1. Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Usuń ogłoszenie

Otwarcie działalności a praca u poprzedniego pracodawcy

Dyskusja w 'Przepisy i prawo' rozpoczęta przez użytkownika saviola93, 21-11 17.

1. saviola93

saviola93 Początkujący

Docenione treści:
    0
    Witam mam pytanie i chciałbym się was poradzić. W zawodzie pracuje już 5 lat (z zawodówką i praktykami 8)
    Jestem zatrudniony w warsztacie na umowę o prace na czas nieokreślony. Pracuje tam po 10h i po pracy często naprawiam autka znajomym u siebie. Grono klientów systematycznie powolutku mi się powiększa. Mam budynek gospodarczy w którym mam kanał i trochę miejsca a obok wiatę pod którą będę chciał postawić podnośnik. widzę jaka jest kasa z tego i chciałbym iść na swoje.Ale planuje się dogadać z szefem żeby mnie zwolnił a ja się będę starał o dofinansowanie z UE i będę u niego robił na czarno a jak już otworze u siebie i nie będę miał dużo klientów to będę robił u niego nadal. Pytanie jaki podatek wybrać. I po otwarciu jak się rozliczać z byłym szefem.Poczytałem trochę na forum jak to wszystko wygląda.
    Dostaje 15zł/h czyli wychodzi ok 3000 miesięcznie + to co zarobie u siebie ale siedzę czasami do nocy i żyły sobie wypruwam i wolał bym to robić na siebie a nie na kogoś. A wszyscy dookoła mówią mi że mam otwierać na swoim. Jak mówicie lepiej na etacie czy na swoim ?

2. Jarzi

Jarzi Bywalec

Docenione treści:
    145
    Miasto:
    Kaczory
    Temat rzeka... Pytanie co zrobisz jak wejdziesz na duży zus. Wrócisz na zatrudnienie u szefa czy będziesz ciągnął?

3. Marimixauto

Marimixauto Nowy

Docenione treści:
    1
    Miasto:
    Warszawa
    Na swoim jeszcze bardziej sobie bedziesz żyły wypruwal. Wiadomo na swoim to na swoim. Z byłym szefem możesz sie rozliczać wystawiając mu fakturę za usługę.

4. C00li

C00li Początkujący

Docenione treści:
    15
    Miasto:
    Sopot
    Adres strony:
    Nie wiem czy jest tak nadal, ale podejrzewam, że tak - jak byłemu szefowi będziesz wystawiał faktury w pierwszych dwóch latach od zwolnienia, to od razu masz duży ZUS. Jest to po to, żeby ludzie nie przechodzili na samozatrudnienie tylko, żeby sobie ZUS obniżyć.

5. Marimixauto

Marimixauto Nowy

Docenione treści:
    1
    Miasto:
    Warszawa
    Wg mnie nie ma to związku, wykonujesz. Za Usługę wystawiasz fakturę której ZUS nawet nie widzi tylko us . Jedno nie ma z drugim nic wspólnego poza tym ze ściagają z nas kasę :)

6. saviola93

saviola93 Początkujący

Docenione treści:
    0
    Jak juz będę na swoim to będę chcial to rozwijać,a po 2 latach myślę że już tak ogarnę temat żeby kogoś zatrudnić. Przy domu mam działkę i z ojcem juz planuje budowę budynku gospodarczego (hali) którą później przekształci się w warsztat.
    Jak widzę jak mój obecny szef rozwinął firmę przez 4 lata to szok. Z 2 stanowisk mały kanał i podnośnik i zapiziałego biura w 4 stanowiska (duży kanał i podnośnik nozycowy) nowe biuro, socjal z kuchnią i prysznicem itp. Pytanie na jaki podatek na początku wejść, czy odrazu na warunki ogólne?

7. lukkiwlkp

lukkiwlkp Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    170
    Miasto:
    Pogorzela
    Na ryczałt. I otwórz po nowym roku bo mały ZUS będziesz miał 3 lata. A jak zaczniesz już większym hajsem obracać to wejdziesz na duży ZUS. Nie rzucaj się na głęboką wodę z tym dużym zusem

8. saviola93

saviola93 Początkujący

Docenione treści:
    0
    Tak od nowego roku dopiero chce się starać o dotacje itp.A jak to wygląda w przypadku części na ryczałcie wiem że nie mogę ich uwzględniać w rachunku, ale jak to wygląda w przypadku dogadania się z hurtownią np. inter cars tak żeby mieć rabaty ale przecież na fakturę nie mogę brać części a hurtownia oddalona ok 20km i nie będę naginał po każdą cześć żeby na paragon kupić.Dowożą części do warsztatów ale jak z tymi paragonami ?

9. lukkiwlkp

lukkiwlkp Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    170
    Miasto:
    Pogorzela
    Jeśli fv będziesz wystawiał firmą to możesz ich wystawiać do bólu. Ale zwyklemu " z ulicy" co gablotą przyjedzie na remont silnika to uważaj nie przekroczyć pewnej sumy.(ryczałt)
    Wiadomo.... to co kupisz nie wrzucisz w koszty firmy. Najlepiej jak byś znalazł księgową ( baba łatwiejsza) i pogadali na ten temat. Wszystko ci wytlumaczy