• Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusjach.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Klucz dynamometryczny

rozer

Uczestnik
Punktów
1
Witajcie

Temat zapewne przewinął się wiele razy, ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi.
Potrzebuję klucza dynamometrycznego z zakresu 6-30nm (świece żarowe, zapłonowe, śruby przy silniku itd.), ponieważ potrzebuję niskiego zakresu, a czytałem, że bezpiecznie jest gdy zakres górny to max 6x zakres dolny (mało przekłamuję).
Szukać czegoś co spełni swoje zadanie, będzie dosyć solidne i w rozsądnych pieniądzach oraz będzie się dało w przyszłości skalibrować.
Z tego co wyczytałem jest kilka marek premium (Gedore, Stahlwille, Beta), ale ich ceny przekreślają jakikolwiek sens zakupu (sporadyczne użycie w konkretnym celu, nie otwieram warsztatu).
Wyczytałem na forach, że warto zainteresować się firmami Proxxon, Kingtony, Toptul.
Z tej trójki najlepiej wypada Proxxon, z tym, że niektórzy odradzają, ze względu na wadę polegającą na przeskakujących zębach na grzechotce (tapnięcie czy jakoś tak) ?

Czy można kupić coś rozsądnego w cenie około 300zł, czego używanie będzie przyjemne (blokada) ?

Pozdrawiam

rozer

Uczestnik
Punktów
1
Trafiłem jeszcze na coś takiego (z polecanych marek), zakres dosyć szeroki, spełniający moje wymagania, jestem w stanie zwiększyć budżet w razie konieczności (ale nie chce przesadzać), jeżeli dzięki temu będzie służył dłużej i będzie bardziej precyzyjny.

Chyba, że w podobnych pieniądzach można nabyć coś innego o lepszych parametrach.

Jacek dziurka11

Uczestnik
Punktów
4
Miasto
Puławy
Witam mam dwa proxxony mały 6-30 Nm i średni 20-100 Nm ze 4 lata w tamtym roku przeszły kalibrację bez problemu. Więc na moje amatorskie zastosowanie wydaje mi się że są dobre ja polecam

rozer

Uczestnik
Punktów
1
Kup najdroższy na jaki Cię stać.
Zazwyczaj tak robiłem, ale od początku "pandemii" zacząłem postępować rozsądnie. Nie chce wydać worka kasy na klucz, który będzie leżał i tylko blokował środki.
Mam trzy kingtony i chwale sobie

Ja też mam King tony na 3/8 też sobię chwalę.
To mi Panowie chęci narobiliście. Zacząłem już rozważać Gedore, a tutaj dosyć chwalony sprzęt za połowe tej ceny. Proxxona odrzuciłem - koszt naprawy to koszt nowego klucza. Jedyna wada to ta podziałka jak w kluczach z Castoramy za 100zł. Postaram się znaleźć jakiś sklep z tym asortymentem na stanie i uderzyć nawet w tym tygodniu o ile czasu starczy.

rajson

Początkujący
Punktów
7
Miasto
Łódzkie
Jedyną wadą jaką ma klucz dynamometryczny King tony na 3/8 to opakowanie w kształcie rurki- średnio praktyczne.

rozer

Uczestnik
Punktów
1
Rozważyłem Wasze propozycję i zaraz po napisaniu tego posta zamawiam :
Proxxona 5-30nm 1/4" (niestety kręci tylko w jedną stronę),
King Tony 5-30 1/4" (dwustronny),
i chyba Gedore Torcoflex 5-25nm 1/4"

Mam 14 dni na zwrot, więc wezmę do ręki, obejrzę i wybiorę jeden.

Pozdrawiam i dziękuję za rady

nanab

SuperMechanior
Punktów
68
Miasto
Bydgoszcz
To żeby nie było tak łatwo podrzucę jeszcze honiton :D w 300zł może nawet dwa dałoby radę kupić.

rozer

Uczestnik
Punktów
1
To żeby nie było tak łatwo podrzucę jeszcze honiton :D w 300zł może nawet dwa dałoby radę kupić.
Też wygląda ciekawie, muszę o nim poczytać.
Dwa może być ciężko,ale jeden na bank :)
Dlatego zamawiam z różnych sklepów, ale z proxxonem padł pomysł. Chciałem zamówić ze sklepu budujesz, bo był za 270zł, ale dosłownie 10 minut przed tym podnieśli cenę do prawie 320zł (ciekawe czy to miało coś wspólnego z telefonem kilka godzin wcześniej o datę dostawy ?). Poza tym tam gdzie w niskiej cenie to niedostępny, a tam gdzie zalega to i po 400zł chcą (dlatego tak duże stany) :rolleyes:

rozer

Uczestnik
Punktów
1
Panowie, poczytałem, pooglądałem, potestowałem i pozamawiałem, a przede wszystkim uwagami z tego forum się kierowałem i wyboru dokonałem.
Wszystkie klucze które miałem w rękach były zbliżonymi konstrukcjami, czasem lepiej leżącymi, mniej lub bardziej skalibrowanymi (+/-%) i różniącymi się ceną. Stalowe rurki dobrze leżały w dłoni, jednak ich skala nie jest zbyt przyjemna w odbiorze (a ślepy nie jestem).
Postanowiłem się kierować preferencjami indywidualnymi i po selekcji i testach stanąłem przed wyborem - Gedore Red (Torcoflex nie miałem gdzie zobaczyć) lub Proxxon MicroClick.
Gedore wydawał się pewniejszy i był przy tym zauważalnie lżejszy. Proxxon również wiele nie tracił, porównanie nie wykazało zauważalnych różnic w działaniu (chociaż grzechotka w Gedore pracowała zdecydowanie przyjemniej, co nie znaczy, że drugi był zły, oraz nastawa w wyższych zakresach wymagała zauważalnie mniej wysiłku). Różnica w cenie również nie była znacząca (160zł), obydwa spełniały moje oczekiwania i po namyślę wybrałem Proxxona. Jest to mój pierwszy klucz więc jak go zepsuję to strata mniej boli. Z założenia ma posłużyć jakiś czas, skalibrować można, naprawa (większy serwis) to niestety koszt nowego. Poza tym był najwygodniejszy, chociaż bardzo krótki.
Moją szczególną uwagę zwrócił cyfrowy klucz Milwaukee (według zapewnień topowa pozycja). Trochę grosza kosztuję, ale elektroniczne dokręcanie robi wrażenie (w ostatniej chwili otrzeźwiałem, bo już sięgałem po kartę). Wadą jest tylko brak pomiaru kąta. Jak tylko pojawi się okazja (pierwsza potrzeba) to sobie taki prezent zrobię :D

Załączniki

• prox.jpg
    prox.jpg
    216,2 KB · Wyświetleń: 12

rajson

Początkujący
Punktów
7
Miasto
Łódzkie
Panowie, poczytałem, pooglądałem, potestowałem i pozamawiałem, a przede wszystkim uwagami z tego forum się kierowałem i wyboru dokonałem.
Wszystkie klucze które miałem w rękach były zbliżonymi konstrukcjami, czasem lepiej leżącymi, mniej lub bardziej skalibrowanymi (+/-%) i różniącymi się ceną. Stalowe rurki dobrze leżały w dłoni, jednak ich skala nie jest zbyt przyjemna w odbiorze (a ślepy nie jestem).
Postanowiłem się kierować preferencjami indywidualnymi i po selekcji i testach stanąłem przed wyborem - Gedore Red (Torcoflex nie miałem gdzie zobaczyć) lub Proxxon MicroClick.
Gedore wydawał się pewniejszy i był przy tym zauważalnie lżejszy. Proxxon również wiele nie tracił, porównanie nie wykazało zauważalnych różnic w działaniu (chociaż grzechotka w Gedore pracowała zdecydowanie przyjemniej, co nie znaczy, że drugi był zły, oraz nastawa w wyższych zakresach wymagała zauważalnie mniej wysiłku). Różnica w cenie również nie była znacząca (160zł), obydwa spełniały moje oczekiwania i po namyślę wybrałem Proxxona. Jest to mój pierwszy klucz więc jak go zepsuję to strata mniej boli. Z założenia ma posłużyć jakiś czas, skalibrować można, naprawa (większy serwis) to niestety koszt nowego. Poza tym był najwygodniejszy, chociaż bardzo krótki.
Moją szczególną uwagę zwrócił cyfrowy klucz Milwaukee (według zapewnień topowa pozycja). Trochę grosza kosztuję, ale elektroniczne dokręcanie robi wrażenie (w ostatniej chwili otrzeźwiałem, bo już sięgałem po kartę). Wadą jest tylko brak pomiaru kąta. Jak tylko pojawi się okazja (pierwsza potrzeba) to sobie taki prezent zrobię :D
Proxxon to dobra marka, mam kilka narzędzi od nich. Będziesz Pan zadowolony.

rozer

Uczestnik
Punktów
1
Pamiętaj o zerowaniu zaraz po pracy i będzie służył moje mają 4 lata
To doskonała uwaga, im więcej razy pojawia się tym lepiej.
Ja dla pewności przyczepiłem sobie ją do pudełka, żeby w początkowym okresie (nim stanie się to rutynową czynnością) nie zapomnieć przypadkiem.

roger18sx

SuperMechanior
Punktów
20
Miasto
SANOK
Ja do zakresu 5-25 używa klucza na 1/4 tengtools . Wykonanie bardzo dobre. Kolejny to 3/8 king tony oraz neo. Do dużych momentów zakupiłem jonnesway 1/2 . Jest równiez bardzo dobrze wykonany. Skusiłem się raz na tani klucz na 3/4 , wykonanie grzechotki to porażka. Zespwawłem ją tigiem na stałe i słuzy mi jako najdłuższy klucz na warsztacie .

Do góry Bottom