• Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusjach.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Klekot / pykanie przy wciśniętym sprzęgle. Czego wina? ASTRA G

KamilKamilKamil

Początkujący
Punktów
0
Miasto
WW
Witam, dwa tygodnie temu zauważyłem że przy wciskaniu sprzęgła coś sobie pyka/terkocze w rytm pracy silnika.
Brat, znajomy jak i mechanik jednogłośnie stwierdzili - WYSPRZĘGLIK. Okej, oddałem do mechanika..komplet sprzęgła LUK z wysprzęglikiem włącznie - 1000zł (bo okazało się że nie ma co starego sprzęgła zakładać spowrotem. O robociźnie już nie wspomnę.
Okazało się że ze starego wysprzęglika trochę się lało. Autko ma 15 lat, a tam siedziało oryginalne sprzęgło i wysprzęglik GM, okej..miało prawo się zużyć, ale! Po założeniu nowego kompletu LUK (dopiero trzeci założony wysprzęglik się nie rozwalił przy montażu..nie wiem czego wina, czy mechanika czy robią je z waty)...po założeniu nowego kompletu niby jest wszystko okej, sprzęgło mięciutkie jak w nowym wozie, fajnie się jeździ, ale! Stoje na parkingu, wciskam sprzęgło a to znów tak samo terkocze jak przed całą naprawą!
Co jest? Może to w ogóle nie wysprzęglik? Może nie tutaj był problem? Terkot występuje tylko przy wciśniętym sprzęgle (najwięcej terkocze tak jak jest do połowy wciśnięte, jak się do podłogi wciśnie to już mniej). Po puszczeniu sprzęgła wszystko okej. Okazuje się że niepotrzebnie dokonałem wymiany całego kompletu sprzęgła za bagatela półtorej tysiąca zł?

Proszę o info jak wy to widzicie? Co to może być winą jeśli nie wyprzęglik?

Udało mi się nagrać wideo! Dodam tylko że czuć na pedale sprzęgła to "pykanie" jak naciska się sprzęgło bardzo powoli. Czasem potrafi to ustać do zera, a czasem tak chamsko głośno strzelać. Proszę o pomoc.

Ciężko to dokładnie zlokalizować, idealnie to słychać na filmie w 0:38 kiedy mówię dziewczynie aby wcisła sprzęgło.
Narazie z tym jeżdżę, ale boję wybierać się w dłuższe trasy.

ASTRA G 1.6 16v benzyna
Silnik: X16XEL
Rocznik: 2000

Byłem dziś u tego mechanika co zmieniał mi sprzęgło i mówię mu że ta wymiana wszystkiego nic nie dała i że strzela tak jak strzelało, a ten mi wmawia że wcześniej jeszcze szurało i to na pewno ten wysprzęglik a to to może coś w skrzyni albo jakiś wałek. Mam nawet nagrany film sprzed 2 tygodni sprzed naprawy i tak samo chodzi. Dziwne "wałki". Co myślicie?

Myślałem też dziś o tym że może po tych dwóch nieudanych montowaniach wysprzęglika mechanik się wkurzył, wsadził stary i powiedział że okej no ale bez jaj, może tak by nie zrobił. ;)

Autoelektronika

Zweryfikowany Mechanik
Punktów
1249
dawno temu mialem taki temat w mazdzie,tez terkotało jak wcisnelo sie sprzeglo,byl to luz osiowy walu korbowego.
bardzo latwo to sprawdzic,podwazyc i pchnac wał za koło pasowe(wytrate pierscienie oporowena wale).
a tak nawiasem trafles na nieudolny zaklad,nie mozna uszkodzic wysprzeglika przy montazu,trzeba byc mistrzem swiata w psuciu.

KamilKamilKamil

Początkujący
Punktów
0
Miasto
WW
luz osiowy walu korbowego
To coś bardzo poważnego? Można z tym jeździć? Ale czemu tylko na WCIŚNIĘTYM sprzęgle się to dzieje i czemu czuje to na pedale sprzęgła? Co trzeba rozbierać i jak naprawić ten problem?

bardzo latwo to sprawdzic,podwazyc i pchnac wał za koło pasowe
Co podważyć i co trzeba pchnąć? Jestem zielony :D

trafles na nieudolny zaklad
Chciałbym to wiedzieć 2 tygodnie wcześniej przed całą akcją, haha ;)

Dzięki wielkie kolego za odpowiedź! :)

Autoelektronika

Zweryfikowany Mechanik
Punktów
1249
inaczej,jak czujesz to na pedale sprzegla dodatkowo to moze byc pokrzywione sloneczko docisku przy montazu,w co nie mozna watpic sugerujac sie twoim opisem jak ten mechanik walczył

KamilKamilKamil

Początkujący
Punktów
0
Miasto
WW
Czuję przy bardzo powolnym wciskaniu sprzęgła, czuć tak samo jak następuje to "pyrkanie" :) Bardzo prawdopodobne to co piszesz, ale ten sam objaw nastąpił właśnie PRZED całą wymianą kompletu sprzęgła. Właśnie przez to tykanie zawiozłem to do mechanika, po czym zmienił komplet po czym dalej jest to samo tylko że ja 1,5k do tyłu. Wiadomo...fajnie że nowe sprzęgło bo tamto już było dość zużyte (jednak nie była konieczna wymiana), no ale dziwne to wszystko bo dalej nie wiadomo gdzie problem.

Mi wydają się dwie możliwości, albo nie w mechaniźmie sprzęgła problem, albo wsadził stary wysprzęglik ten co był kitowy, nie mam siły do tego. ;)

A może coś z pompką do tego płynu hydraulicznego? Jest tam coś takiego? Bo do tego wysprzęglika idzie płyn ze zbiorniczka z płynem hamulcowym bodajże.

KamilKamilKamil

Początkujący
Punktów
0
Miasto
WW
No łożysko oporowe to w tym przypadku cały wysprzęglik (bo to jest hydrauliczne)

Byłem tam kilka razy jak robił bo długo auto u niego stało. Byłem akurat wtedy jak, miał przykręcone sprzęgło, ale wyciągnięty wysprzęglik (ten pierwszy który się wylał zaraz po montażu) bo czekał na następny.
Także sprzęgło widziałem z dociskiem nowe, ale zaczynam mieć co raz to większe obawy że jest wsadzony stary wysprzęglik. A jest jakakolwiek opcja że to coś innego niż wysprzęglik?

No bo bez jaj, z oryignalnym wysprzęglikiem stało się coś takiego po 15 latach (nie wiem kiedy był wymieniany bo wyciągnął oryginalne sprzęgło i wysprzęglik GMowski) a z LUKowskim na drugi dzień po złożeniu i w dodatku dokładnie taki sam odgłos? :D

Co to może być? Chyba nie ma wielu możliwości jeśli wiadomo że słychać to po naciśnięciu sprzęgła a samo pykanie czuć na pedale sprzęgła przy wciskaniu. +Jaka jest możliwość że to się rozsypie w trasie i co wtedy się stanie? Wpadnie pedał w podłogę?

KamilKamilKamil

Początkujący
Punktów
0
Miasto
WW
Tak to wygląda (wszystko jest w kupie), a dodatkowo po Twoim pytaniu wpadłem na pomysł jak sprawdzić czy faktycznie wymieniono wysprzęglik! Czy nie da się czasem gdzieś z wierzchu odpiąć przewodu który idzie do wysprzęglika? Bo jeśli tak to można ocenić czy został stary (będzie plastikowe złącze) albo nowy lukowski (metalowe) [tak jak na zdjęciach] co myślicie o tym? Tylko nie wiem gdzie tego szukać w którym miejscu

Stare (oryginalne GMowskie tak wyglądało):

A nowe LUKowskie jest takie: (trochę zmian konstrukcyjnych doszło):

KamilKamilKamil

Początkujący
Punktów
0
Miasto
WW
Nie no nie ma absolutnie, zwykłe sprzęgło (tarcza+docisk+ten wysprzęglik jak na zdjęciu wyżej) widziałem na własne oczy.
A wałek w szkyni się obraca jeśli jest wciśnięte sprzęgło? Chyba dopiero jak się jedzie, tak? Poprawcie mnie jeśli się mylę. To tylko i wyłacznie dzieje się przy wciśniętym sprzęgle.

KamilKamilKamil

Początkujący
Punktów
0
Miasto
WW
Dzięki za odpowiedź, a moge sprawdzic ten wysprzeglik tak jak pisalem wcześniej? Moge odlaczyc jakos ten przewod na chwilke zeby sprawdzic jaka jest koncowka? Jak plastikowa to stary a metalowa to nowy faktycznie przełożony. Tylko czy sie nie zapowietrzy nic?

KamilKamilKamil

Początkujący
Punktów
0
Miasto
WW
Sprawdze to jutro, może sie uda zlokalizować, dzieki za pomoc. Nie ma na bank mozliwosci ze problem jest gdzies wczesniej? Nie ma jakiejs pompki płynu przed tym wysprzeglikiem? Dziekii

Szumek72

Zweryfikowany Mechanik
Punktów
711
Miasto
Poland Warsaw
no jak, pompkę to masz na pedale sprzęgła, później przewód wchodzi do wysprzęglika, ale powinno dać się zlokalizować bo przewód wpina się na zewnątrz obudowy sprzęgła.

Giemza

SuperMechanior
Punktów
146
Miasto
Lublin
Najlepiej jakbyś pojechał do innego mechanika żeby to ocenił jak mu wytłumaczysz o co chodzi zanim nabroisz a on sprawdzi i ewentualnie skasuje Cię za odpowietrzenie a do tamtego wrócisz żeby Ci za free wymieniał wysprzęglik jeżeli się okaże że go nie wymienił z kompletem sprzęgła, u mnie w Viki b jest taki sam wysprzęglik i czekałem dzień czasu na kompletne sprzęło z wysprzęglikiem zanim mi ściągneli a temu może się czekać nie chciało czy coś....

Do góry Bottom