• Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusjach.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Mam pytanie w związku z sprzedażą bądź wyrejestrowaniem auta

Pawelban

Początkujący
Punktów
0
Więc pytanie polega na tym że kupiłem pod koniec zeszłego roku auto i nie zostało ono na mnie przerejestrowane ubezpieczenie jest na mnie chciałbym te auto sprzedać bądź wyrejestrować jeśli nie zgłosiłem nabycia auta ani go nie przerejstrowalem mogę je w tym momencie sprzedać? I jak załatwić sprawę z podatkiem za samochód? Ktoś może orientuje się jak wygląda prawo na ten moment

Encore

SuperMechanior
Porady
1
Punktów
381
Więc pytanie polega na tym że kupiłem pod koniec zeszłego roku auto i nie zostało ono na mnie przerejestrowane ubezpieczenie jest na mnie chciałbym te auto sprzedać bądź wyrejestrować jeśli nie zgłosiłem nabycia auta ani go nie przerejstrowalem mogę je w tym momencie sprzedać? I jak załatwić sprawę z podatkiem za samochód? Ktoś może orientuje się jak wygląda prawo na ten moment
Jak nie zgłosiłeś po zakupie auta w ciagu 30 dni to masz mokro. Mandat od 200 do 1000 ziko. Po przerejestrowaniu i oplatach skarbowych i urzędowych sprzedajesz auto normalnie, ewentualnie same opłaty plus umowa zakupu auta musisz przedatawić i skserowac potencjonalnemu kupcowi

Regaciarz

Zweryfikowany Mechanik
Punktów
219
Miasto
Wasilków
Musisz przekazać nowemu właścicielowi wszystkie umowy pomiędzy osobą z dowodu rejestracyjnego a nim. Musi być ciągłość i kupujący musi dostać oryginały. Na pcc3 miałeś dwa tygodnie, na zgłoszenie w tamtym roku chyba 6 miesięcy. Teraz czekać na mandaty i płacić. Jedynie sprzedaż zgłosić, zawsze to jeden mandat mniej ;) do skarbówki próbuj uderzać z czynnym żalem, czasem pomaga jak na normalnego trafisz, wydział komunikacji najczęściej 200 bez szans na mniej.
Żeby sprzedać nie musisz płacić ani pcc ani zgłosić, ten kto ma ciągłość umów ten jest właścicielem

Pawelban

Początkujący
Punktów
0
Jak ci się to udało?
Sprzedawca zgłosił sprzedaż i po jakimś czasie dostałem list z ubezpieczali że mają informacje że jestem teraz właścicielem auta i żeby przedłużyć umowę u nich bądź złożyć wypowiedzenie poszlem do znajomej ubezpieczalni i też normalnie bez problemu z ubezpieczeniem
Automatyczne połączenie postów:

Musisz przekazać nowemu właścicielowi wszystkie umowy pomiędzy osobą z dowodu rejestracyjnego a nim. Musi być ciągłość i kupujący musi dostać oryginały. Na pcc3 miałeś dwa tygodnie, na zgłoszenie w tamtym roku chyba 6 miesięcy. Teraz czekać na mandaty i płacić. Jedynie sprzedaż zgłosić, zawsze to jeden mandat mniej ;) do skarbówki próbuj uderzać z czynnym żalem, czasem pomaga jak na normalnego trafisz, wydział komunikacji najczęściej 200 bez szans na mniej.
Żeby sprzedać nie musisz płacić ani pcc ani zgłosić, ten kto ma ciągłość umów ten jest właścicielem
No okej a stacja demontażu/zezłomowanie rozumując też musiał bym te wszystkie sprawy załatwić?

Ostatnia edycja:

Encore

SuperMechanior
Porady
1
Punktów
381
Sprzedawca zgłosił sprzedaż i po jakimś czasie dostałem list z ubezpieczali że mają informacje że jestem teraz właścicielem auta i żeby przedłużyć umowę u nich bądź złożyć wypowiedzenie poszlem do znajomej ubezpieczalni i też normalnie bez problemu z ubezpieczeniem

No okej a stacja demontażu/zezłomowanie rozumując też musiał bym te wszystkie sprawy załatwić?
Stacja demontażu, złomowanie to ta sama procedura, tak samo spisujesz umowę między tobą a nabywcą czyli zlomowiskiej. Nie które stacje wymagają jak nie większość OC jak nie ma to wykupić choćby na 1 tydzień jak się da.

Pawelban

Początkujący
Punktów
0
Stacja demontażu, złomowanie to ta sama procedura, tak samo spisujesz umowę między tobą a nabywcą czyli zlomowiskiej. Nie które stacje wymagają jak nie większość OC jak nie ma to wykupić choćby na 1 tydzień jak się da.
Ubezpieczenia jest do marca przyszłego roku więc raczej żadnych problemów

Encore

SuperMechanior
Porady
1
Punktów
381
Ubezpieczenia jest do marca przyszłego roku więc raczej żadnych problemów
To umowa kupna i wszystkie papiery, ale raczej oni są kuci na 4 litery i nie podpiszą ci umowy jak auto od paru miesięcy nie jest zgłoszone przez ciebie w urzędzie. Raczej musisz się liczyć z mandatem lub jw kolega napisał czynny żal w skarbowce ( rzadko kiedy to uwzględnianią) sprawy urzędowe i opłaty skarbowe i dopiero sprzedaż. Raczej na pewno musisz się liczyc mandatem bo od 2021 zniesli to 6miesięczne odroczenie, ono obowiązywało od 2020 do stycznia 2021, a OC udało ci się zapłacic bo sprzedawca to zgłosił ( on ma ten sam obowiązek 30 dni na złożenie pisma) i system ubezpieczenia widzi cię jako właściciela a dużo agentów nawet nie sprawdza czy jesteś właścicielem ;)

Regaciarz

Zweryfikowany Mechanik
Punktów
219
Miasto
Wasilków
Nabywcy czy to stacja demontażu czy handlarz czy osoba prywatna nie obchodzi czy było zgłoszone w urzędzie czy nie, jest ciągłość umów to kupujący więcej problemów nie ma.
Kolejny temat- można wykupić na siebie nawet OC na samochód sąsiada, nikt tego nie sprawdza, ma być OC na aucie i tyle, zdarza mi się kupić auto bez OC i wykupuję je zaraz po podpisaniu umowy i podaję swoje dane do polisy.
Siedzę w tym na bieżąco, w tamtym roku około 50 faktur, w tym chyba 16 ;)

roger18sx

SuperMechanior
Punktów
23
Miasto
SANOK
A jak ma się sytuacja gdyby tak zakupić np motocykl wsk lub jawa lub inny który był zarejestrowany lecz od 15 lat nie ma przegladu i ciągłosci oc ?

Bartek4x4

Zweryfikowany Mechanik
Porady
1
Punktów
1119
Miasto
Koszęcin
Ja tak zrobiłem z motorem.
Primo ultimo skarbówka.
A jak sprzedawałe motor to miałem już dwie umowy od poprzednich właścicieli

Regaciarz

Zweryfikowany Mechanik
Punktów
219
Miasto
Wasilków
Normalnie kupujesz i odpowiadasz od dnia zakupu, tego samego dnia musisz załatwić OC, inaczej będzie kara za brak( kupujesz dzisiaj to OC musi być od dzisiaj, nie ma, że kupujesz w sobotę a OC w poniedziałek bo weekend)

Pawelban

Początkujący
Punktów
0
Nabywcy czy to stacja demontażu czy handlarz czy osoba prywatna nie obchodzi czy było zgłoszone w urzędzie czy nie, jest ciągłość umów to kupujący więcej problemów nie ma.
Kolejny temat- można wykupić na siebie nawet OC na samochód sąsiada, nikt tego nie sprawdza, ma być OC na aucie i tyle, zdarza mi się kupić auto bez OC i wykupuję je zaraz po podpisaniu umowy i podaję swoje dane do polisy.
Siedzę w tym na bieżąco, w tamtym roku około 50 faktur, w tym chyba 16 ;)
A jak wygląda sprawa z skarbówką i podatkiem za auto wiadomo coś na ten temat? A jeśli teraz złoże wniosek o przerejestrowanie będą jakieś koszty dodatkowe w sensie mandaty bądź kara za to że auto jest tak długo nie przerejestrowanie

Pawelban

Początkujący
Punktów
0
Właśnie dlatego pytam jaka może być kwota kary jeśli już jakaś będzie auto kupiłem pół roku temu

Alpari

Bywalec
Punktów
13
Miasto
Dąbrowa Górnicza
alpari.auto.pl
Jeśli kwota zakupu auta jest powyżej 1000 zł musisz opłacić podatek od czynności cywilno-prawnych (druk PCC-3). Jeśli tego nie zrobiłeś napisz akt czynnego żalu (przykłady znajdziesz w internecie) i dopiero złóż PCC-3. Do sprzedaży auta nie musisz go rejestrować. W przepisach jako konieczną czynność masz tylko zgłoszenia nabycia i zbycia pojazdu. Nie ma nic o rejestrowaniu. Ważna jest ciągłość umów zakupu od osoby w dowodzie rejestracyjnym aż do Ciebie. Dajesz je osobie, która kupi auto od Ciebie (dla siebie zrób ksero). Do urzędu wyślij tylko zgłoszenie sprzedaży auta. Możliwe, że unikniesz kary za brak zgłoszenia zakupu. Ale pamiętaj zacząć od czynnego żalu, potem PCC-3 (nie odwrotnie). Inaczej może to zostać uznane za przestępstwo skarbowe i wysoką karę. Dopiero po PCC-3 sprzedaj auto.

Bartek4x4

Zweryfikowany Mechanik
Porady
1
Punktów
1119
Miasto
Koszęcin
Trudno powiedzieć jaka kwota. Ja zapłaciłem z Ladę . Zgapiłem się pojechałem do skarbówki. A że nasz region to wiocha i się wszyscy z widzenia znaja to kazali napisać podanie. Napisałem od ręki jakieś bzdury, że trudna sytuacja finansowa, że żonę boli głowa itp. pięćdziesiąt złoty mandatu

Ostatnia edycja:

Alpari

Bywalec
Punktów
13
Miasto
Dąbrowa Górnicza
alpari.auto.pl

tu jest wszystko na temat czynnego żalu. Niestety PIS chce zlikwidować akt czynnego żalu i walić kary wszystkim jak leci.

Do góry Bottom