1. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Dowiedz się więcej.
  2. Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Usuń ogłoszenie

Jednoosobowa działalność - budynek gospodarczy, dotacja UP

Dyskusja w 'Przepisy i prawo' rozpoczęta przez użytkownika D@minO, 5-03 19.

1. D@minO

D@minO Nowy

Docenione treści:
    0
    Witam, temat juz walkowany ale chce zrobić jego pewne podsumowanie które pomoże mnie i innym napalonym mechanikom :)
    Mieszkam na wsi, moi rodzice posiadaja budynek gospodarczy z ktorego chcę skorzystać i "przerobić" to na warsztat samochodowy, samowola budowlana miala już miejsce. W planowany miejscu otworzenia działalności wykonałem już posadzkę przemysłową razem z odpowiednim fundamentem pod podnosnik, ściany drewniane zamieniłem na takie z plyty warstwowej, instalacji elektrycznej jeszcze nie mam zamierzam zrobić ją zgodnie ze sztuką tzn elektryk + projekt. I tu pytanie do was.. zakładam, że uda mi się przeżyć ten pierwszy rok bez donosu urząd pracy nie interesuja przekwalifikowania budynku i cala reszta papierów straż i td ?

Oczywiście w razie w kontroli chce się troche zabezpieczyć i mieć na wyposażeniu :
    - odpowiednie gaśnice
    - oznakowanie pomieszczenia, wszystkie niezbędne naklejki na ścianach i td
    - apteczka
    - pojemniki na odpady
    - udt podnośnika, sprężarki
    - jakies dodatkowe pomysły ?

Działalność chce otworzyc tylko ze względu na dofinansowanie ze strony UP, podstawowy sprzęt sobie zakupię przemęcze rok i zobaczę czy dam radę utrzymać się w biznesie.. jeśli tak to wydaje mi się, że po tym roku zawsze mogę zawiesić działalność i wtedy podjąć wszystkie kroki adaptacyjne budynku.

Z gory dziekuje za odpowiedzi ! :)

Ps. Sa jakieś przepisy które mowia jasno, że do danego metrazu można takową działalność prowadzić w budynku gospodarczym/garażu? Bo i taka wiadomość do mnie dotarla od kolegi który brał dotacje a pomieszczenie mialo 30m2, w moim przypadku to 45m2

Ostatnio edytowano: 5-03 19
  2. leeroy15

leeroy15 Gaduła

Docenione treści:
    389
    Miasto:
    Ostrowiec
    Przed wszelkimi przebudowami i adaptacją budynku (zmiana użytkowania) powinna być wykonana inwentaryzacja obiektu - zgłoszenie do właściwego INB...
    Później, jeżeli to będzie możliwe, cała droga legislacyjna od odpowiednich pozwoleń, poprzez projekt budowlany, budowę i na odbiorach kończąc...

Po co ci tutaj projekt skoro już zawaliłeś wszystko na samym początku. Jedynie elektryk się przyda bo zrobi to porządnie i bezpiecznie.
    Urząd pracy ma to w dupie - dla nich ważne statystyki bezrobocia. Urząd gminy - też ma to gdzieś jeżeli budynek będzie opodatkowany jako usługowo-handlowy (ale z mojego podwórka wiem, że nie muszą się wcale dowiedzieć, że prowadzisz DG bo wydział gospodarczy UG nie jest skoordynowany z wydziałem podatkowym. Do czasu jak nie zgłosisz obiektu przemysłowego do wydziału podatkowego to będziesz płacił tak jak do tej pory...
    Zgłosiłeś już budynek strażakowi skoro się tak go boisz?? Sprawdź czy podlegasz pod to...
    Robisz sam? Jeśli tak to po co??
    - przydatna ale nie dla kontroli jeśli robisz sam to fikasz na sanepid, BHP i PIP
    Podpisałeś umowę z firmą świadczącą usługi wywozu śmieci?? Jeśli nie to korzystasz ze wspólnych kubłów...
    Jak robisz sam to w to się nie pchaj. Dodatkowe koszta za nic. No chyba, że wykupisz ubezpieczenie OC na warsztat to wtedy się przyda jak samochód spadnie z podnośnika.... albo butla z dachem odleci i wyląduje u sąsiada...
    Tak - zacząłeś od d**py strony. Tak jak pisałem - najpierw nadzór budowlany bo jak oni ci dowalą karę za użytkowanie obiektu niezgodne z przeznaczeniem to gwarantuję ci, że wolałbyś dostać kary od strażaka, ochrony środowiska, PIP, BHP, UDT itp razem wziętych.
    https://www.gofin.pl/prawnik-radzi/...ry-za-uzytkowanie-budynku-bez-pozwolenia.html

Wszystko w temacie...
    z takim podejściem raczej marnie to widzę
    Wtedy zawieszać? Jak bedzie dobrze żarło?? I co - jak nadzór budowlany nie zezwoli na zmianę użytku obiektu... albo jak wytłumaczysz nadzorowi podczas inwentaryzacji, że zamiast świń w chlewiku wisi passat na podnośniku.... (hehe nawet zrymowane)... Dostaniesz zakaz użytkowania obiektu i przywrócenie go do stanu sprzed "remontu" .... I od nowa będziesz robił inwentaryzację?? Pewnie jakoś się wytłumaczysz, że nie wiedziałeś itp... ;)

Pierwsze słyszę. Jedyne co to prawo budowlane zwalnia inwestora od wykonania audytu energetycznego w obiektach o powierzchni użytkowej mniejszej niż 50m2....

Ostatnio edytowano: 5-03 19
    Bartek4x4 i D@minO lubią to.
  3. D@minO

D@minO Nowy

Docenione treści:
    0
    Dziękuję za odpowiedź, moje obawy się potwierdziły ręka w nocniku jak nic..
    Obiło mi się o uszy, że istnieje możliwość legalizacji samowoli budowlanej dlatego chciałem mieć papier na elektryke i posadzkę w razie w takiej sytuacji - czyli ma się rozumieć, że to nic nie da ?ile moze kosztować całośc adaptacji takowego pomieszczenia zakładając, że wszystkie pozwolenia dostanę ?
    Budynek nie był zgłaszany do strazy.
    Całość mnie dość mocno przeraziła bo wychodzi na to że w obrębie zaledwie 10km od mojej miejscowości funkcjonuje cztery warsztaty "na wariackich papierach", może to dlatego, że mieszkam na biednym Podkarpaciu blisko Ukrainy ? :D

To może innaczej.. w przypadku braku dzialalnosci gospodarczej i pracy na czarno nadzor budowlany ma takie sama prawa kary w przypadku kiedy w szopie będzie stac podnosnik?
    Aaa jeszcze co do nakazu rozbiórki.. z płytami warstwowymi nie byłoby problemu.. gorzej z posadzką, jeśli jest wylana dokładnie w miejscu starej szopy to chyba nie powinno być aż takiego problemu?

4. leeroy15

leeroy15 Gaduła

Docenione treści:
    389
    Miasto:
    Ostrowiec
    Jeżeli była stara szopa to sprawdź w wydziale geodezji i kartografii czy tam jest naniesiony na mapie budynek z oznaczeniem"g". Jeżeli jest, to może jakoś przeskoczysz ten "remont". W budynku gospodarczym możesz mieć sprzęt i narzędzia do obsługi sprzętu z własnego ranczo... ;) więc podnośnik może przejść o ile nikt nie stwierdzi i nie udowodni, że pracujesz - wykonujesz usługi w zakresie napraw samochodów... i nie wpłynie tzw "informacja obywatelska" do odpowiednich organów. A tutaj dla chcącego jest pełen wachlarz możliwości (o ile się dobrze orientuje w obecnie obowiązującym prawie i umie wymusić na urzędach odpowiednie działanie)... Druga sprawa - możesz wziąć dotację i "umeblować" szopę. Przyjdzie pan z PUP zobaczy i pójdzie. Ty nie musisz się nigdzie ogłaszać i reklamować... więc tylko gmina, ZUS, US i PUP będą wiedziały o twojej działalności a nikt z nich nie wnika w prawo budowlane. No chyba, że ktoś cię lubi to będzie bubba :D

D@minO lubi to.
  5. D@minO

D@minO Nowy

Docenione treści:
    0
    Sprawdziłem mapy, budynek ma naniesione oznaczenie "g"- w tym przypadku adaptacja byłaby latwiejsza?
    Wypada obrać taktyke cichej dotacji tak jak ma to miejsce w większosci przypadkow w mojej pięknej miejscowości, do tego naprawiać auta sąsiadów za darmo i moze się uda.

6. leeroy15

leeroy15 Gaduła

Docenione treści:
    389
    Miasto:
    Ostrowiec
    Na razie się skup na remoncie budynku. Skoro ma "g" to istnieje. Przecież nikt z urzędników nie wie jak wygląda. Na razie idź do ogarniętego projektanta i zapytaj jakie warunki ma spełniać budynek pod jednoosobową działalność gospodarczą... tzw. usługowo-handlowy...

Do pierwszego spaprania roboty... ;)

D@minO lubi to.