1. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Dowiedz się więcej.
  2. Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Usuń ogłoszenie

Obowiązek wprowadzenia warsztatu do rejestru BDO do 24 lipca?!

Dyskusja w 'Przepisy i prawo' rozpoczęta przez użytkownika turbokrzychu, 10-07 18.

1. turbokrzychu

turbokrzychu Uczestnik

Docenione treści:
    36
    Panowie czy wiadomo wam coś na ten temat. Ponoć do 24 lipca każdy warsztat samochodowy musi wypełnić dokumenty i wysłać je do urzędu marszałkowskiego. Czy to prawda, czy ściema?
    Chodzi konkretnie o to: http://bip.rbip.wzp.pl/artykul/reje...kty-produkty-w-opakowaniach-i-gospodarujacych
    Przerabiał ktoś ten temat?
    Tutaj email jaki dostał nasz znajomy, też właścicel warsztatu od Inspektora z Wydziału Ochrony Środowiska:

"W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej przesyłam przedmiotowe załączniki, które należy przesłać pocztą zwykłą na adres korespondencyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.

Od dnia 24 stycznia 2018 r. funkcjonuje BDO
    internetowa baza danych o odpadach, do której podmioty prowadzące działalność związaną z gospodarką odpadami,w tym wytwórcy odpadów zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów, wymienione w art. 50 ustawy o z dnia 14 grudnia 2012 r. odpadach (Dz. U. z Dz. U. z 2018 r., poz. 922 ze zm.) zobowiązane są uzyskać nr rejestrowy do dnia 24 lipca br.

W ww. formularzu należy wypełnić dział I pkt 1, 3 (zaznaczyć „TAK” przy dziele XII), 4 oraz dział XII. Pkt 2 nie dotyczy, zgodnie z objaśnieniem.

Opłata rejestrowa i opłata roczna dotyczy jedynie podmiotów wymienionych w art. 57 ust. 1 przywołanej ustawy (tj. nie dotyczy wytwórcy odpadów)."

Ostatnio edytowano: 10-07 18
  2. adamp76

adamp76 Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Wejherowo
    Jeżeli masz decyzję administracyjną pozwalającą na wytwarzanie odpadów to nie musisz nic składać (chyba), bo wtedy jesteś automatycznie wpisany do BDO.

3. Autoelektronika

Autoelektronika Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    766
    Miasto:
    RDE,RMI,KT
    Adres strony:
    zwietrzylem temat,jest obowiazek,moje dokumenty sa w trakcie przygotowań przez odpowiednia osobę.

4. adamp76

adamp76 Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Wejherowo
    powiedz coś więcej :) bo niby Ci co mają pozwolenie na odpady są z automatu wpisani do BDO

5. Autoelektronika

Docenione treści:
    766
    Miasto:
    RDE,RMI,KT
    Adres strony:
    Ma się rozumieć że pozwolenie czyli tzw wytwórca niebezpieczny czyli powyżej 1 tony rocznie.
    Co tu mówić,wypełniać kwity i słać do marszalka.

6. Zimoon

Zimoon Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    286
    Miasto:
    Gdańsk
    Co Jeśli nie wytwarzam?

7. szachu41

szachu41 Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    360
    Miasto:
    Ząbki
    Adres strony:
    Wpis na wniosek (art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach):
    1. z zakresu ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej:
    a) wprowadzający na terytorium kraju produkty (opony, oleje smarowe),
    b) prowadzący odzysk lub recykling odpadów powstałych z produktów,
    c) organizacje odzysku,
    d) dokonujący eksportu oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy odpadów powstałych z produktów w celu poddania ich odzyskowi lub recyklingowi;
    2. z zakresu ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji:
    a) wprowadzający pojazdy,
    b) prowadzący punkty zbierania pojazdów,
    c) prowadzący stacje demontażu,
    d) prowadzący strzępiarki;
    3. z zakresu ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym:
    a) wprowadzający sprzęt lub autoryzowanych przedstawicieli;
    b) zbierający zużyty sprzęt,
    c) prowadzący zakład przetwarzania,
    d) organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
    e) prowadzący działalność w zakresie recyklingu,
    f) prowadzący działalność w zakresie innych niż recykling procesów odzysku;
    4. z zakresu ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach:
    a) wprowadzający baterie lub akumulatory,
    b) prowadzący zakłady przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów,
    c) podmioty pośredniczące;
    5. z zakresu ustawy o odpadach:
    a) posiadacze odpadów prowadzący przetwarzanie odpadów zwolnieni z obowiązku uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów, z wyjątkiem wymienionych w art. 45 ust. 1 pkt 2 i 3,
    b) transportujący odpady,
    c) sprzedawcy odpadów i pośrednicy w obrocie odpadami, o ile nie podlegają wpisowi do rejestru na podstawie pkt 1 i 3 lub z urzędu,
    d) prowadzący zakłady recyklingu statków,
    e) wytwórcy odpadów obowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów, z wyłączeniem posiadaczy odpadów wymienionych w art. 51 ust. 1 pkt 1 i 2;
    6. z zakresu ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi – organizacji samorządu gospodarczego, o których mowa w art. 25 ust. 1 tej ustawy, a także przedsiębiorców:
    a) będący organizacjami odzysku opakowań,
    b) dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy:
    – odpadów opakowaniowych,
    – produktów w opakowaniach,
    c) eksportujący:
    – odpady opakowaniowe,
    – opakowania,
    – produkty w opakowaniach,
    d) prowadzący recykling lub inny niż recykling proces odzysku odpadów opakowaniowych,
    e) wprowadzający opakowania,
    f) wprowadzający produkty w opakowaniach.

Jedynie pod akumulatory się łapiemy. Chyba ze ktoś ma stację demontażu. Gdzieś już o tym czytałem, jest to dodatkowy obowiązek dla firm odbierających odpady od warsztatów. Oczywiście jak to w prawie PL nic nie jest jasno opisane.

8. turbokrzychu

turbokrzychu Uczestnik

Docenione treści:
    36
    To my świadczymy tylko usługi i nie produkujemy tony odpadów niebezpiecznych. Po za tym jesteśmy na dwóch działalnosciach z bratem więc mamy po tonie na głowę :D

9. adamp76

adamp76 Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Wejherowo
    Pod akumulatory mówisz. A przykładowo co z olejem? W tym momnecie jak kupuje z hurtowni olej i sprzedaję go klientowi to chyba też łapie sie pod BDO. No a jak spuszczam olej z auta przy wymianie to chyba też?

Dział XI
    Podmioty nieujęte w działach I-X wpisywane do rejestru z urzędu

Ostatnio edytowano: 16-07 18
  10. dvs269

dvs269 Uczestnik

Docenione treści:
    8
    Miasto:
    Ustka
    No właśnie ... Ktoś już doszedł czy należy zgłaszać się do BDO czy wystarczy coroczne marcowe sprawozdanie ?

11. Autoelektronika

Docenione treści:
    766
    Miasto:
    RDE,RMI,KT
    Adres strony:
    dzwonilem do OŚ,stwierdzili ze trzeba wiec wyszykowałem papiery i poszły-kolejny problem za mna

12. Zimoon

Docenione treści:
    286
    Miasto:
    Gdańsk
    Co trzeba. Nie kumam. Jeśli nie wytwarzam to co mam rejestrowac? Rejestrowac się bo tak należy?? Absurd. Jaka opłata rejestracyjna a jaka roczna??

turbokrzychu lubi to.
  13. turbokrzychu

turbokrzychu Uczestnik

Docenione treści:
    36
    Ja dzwoniłem w swoim przypadku do OŚ i jeden gościu powiedział że trzeba, druga babka że nie trzeba. Jak zwykle wszystko w tym kraju jest pomieszane, niejasne i nikt cie o niczym normalnie nie zawiadomi. Ale jak kary wlepiać to będą pierwsi.

14. Autoelektronika

Docenione treści:
    766
    Miasto:
    RDE,RMI,KT
    Adres strony:
    Chory kraj

15. Zimoon

Docenione treści:
    286
    Miasto:
    Gdańsk
    Dla mnie dziwne. Makulaturę oddaje do skupu i mam papier. Złom i resztę metali oddaje do skupu i mam papier. Opakowania plastikowe, butelki i folie do skupu i mam papier. Styropian także. Akumulator sztuka za sztukę w hurtowni. Pozostaje olej który utylizuje i mam papier.wiec co ja mam rejestrowac? To, że rejestruje? Głupota. Szukają kasy i tyle.

To tak jak z podatkiem od deszczu.

21golfista21 i toomii76 lubią to.
  16. Autoelektronika

Docenione treści:
    766
    Miasto:
    RDE,RMI,KT
    Adres strony:
    Oprócz tego ze masz na wszystko papier i zdajesz sprawozdanie swojemu marszałkowi tak jak ja czy inni koledzy to doszedł do tego jakiś głupi nowy pomysł i my podmioty gospodarcze mamy temu sprostać.Ja nic na to nie poradzę,jest jak jest i musimy walczyć z urzędem bądź dawać im to co chcą.Zawsze można pójść do urzedu i powiedzieć NIE,ja nic nie będę robił w tym kierunku.

17. selim

selim Uczestnik

Docenione treści:
    87
    Miasto:
    Sląsk
    ile sobie winszują za to ?

18. turbokrzychu

turbokrzychu Uczestnik

Docenione treści:
    36
    Uwaga wszystkiego się dowiedziałem już na 100%. Najprościej wytłumaczę to tak. Jeżeli kiedykolwiek sprzedałeś olej i zutylizowałeś filtry i wystawił ci gościu kartę przekazania odpadów to jesteś zobowiązany do złożenia sprawozdania o odprowadzaniu odpadów do 15marca każdego roku, za rok poprzedni. Czyli jeżeli sprzedawałeś olej i utylizowałeś filtry, masz na to papier to jak nie składałeś sprawozdzań tu musisz je złożyć i dodatkowo zostaniesz obciążony karą za składanie sprawozdania nie w terminie. No i do jutra dodatkowo wszyscy którzy takie sprawozdania składają lub mieli obowiązek składać a tego nie zrobili są zobowiązani do zgłoszenia swojej działalności do rejestru. Jeżeli tego nie zrobią, to będą kontrole w których to sprawdzają że gościu który od was brał oleje i filtry złożył takie sprawozdanie i ujął waszą firmę w swoim rejestrze, a wy tego nie zrobiliście i do tego nie jesteście w rejestrze to mogą dowalić karę do 8500zł za każdy rok.
    Tak więc podsumowując, jeżeli tak jak ja legalnie oddawałeś filtry i olej i masz na to papiery, to jesteś w czarnej dupie bo nie robiłeś sprawozdań a do jutra musisz złożyć jeszcze wniosek o wpis do rejestru i na pewno jakąś karę dowalą. A jeżeli jak typowy janusz wypier*oliłeś wszystko do lasu i olej na pole albo do pieca to jesteś czysty, bo nie ma na ciebie żadnych obciążających papierów. Dziękuje Polsko, warto jest być uczciwym w tym kraju :banghead:

21golfista21 lubi to.
  19. Autoelektronika

Docenione treści:
    766
    Miasto:
    RDE,RMI,KT
    Adres strony:
    czyli podsumowujac,jak robiles sprawozdanie to wszystko jest ok tylko musisz sie zarejstrować firme w jakims chorym BDO.
    I mowie jeszcze raz,chory kraj i coraz bardziej chorzy klienci

20. turbokrzychu

turbokrzychu Uczestnik

Docenione treści:
    36
    Dokładnie, jednakże jeżeli oddawałeś odpady i wypisałeś kartę przekazania chociaż raz w roku, to byłeś zobowiązany również do składania sprawozdania za ten rok.
    Jeżeli jednak w tym roku czyli 2018, nie wytworzyłeś jeszcze i nie planujesz wytwarzać odpadów to również nie masz obowiązku rejestracji w BDO. ;) jak macie jeszcze jakieś pytania to piszcie bo bardzo dużo dzisiaj przegadałem z panią w urzędzie wiec wyciagnąlem ile się tylko da informacji ;)

Użytkownicy odwiedzili tę stronę szukając:

1. podmioty nieujęte w działach i-x wpisywane do rejestru z urzędu

,
  2. mechanik a bdo

,
  3. rejestr bdo a mechanika pojazdowa

,
  4. bdo warsztaty samochodowe,
  5. czy dealer samochodowy a BDO,
  6. jak wypełnić formularz rejestrowy do bdo przy sprowadzaniu pojazdów