• Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusjach.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Klient zakupił uszkodzony silnik, nie chce zapłacić za wymianę.

Corel

Zweryfikowany Mechanik
Punktów
48
Miasto
Świdnica
Witam was panowie. Potrzebuję pomocy, ponieważ taka sytuacja ma u mnie miejsce pierwszy raz.
-Klient przywiózł samochód, vw bora 99r.
-Diagnoza - zatarty silnik, przyczyna - uszkodzona miska olejowa.
-Klient przywiózł nam silnik na zmianę.
-Umowa ustna w zależoności od zakresu prac wstępna wycena 800zł-1500zł - zaakceptował.
-Wymiana silnika
-Silnik odpala tylko na plaku bardzo mocno kopci. Pomiar ciśnienia sprężania dwa cylindry po 15, dwa po 28.
-Dzwonię do klienta opowadam mu jak wygląda sytuacja przyjeżdża widzi co się dzieje. Mówi że rozliczy się pod koniec miesiąca.
-Klient przychodzi po auto poza godzinami pracy ( sobota 17.00 ) Wybija przednia szybe ( wszystko nagrane na kamerze ) i tłumaczy że ma prawo zabrac auto. Przyjeżdża współpracownik, wzywa policje która sporządza notatkę, po interwencji kluczyk musiał zostać oddany klientowi bo nie mogę jako warsztat przywłaszczyć sobie jego mienia.
Może ktoś miał taką sytuację ? Co radzicie zrobić ? Bardzo proszę oszczędźcie mi komentarzy że mogłem auta nie oddawać. Dziękuje za wyrozumiałość.

botek

Gaduła
Punktów
24
Szkoda, że na placu nie było Twojego psa rottweilera...

WOODOO

SuperMechanior
Porady
1
Punktów
2654
Umowa ustna w zależoności od zakresu prac wstępna wycena 800zł-1500zł - zaakceptował.
Czyli jak nie możesz tego udowodnić, to możesz klientowi skoczyć...:)
-Klient przychodzi po auto poza godzinami pracy ( sobota 17.00 ) Wybija przednia szybe ( wszystko nagrane na kamerze ) i tłumaczy że ma prawo zabrac auto. Przyjeżdża współpracownik, wzywa policje która sporządza notatkę, po interwencji kluczyk musiał zostać oddany klientowi bo nie mogę jako warsztat przywłaszczyć sobie jego mienia.
Sam wybił w swoim aucie - jego sprawa - ważne, że masz to nagrane, że to nie ty...:)
Auto musisz oddać klientowi, jedynie możesz dochodzić zapłaty na drodze cywilnej... pytanie tylko, czy jesteś w stanie udowodnić, że klient ci zlecił taką usługę...:)

Ogólnie ciężki temat... wszystko na gębę...:)

Więc jak jesteś w stanie udowodnić to o czym piszę wyżej to : adwokat = sprawa w sądzie cywilnym = wygrana i ciąganie gościa...:)
Nie jesteś w stanie udowodnić to o czym piszę wyżej to : połamanie gościowi szkit / porwanie żony, córki i żądanie okupu... itp. lub przełknięcie straty...:)

Ostatnia edycja:

sulej013

SuperMechanior
Porady
1
Punktów
146
Miasto
Xxx
Umowa ustna jest równie ważna jak i ta spisana o ile możesz na te usługę wystawić rachunek i mieć dowody że usługa została wykonana i jakiś świadków którzy potwierdza ze ta umowa ustna została zawarta... Pierwsze to próba ugody dogadania się z klientem później pismo o uregulowanie zapłaty za usługę najlepiej sporządzone przez prawnika kolejne pozew do sądu ten pewnie przyzna Ci rację o ile masz firmę i da Panu klientowi 2 tyg na spłatę jeśli tego nie zrobi...komornik...i już on będzie ściągał z tego delikwenta kasę...

Ostatnia edycja:

WOODOO

SuperMechanior
Porady
1
Punktów
2654
Ale was pany ponosi fantazja...:)
No chyba, że Corel zapomniał napisać, że ma jakieś dowody... ale chyba raczej nie...:)
Więc zejdźcie na ziemię...:)

Romuald-f

SuperMechanior
Punktów
290

MS Serwis

Zweryfikowany Mechanik
Punktów
438
Miasto
Gorzów Wielkopolski
www.ms-bmw.pl
U mnie nagrywanie wszystkich rozmów to podstawa, przechowywanie sms-ów i email. Dodatkowo przygotowałem sobie klika wzorów dokumentów na różne okoliczności- używany silnik, części dostarczone przez klienta itp. Nie raz, nie dwa ktoś próbował kombinować, bo używany silnik trup więc dlaczego na płacić dwa razy, ale po zapoznaniu się z materiałem rezygnują z kozaczenia i prób bycia lepszym cwaniakiem. I nigdy nie dementuje drugi raz silnika, nie mając zapłaty z pierwszy montaż. To działa, bo czas na zwrot to zazwyczaj 14 dni, średnio tydzień schodzi od kupna do odpalenia, więc czasu mało a kto od ręki weźmie auto na demontaż silnika?

Markson43

SuperMechanior
Punktów
109
Miasto
Rzeszów
Rzeczywiście szkoda ci chyba nerwów z taki hamem tracić.
Kasa nie jest wielka odrobisz moment.
A nauczka ci zostanie i się więcej w takie coś nie wplątasz.
Z rok temu kolega wymieniał tylko Olej w BMW seria F cena powozu 80 tyś.
Po wymianie silnik zatarty to jest problem !! A ty masz parę stówek.

Komornik

Zweryfikowany Mechanik
Punktów
331
Jak ktoś potrzebuje usługi komornika to zapraszam. Pewnie nic nie odzyskamy ale przynamniej pare groszy w naszej rodzinie mechaników będzie

blayders

Zweryfikowany Mechanik
Punktów
248
Miasto
Podkarpacie
Miałem podobną sytuację tyle że przy policjantach udało mi się by klient podpisał rachunek za usługę . Po 6 miesiącach odzyskałem kasę minus koszta .

Corel

Zweryfikowany Mechanik
Punktów
48
Miasto
Świdnica
Miałem podobną sytuację tyle że przy policjantach udało mi się by klient podpisał rachunek za usługę . Po 6 miesiącach odzyskałem kasę minus koszta .
Akurat mnie nie było, był mój współpracownik i to całkiem przypadkiem bo przejeżdżał obok.
Rzeczywiście szkoda ci chyba nerwów z taki hamem tracić.
Kasa nie jest wielka odrobisz moment.
A nauczka ci zostanie i się więcej w takie coś nie wplątasz.
Co do nauczki to dostałem i wymiany takich podzespołów jak silnik czy skrzynia na inne używane tylko po przedpłacie.
o ile możesz na te usługę wystawić rachunek i mieć dowody że usługa została wykonana i jakiś świadków którzy potwierdza ze ta umowa ustna została zawarta...
W dniu dzisiejszym wystawiłem fakturę imienną. Dowodami na wymianę tego silnika może być stary silnik. Umowa ustna była zawarta przy osobach trzecich które są w stanie to potwierdzić.
Jestem świadomy że kwota duża nie jest, ale tu chodzi o sam fakt. Ja każdego klienta informuję o czymś takim że silnik może być niesprawny i pomimo tego trzeba będzie zapłacić za usługę. Tak jak kolega wcześniej napisał nie podejmuję się dalszych działań bez uregulowania należności.
Postaram się aby chłop poznał swoje miejsce w szeregu. Zdecydowanie wole to załatwić dyplomatycznie, ale w ostateczności odpowiedni panowie się nimi zajmą
A z tym BMW sprawa wygląda na prostszą. Błąd w sztuce, mógł oddać polise i teoretycznie problem z głowy. Niestety nie każdy o tym myśli.

Do góry Bottom