżej 0 mA.

Uwaga na szerokopasmowe czujniki tlenu firmy Denso, które stosuje np. Toyota. Wg niektórych nie są to sondy szerokopasmowe, ponieważ ich zakres pomiarowy, od strony mieszanek ubogich, nie sięga zawartości tlenu w powietrzu. W nomenklaturze firmy Denso czujniki te nazywają się czujnikami A/F od słów Air/Fuel, czyli czujnikami określającymi skład mieszanki paliwowo powietrznej na podstawie pomiaru zawartości tlenu w spalinach.

I najważniejsze:
    • są to czujniki o całkowicie innej konstrukcji niż Bosch, Delphi i NGK;
    • te czujniki mają cztery przewody połączoniowe i można je (i są!!) mylone ze zwykłymi czujnikami dwustanowymi;
    • czujniki te są najłatwiej diagnozowalne z wykorzystaniem testera diagnostycznego, a trudno się je diagnozuje z wykorzystaniem oscyloskopu.
    To tak w skrócie.

Z serdecznymi pozdrowieniami
    Stefan Myszkowski
    Zmiana wsp_lambda skł_miesz - układ_regul_z_dwustan_czuj_O2.jpg Zmiana wsp_lambda skł_miesz - układ_regul_z_szer_pasm_czuj_O2.jpg Zmiana wsp_lambda skł_miesz - układ_regul_z_dwustan_czuj_O2.jpg Zmiana wsp_lambda skł_miesz - układ_regul_z_szer_pasm_czuj_O2.jpg Zmiana wsp_lambda skł_miesz - układ_regul_z_dwustan_czuj_O2.jpg Zmiana wsp_lambda skł_miesz - układ_regul_z_szer_pasm_czuj_O2.jpg

Załączone pliki:

7. Corel

Corel Uczestnik

Docenione treści:
    36
    Miasto:
    Świdnica
    Bardzo przydatne informacje! Dziekuje serdecznie

8. Stefan Myszkowski

Docenione treści:
    54
    Miasto:
    Wrocław
    Szanowni Forumowicze,

w trosce o język polski. Wstyd się przyznać ale pomyliłem się. Słowo "bieżących" piszemy przez "ż" a nie przez "rz" jak napisałem. Niedojrzałem, kliknąłem i poszło.

Z serdecznymi pozdrowieniami
    Stefan Myszkowski

logan124 lubi to.
  9. gtszudi

gtszudi Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    322
    Miasto:
    Pruszcz Gdański
    Adres strony:
    To jak już mogę zwrócić uwagę na błędy to sonda szczerokopasmowa Pan napisał. :)

10. Stefan Myszkowski

Docenione treści:
    54
    Miasto:
    Wrocław
    Bingo i trafiony. Przeważnie piszę tekst w edytorze tekstów, czytem i koryguję programem do kokekty tekstów. Tym razem się spieszyłem i tego nie zrobiłem.

Pozdrawiam - poprawię się
    Stefan Myszkowski