1. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Dowiedz się więcej.
  2. Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Usuń ogłoszenie

Nietypowy problem chyba ze skrzynią biegów

Dyskusja w 'Pytanie do mechanika' rozpoczęta przez użytkownika halik, 3-12 19 o 20:54.

1. halik

halik Początkujący

Docenione treści:
    0
    Jako że jest to mój pierwszy temat na forum chciałbym serdecznie wszystkich przywitać.

Postanowiłem opisać mój problem tutaj na forum bo prawdę mówiąc "opadają mi już ręce" w związku z pewnym problemem z którym nie mogę sobie poradzić. Otóż posiadam Opla Insignię ze skrzynią F40. Jakiś czas po zakupie jak zrobiło się zimniej zacząłem słyszeć delikatny gwizd podczas hamowania silnikiem na 4 biegu pomiędzy prędkością 100 a 80 km/h. Jakiś czas z tym jeździłem ale nie dawało mi to spokoju. Z racji faktu, że dodatkowo czasami 2 bieg ciężko wchodził (norma w tych skrzyniach) zdecydowałem się na kompleksową regenerację skrzyni biegów. Regeneracja polegała na wymianie wszystkich łożysk oraz dodatkowo zostało wymienione sprzęgło, docisk i wysprzęglik. Niestety po regeneracji gwizd na 4 biegu nadal pozostał, dodatkowo pojawił się on także podczas delikatnego przyspieszania także w zakresie właśnie tych prędkości czyli 80-100 km/h. Dodatkowo 2 bieg zaczął delikatnie brzmieć jak wsteczny (choć do końca nie jestem pewien, czy wcześniej też tak nie brzmiał, szczerze mówiąc zapomniałem). Warsztat który wykonywał regenerację w odpowiedzi na moją reklamację stwierdził, że skrzynia ma mikro ubytki na zębach i stąd najprawdopodobniej ten gwizd a jest on teraz głośniejszy ponieważ nowe łożyska sprawiły, że tryby układają się minimalnie inaczej niż wcześniej). Jeździłem z tą skrzynią prawie rok po czym ostatnio postanowiłem wymienić moją felerną skrzynię na inną, używaną. Po zamontowaniu skrzyni okazało się, że nadal są te same objawy tylko dużo mniej je słychać a dodatkowo, po rozgrzaniu oleju praktycznie są niesłyszalne.

Czy jest możliwe, aby gwizd na 4 biegu podczas hamowania silnikiem pomięzy 80-100 km/h był cały czas słyszalny pomimo pełnej regeneracji skrzyni a następnie wymiany skrzyni na inną? Jest w ogóle możliwe aby inna skrzynia miała identyczne objawy jak moja poprzednia w tych samych zakresach prędkości i na tym samym biegu? Gdyby było to łożysko skrzyni to raczej gwizdało by cały czas czy się mylę?

Może jest to turbina która w momencie hamowania silnikiem wydaje taki dźwięk? Tylko dlaczego po wymianie skrzyni dźwięk stał się zauważalnie cichszy?

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie gdzie jeszcze mógłbym szukać źródeł tego gwizdu.

PS. Zapomniałem dopisać, że podczas hamowania silnikiem w momencie wciśnięcia sprzęgła gwizd momentalnie znika.

2. Muminek

Muminek Uczestnik

Docenione treści:
    30
    a ja tak sobie myślę - może to nie skrzynia gwizda tylko lożysko oporowe sprzęgła??

3. halik

halik Początkujący

Docenione treści:
    0
    Dziękuję za zainteresowanie się tematem. Może to i jest dobry trop... Tylko każdy chyba podczas wymiany sprzęgła wymienia także łożysko oporowe. Choć nie wiem teraz, czy akurat warsztat który regenerował skrzynię to zrobił. Za chwilkę wrzucę jeszcze nagranie gwizdu które wykonałem po regeneracji skrzyni, może one będzie pomocne.

Link do nagrania. Gwizd najlepiej słychać w 44 sekundzie po czym znika i pojawia się na dłużej w 48 sekundzie.

https://drive.google.com/file/d/1CJ-OzX6nDevXbRjFi_2MRyaqjC0BPkqj/view?usp=sharing

Obecnie, na innej skrzyni gwizd ten trwa dużo krócej i jest mniej słyszalny a na rozgrzanej skrzyni prawie zanika (choć coś tam też słychać).

Ostatnio edytowano: 3-12 19 o 21:33
  4. halik

halik Początkujący

Docenione treści:
    0
    Dzisiaj jechałem do pracy i niestety wydaje mi się, że gwizd jest taki sam i trwa tyle samo czasu co przed wymianą skrzyni. Tak więc jednak wymiana skrzyni niczego nie zmieniła.

5. Stanisław 1946

Stanisław 1946 Weteran Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    770
    Miasto:
    Szczecin
    Może jakiś fachowiec tego oryginału posłucha, skręć do warsztatu, albo zrób głośniej radio.:banghead:

6. halik

halik Początkujący

Docenione treści:
    0
    Przez prawie rok jezdziłem z podgłoszonym radiem ale jestem typem człowieka który lubi jak wszystko działa tak jak należy (albo chociaż chciałby aby tak działało) więc postanowiłem uporać się z tym problemem :)

Mechanik z zaprzyjaźnionego warsztatu który wymieniał mi parę dni temu skrzynię jeździł po wymianie moim autem i też nie wie co może być przyczyną tego gwizdu (pisku).

7. Muminek

Muminek Uczestnik

Docenione treści:
    30
    słuchałem kilka razy i nadal mi się wydaje że to będzie łożysko- bo w skrzyni to raczej nie - choć oczywiście mogę się mylić.
    tak po prawdzie to nie da się tak z d...y stwierdzić co to jest( a może być też rolka napinacza paska np) i myślę że niewielu na forum się podejmie postawienia diagnozy na 100% szczególnie gdy za tym pójdą pln

8. halik

halik Początkujący

Docenione treści:
    0
    Tak sobie pomyślałem, że chyba pojadę na warsztat żeby podnieść auto do góry i wykonać test hamowania silnikiem na 4 biegu jednocześnie słuchając od dołu skąd dokładnie dochodzi ten dźwięk. Może w ten sposób uda się namierzyć źródło tego dźwięku. Ewentualnie można zrzucić pasek i wykonać jazdę testową. Tylko że dźwięk znika po wciśnięciu sprzęgła a gdyby to był pasek to chyba nadal by gwizdał...

A co do łożyska oporowego to sprawdzę dzisiaj na fakturze czy było wymieniane podczas wymiany sprzęgła.

9. Stanisław 1946

Stanisław 1946 Weteran Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    770
    Miasto:
    Szczecin
    Łożysko kręci się w momencie naciśnięcia sprzęgła w czasie jazdy milczy.

10. toomii76

toomii76 toomi

Docenione treści:
    4 826
    Miasto:
    turek
    Kiedyś w 206 wyremontowali skrzynię a okazało się że popiskiwal wentylator chłodnicy:) w pewnych warunkach zaczynał się sam obracać i piszczał sobie.

11. halik

halik Początkujący

Docenione treści:
    0
    Masz rację ale gdzieś na jakimś forum szukając rozwiązania mojego problemu znalazłem wpis kogoś komu właśnie łożysko oporowe piszczało podczas jazdy na niewciśniętym sprzęgle. Ale te łożyska jak już to chyba bardziej terkoczą niż piszczą.

A ten wentylator piszczał w losowych momentach czy były to piski przy określonych warunkach (bieg, prędkość, obroty)?

Dzisiaj jadąc do pracy słyszałem także bardzo delikatny pisk na 5 biegu także w tych zakresach prędkości a nawet i powyżej 100 km/h.

12. gtszudi

gtszudi Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    536
    Miasto:
    Pruszcz Gdański
    odpowiedziano ci ze kola zebate maja ubytki , wiec beda piszczec. wiec co to za pelna regeneracja , gdzie wymienia sie lozyska a zjedzone kola zebate zostawia ?

13. toomii76

toomii76 toomi

Docenione treści:
    4 826
    Miasto:
    turek
    Właśnie zaczynało piszczeć około 80-100 :) jak jechało się pod wiatr to szybciej. Ale to jeden przypadek z przed 20 lat.

14. gtszudi

Docenione treści:
    536
    Miasto:
    Pruszcz Gdański
    lozysko oporowe obraca sie caly czas , gdyby stalo , to mialbys wytarty docisk momentalnie

15. halik

halik Początkujący

Docenione treści:
    0
    Skrzynia gwizdała na 4 biegu przed regeneracją, po regeneracji też gwizdała a teraz jest już inna skrzynia włożona i także gwiżdże w identyczny sposób na 4 biegu.

A co do samej regeneracji to początkowo chciałem sądzić się z nimi ale doszedłem do wniosku, że więcej stracę zdrowia w naszych sądach niż to wszystko jest warte.

Dlatego najlepszym chyba wyjściem będzie próba na podnośniku. Wtedy na 100% będę wiedział czy to skrzynia czy też może co innego jest źródłem tego gwizdu.

16. gtszudi

Docenione treści:
    536
    Miasto:
    Pruszcz Gdański
    te skrzynie maja ten problem , zalej liquy moly mos2 i pojezdzij okolo 500 km , wyciszy sporo

17. halik

halik Początkujący

Docenione treści:
    0
    Lałem go już przed regeneracją, nietstety nie pomógł. Po regeneracji także go zalałem i też niczego nie zmienił. Później dolałem jeszcze ceramizera (tonący brzytwy się chwyta ;) ) i też nic to nie dało. Jakiejkolwiek poprawy nie zauważyłem a wydaje mi się, że chociaż trochę gwizd powinien po tych specyfikach się wyciszyć. Jedynie biegi lepiej wchodziły.

Ale tak na logikę to biorąc to jakie są szanse, że skrzynia gwiżdże na 4 biegu pomiędzy 80-100, później po regeneracji nadal gwiżdże na tym samym biegu i w tym samym zakresie prędkości a na koniec kolejna, zupełnie inna skrzynia ma identyczne objawy jak wcześniejsza. Rozumiem, ta skrzynia którą teraz zamontowałem jest używana więc ma prawo nie być idealna ale żeby miała identyczne objawy jak poprzednia? Musiałbym mieć wyjątkowego pecha :)

A co do łożyska oporowego to raczej nie było wymieniane, dzisiaj sprawdzę to na fakturze ale wydaje mi się, że zostało stare. Jeśli tak też by było to okazało by się, że wszystkie inne rzeczy zostały wymienione oprócz łożyska oporowego i dwumasu. A że dwumas nie powinien takich dźwięków wydawać, na chwilę obecną zachowuje się dobrze, to pozostaje te nieszczęsne łożysko...

Niestety wysprzęglik wraz z łożyskiem oporowym jest częścią skrzyni więc montując inną skrzynię łożysko oporowe także zostało zamontowane inne. Tak więc to nie będzie niestety to.

Ostatnio edytowano: 5-12 19 o 11:52
  18. gtszudi

Docenione treści:
    536
    Miasto:
    Pruszcz Gdański
    skoro problem jest tylko na 4 tym biegu to znaczy ze tylko elementy ktore wtedy sie obracaja podczas gdy jest zapiety 4 bieg sa winne. moze to byc lozysko pod kolami 4 go biegu , moze byc walek wytarty pod lozyskami , dopoki ktos tej skrzyni nie otworzy i sprawdzi jednoznacznie co i jak wyglada to bedzie zgadywanka. jeszcze sie nie spotkalem zeby na 4 tym biegu w jakimkolwiek aucie piszczenie bylo wywolane przez wiatrak , klocki , sprezyny itp. na podnosniku efekt nie bedzie slyszalny , bo nie ma oporow toczenia. tylko proby drogowe.

pracowalem swego czasu w oplu w gdansku i robilem skrzynie , tam sie tak naprawde naprawy skrzyn nauczylem , i nie bylo zlituj , pare razy zakladasz i zdejmujesz , az ustapi.

19. toomii76

toomii76 toomi

Docenione treści:
    4 826
    Miasto:
    turek
    Albo masz pecha albo to nie skrzynia.

20. halik

halik Początkujący

Docenione treści:
    0
    Też tak cały czas myślałem stąd najpierw regeneracja a ostatecznie wymiana skrzyni. Ale czy gdyby winne było łożysko lub wałek to nie gwizdałoby cały czas a nie tylko pomiędzy 80-100? I ten dźwięk jest cały czas taki sam podczas hamowania silnikiem, gwizd - chwila względnej ciszy i znowu gwizd ale już znacznie dłuższy. I to na dwóch różnych skrzyniach.

Nie chciałbym ładować się już w kolejne koszty związane z rozbiórką skrzyni. Bardziej wolałbym zamontować kolejną bo tę skrzynię mogę jeszcze odesłać. Trzeci raz chyba nie trafię na identyczną wadę :)