1. Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Usuń ogłoszenie

jaki fundament pod podnośnik dwukolumnowy

Dyskusja w 'Narzędzia i sprzęt warsztatowy' rozpoczęta przez użytkownika SeaDog, 7-12 17.

1. SeaDog

SeaDog Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Warszawa
    Cześć chciałbym się was poradzić przy robieniu podłoża pod podnośnik dwukolumnowy. W garażu mam wylewkę. Grubość ~ 20cm, wiertło wpada po około 20/22cm. Bez młota nie idzie się przebić. Chcąc zainstalować podnośnik dwukolumnowy i mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo chciałbym się zapytać czy na takiej posadzce mogę stawiać podnośnik czy lepiej zrobić nowy fundament. Na nową wylewkę jestem przygotowany ale teraz pytanie czy lepiej wylać płytę czy ograniczając wydatki wystarczające będą dwie betonowe podstawki o wymiarach 100cm x 100cm i głębokości 60cm? Kolumny zostaną zainstalowane oczywiście po środku. Obie wylewki będą miały kosz zbrojony ale instalowane kotwy nie będą wchodziły w oczka tylko kosz będzie znajdował się pod kotwami. Nie wiem czy to akurat ma jakieś znaczenie. Czy wstawiać dodatkowo pręty połączone z koszem, które będą pod obecną posadzką?

Ostatnio edytowano: 7-12 17
  2. Stanisław 1946

Stanisław 1946 Weteran Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    465
    Miasto:
    Szczecin
    Jaki fundament ? Zawiera DTR , ewentualnie Dozór techniczny bo oni dopuszczają do eksploatacji.

3. Jarzi

Jarzi Bywalec

Docenione treści:
    144
    Miasto:
    Kaczory
    Tak jak porzednik napisał: wszystko powinneś mieć w DTR.

4. arcadio

arcadio Początkujący

Docenione treści:
    5
    Miasto:
    Radom
    Adres strony:
    Masz tu przykładowy rysunek fundamentu ( akurat dla Stenhoja) . Jeśli posadzka ma 20 cm grubości i jest odpowiednio twarda B20- b25 to nie ma potrzeby lania dodatkowej ławy. Zresztą nawet jeśli masz zalewać cokolwiek to lepiej ławę ( 30 cm szerszą z każdej strony niż podnośnik, o grubości 40 cmm) lepiej trzyma razem kolumny niż stopy. Jeśli masz konkretny model podnośnika daj znać prześlę rysunek oryginalnego fundamentu ( wymaganego przez producenta)

Załączone pliki:

5. SeaDog

SeaDog Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Warszawa
    zadzwoniłem do UDT - odpowiedź proszę zrobić fundament zgodnie z instrukcją. Tak też zrobię. Dzięki za rysunek. Nie wiem jaki jest zastosowany beton. W jednym miejscu podczas wiercenia leci siwy proszek a kilka metrów dalej czerwony proszek, jakby jakaś cegła. Posadzka wydaje się dość twarda ale to tylko wydaje się. Sprawdzę instrukcję i dam znać.

6. leeroy15

leeroy15 Początkujący

Docenione treści:
    5
    Miasto:
    Ostrowiec
    Dokładnie tak jak podaje DTR podnośnika. Ja osobiście zrobiłem ławę z B25 - 3x1,5x0,5 dodatkowo zbrojoną :D. Wiem, że przesadziłem bo mam hoffmana na ramie i w tym przypadku to nawet ta twoja posadzka by wystarczyła.

7. SeaDog

SeaDog Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Warszawa
    Podnośnik to Castex QJY4.0-D6A

Już wiem, że muszę robić posadzkę 100mm x 400mm x 0.3 m ale głębokość zrobię na 40cm.
    Zapytam jeszcze jak powinno wyglądać zbrojenie? Czy wystarczy zrobić jedno warstwową "siatkę" z drutu czy muszą być dwie i czy stosować hydroizolację czy można lać beton bezpośrednio na ziemie? czy taką posadzkę trzeba podlewać czy zostawić na 3 tygodnie o nic się nie martwiąc?

Ostatnio edytowano: 7-12 17
  8. Jarzi

Jarzi Bywalec

Docenione treści:
    144
    Miasto:
    Kaczory
    U mnie lalem płyty pod stanowisko to poszło 10 kubikow betonu b25. Pod podnośnik zbrojenie kratownicami górą i dołem. Minimalna grubość betonu pod podnośnikiem to chyba 25cm było. Dałem 30 cm. Gdybym miał lac tylko płytę pod podnośnik to jak dobrze pamiętam byłaby okolo 4m x 1.5m x 0.30m. A że wylewałem odrazu pod cale stanowisko to "troszkę"więcej betonu poszło. Podnosnik Bosch VLE 2130 el

leeroy15 lubi to.
  9. Mechanika pojazdowa Gorzów

Mechanika pojazdowa Gorzów Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    188
    Miasto:
    Gorzów Wielkopolski
    Adres strony:
    Ja robilem 1,5x4x0,5. Beton b25 bez zbrojeń. Tak bylo w instrukcji i zaprzyjazniony inspektor tez mowil ze ma byc bez zbrojen w miejscu montazu-aby nie narobić dziur jak sie trafi na zbrojenie.

10. Grzegorz.Józefów

Grzegorz.Józefów Początkujący

Docenione treści:
    1
    Witam a ja wylewałem beton nie pamiętam jakiej jakości ale z betoniarni i zamówiłem przestrzennie zbrojony, dosypują w trakcie produkcji betonu takie jakby "zszywki " i to zastępuje zbrojenie drutem/siatką.

11. Jarzi

Jarzi Bywalec

Docenione treści:
    144
    Miasto:
    Kaczory
    Jak zazbroisz kratownica z drutu fi5 lub fi6 to przy wierceniu pod kotwy sds poradzi sobie z takim drucikiem.

12. leeroy15

leeroy15 Początkujący

Docenione treści:
    5
    Miasto:
    Ostrowiec
    Ja zbrojenie zrobiłem z fi12 a strzemiona z fi6.... Miałem materiału pod dostatkiem bo mi został ze zbrojeń fundamentowych, nadproży i wieńca. Zrobiłem zbrojenie jak dla czołgu. Nawet go pospawałem zamiast skręcać na druciki. Pod zbrojeniem folia, dystanse 5-10cm na nich dopiero zbrojenie a nad zbrojeniem jeszcze około 15-20cm betonu B25. Ława rzeczywiście 4m a nie 3 jak pisałem wcześniej bo sam podnośnik ma ok 3m szerokości a ława zachodzi po 0,5 m po bokach poza obrys podnośnika. Kotwy jakie zastosowałem to Fischer FWA 16 x 180mm dokręciłem do podłoża siłą 100Nm...

13. szachu41

szachu41 Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    167
    Miasto:
    Ząbki
    Adres strony:
    Przechodziłem przez to dwa tyg temu. 100x100x100cm pod każdą kolumnę przy dwusilnikowych. Jak łączony na dole wystarczy 40cm w dół na 60 cm szeroko pod całość

14. Jarzi

Jarzi Bywalec

Docenione treści:
    144
    Miasto:
    Kaczory
    Zasadniczo lepiej skręcać :)

15. leeroy15

leeroy15 Początkujący

Docenione treści:
    5
    Miasto:
    Ostrowiec
    Zasadniczo tak :D ... ale szybciej pospawałem ;) . Pozostałe zbrojenia wykonałem zgodnie z projektem 4x12 i strzemiona co 12-20cm zależnie od przeznaczenia (ława, nadproże czy wieniec) - skręcone drutem i takim fajnym kluczem - twistem.... Polecam zbrojarzom.

16. Jarzi

Jarzi Bywalec

Docenione treści:
    144
    Miasto:
    Kaczory
    Ja akurat buduje dom. Firma teść budowlaniec i ja :) Także o budowlance mogę coś powiedzić :)
    Automaty do kręcenia zbrojenia dobra rzecz. Do tego gotowe druty i idzie jak w fabryce :) Z takich ciekawych rzeczy dla mnie są jeszcze gwoździe do betonu :D

17. SeaDog

SeaDog Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Warszawa
    Dziura wykopana. Dzięki za odpowiedzi. Całe szczęście, że pokusiłem się o skucie posadzki. Posadzka zawierała wszystko co możliwe. Brakowało w niej jedynie trupa. Były cegły, kamyczki, kamienie a nawet część stolika z planszą do warcab. Przygotowany wykop pod fundament ma 4m x 1m x 40cm - zalecenia producenta. W związku z tym mam jeszcze jedno pytanie, czy w takiej dziurze najpierw zrobić jakiś podkład typu tłuczeń, potem chudziak a następnie beton właściwy na grubości 30cm czy od razu mogę lać C25?

18. arcadio

arcadio Początkujący

Docenione treści:
    5
    Miasto:
    Radom
    Adres strony:
    wystarczy podsypka z piachu ( zagęszczona)

19. leeroy15

leeroy15 Początkujący

Docenione treści:
    5
    Miasto:
    Ostrowiec
    Beton właściwy dałbym na grubości 40cm tak jak producent zaleca a pod to 5-10cm piachu zagęszczonego zagęszczarką tak jak napisał poprzednik... Na piach i brzegi wykopu możesz dać folię jako hydroizolację i tyle.

20. SeaDog

SeaDog Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Warszawa
    leeroy15, nałożyliśmy na siebie swoje posty.

Zalecenia producenta mówią o 30cm grubości. Mój wykop ma około 40cm, więc warunki już mam spełnione pod nowe podłoże. Piach jaki jest po wykuciu nie jest ubity. Czy zamiast utwardzania piasku co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami, mogę wykorzystać gruz który wydobyłem? Około 5cm bym wysypał drobnych kamyków w celu utwardzenia. Na to bym wylał beton C25 a w nim zbrojenie. Czy takie rozwiązanie będzie OK?

Ostatnio edytowano: 11-12 17 o 12:27