• Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusjach.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Jakich firmy opony wielosezonowe całoroczne polecacie ?

maniakaut

Bywalec
Punktów
3
Na wstępie prośba, nie porównujmy tutaj tego typu opon do zimówek i letnich.. jestem świadomy różnic oraz wad i zalet. To nie ten temat :)

Założenia:
- średni przebieg roczny 4000-6000 km
- prędkości autostradowe do 140 km/h
- charakter jazdy średnio dynamiczny wręcz spokojny, bez szaleństw, gwałtownego przyśpieszania i hamowania
- kia ceed combi 1,6 crdi 148 KM
- auto zazwyczaj nie załadowane, 1-2 osoby na pokładzie oraz 40-100 kg bagażu
- użytkowanie głównie na mazowszu, jeśli będzie wyjazd w góry kupię łańcuchy.. i tak w tego typu terenie będę przemieszczał się na nogach/nartach
- rozmiar 205/50/17, nie wszyscy producenci oferują ! wiem, że 16" będzie miększa, ale chciałem wykorzystać posiadane ładne felgi
- chętnie z nie wysokim indeksem nośności (ale minimum to 91) i prędkości; zależy mi na komforcie=niezbyt sztywnej osnowie... zatem dobrze by było też nie XL, ale z tym może być problem..
- wszelki run-flat odpada
- priorytety od najważniejszego: długość drogi hamowania lato i zima / zużycie paliwa / hałas

Podobno na Nasz kraj lepiej wybrać modele zbudowane w oparciu o zimówkę... ale: jeżdżę niewiele, w zimę ogólnie poruszamy się z mniejszymi prędkościami, w końcu ilość dni w roku z białymi drogami jest znacznie mniejsza, że chyba lepiej będzie postawić na oponę z bazą letnią. Zastanawiam się jeszcze i nie jest to mocne kryterium.

Polecano mi marki: Fulda, Uniroyal, Viking (niestety nie oferują tego rozmiaru) oraz Barum.

Kilka propozycji z ceną "po znajomości" i nie najgorszymi opiniami:

Kumho HA32 (342 pln)
Toyo Celsius (firma znana, ale m.in. z letnich) (364 pln)
Falken ?
hankook kinergy (390 pln)
barum quartaris 5 (410 pln)

Chciałem zmieścić się w ok 400 pln za sztukę, z uwzględnieniem jakiegoś rabatu. Czyli oficialnie pewnie do ok 450-480 pln.. ale wiadomo na opony rabatów dużych nie ma.

ojek

SuperMechanior
Punktów
117
Miasto
Węgrów
Jak już koniecznie chcesz całoroczne to Michelin crossclimate kładzie konkurencję na łopatki

LuK444Sz

Gaduła
Punktów
8
Miasto
Miechów
U siebie mam Continental AllSeasonContact. Nie mam do nich zastrzeżeń.

maniakaut

Bywalec
Punktów
3
Dzięki Koledzy ! Najważniejsze, że powiadomienia o odp już przychodzą.
Co do Michelina jest jakiś model, który podobno był tragicznie wręcz słaby... ale nie zgłębiam tematu bo i tak wykracza poza mój budżet. Podobnie z Conti.
Poczekajmy jeszcze na opinie od innych i niższej półki.

Bardzo istotne, żeby podawać konkretne modele i wersje... bo np Barum ma już 5 edycję modelu Quartaris. To dobrze świadczy o producencie, bo znaczy, że coś poprawia a i nie pierwszy raz wypuszcza oponę wielosezonową.

Co jeszcze lepsze widać spadek cen opon tego typu :) Zastanawia mnie kiedy jest szczyt, bo z letnimi i zimowymi zależy to ściśle od pogody.

ojek

SuperMechanior
Punktów
117
Miasto
Węgrów
Cóż, chcesz dużej ilości opinii idź na Oponeo. Tam nawet imperiale chwalą :D

alf28

SuperMechanior
Punktów
162
Miasto
wieś
Bardzo istotne, żeby podawać konkretne modele i wersje... bo np Barum ma już 5 edycję modelu Quartaris. To dobrze świadczy o producencie, bo znaczy, że coś poprawia a i nie pierwszy raz wypuszcza oponę wielosezonową.
jak producent ciągle musi coś poprawiać, to mnie by to nasuwało zupełnie odmienne wnioski.

maniakaut

Bywalec
Punktów
3
Ojek,
Oponeo to "podejrzana" firma... i to lekko ujęte w stosunku do tego jak postępują. Właśnie Imperial jest przykładem. Zapomniałem poruszyć tej kwestii...
Podejrzanie dużo opinii, oczywiście dobrych - tylko skąd, skoro opona praktycznie nie widoczna na rynku/ulicach/warsztatach ! Podobno to kolejny chwyt marketingowy ze zmianą nazwy jakiegoś dalekowschodniego produktu, na którym Oponeo może zarobić znacznie więcej niż na markowych produktach. Wystarczy spojrzeć na witrynę:
Ja podziękuję :)
Nie znaczy to, że ofertę mają złą, wręcz przeciwnie ceny całkiem ok. Jeszcze będę porównywał znając konkretną oponę.

Alf28, Toomii76,
myślę, że zaprojektowanie dobrego produktu za pierwszym razem dobrze, jest wysoce mało prawdopodobne. Z drugiej str nie ma gwarancji, że n-ta generacja będzie lepsza. Rozsądek i wykształcenie techniczne podpowiada wybór którejś generacji, zamiast pierwszej... oczywiście nie musi to być Barum.

Na ale wróćmy do sedna.

XMARIO

SuperMechanior
Punktów
6798
Miasto
Mazowieckie
sedna Twej głupoty?
Automatyczne połączenie postów:

to sedno łatwo odnaleźć.
zakładasz kilka wątków na temat kia ceed i szukasz odpowiedzi w necie na pytanie o sens posiadania auta bez chęci wyłożenia kasy.
A no widzisz misiu kolorowy bez kasy nie ma jazdy.
tak czy siak bedziesz musiał te parę groszy z pyska węża wyrwać i mechanikom grzecznie na stół położyć.
Albo motaj się sam.

Ostatnia edycja:

alf28

SuperMechanior
Punktów
162
Miasto
wieś
Właśnie Imperial jest przykładem. Zapomniałem poruszyć tej kwestii...
Podejrzanie dużo opinii, oczywiście dobrych - tylko skąd, skoro opona praktycznie nie widoczna na rynku/ulicach/warsztatach
Skąd Ty się urwaleś:confused: przecie na tym pół polski jeździ.
Rozsądek i wykształcenie techniczne podpowiada wybór którejś generacji, zamiast pierwszej... oczywiście nie musi to być Barum.
Najlepszym odnośnikiem jest cena, ale tam też zdarzają się błędy.:)

adik33

SuperMechanior
Punktów
72
Ja zawsze kupuje na oponeo, nie zauważyłem nic podejrzanego.

maniakaut

Bywalec
Punktów
3
Słuszałem dobre opinie o wielosezonowym Barum i Viking.. ale ten drugi ma ograniczoną rozmiarówkę.
Kupiłem nowe Kleber Quadraxer, 800 pln kpl na olx, bez gwarancji.
dam znać jak się sprawują.
Na razie śmigam na innym letnim komplecie.

Do góry Bottom