• Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusjach.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Peugeot 307 2.0 16v - dziwne dźwięki podczas pracy silnika

Kirby

Nowy
Punktów
0
Witam serdecznie wszystkich na forum.
Problem dotyczy Peugeota 307 z silnikiem benzynowym 2.0 16v (EW10A). Ponad rok temu pojawiła się usterka w silniku objawiająca się dźwiękiem jakby popiskującego paska. Dźwięk pojawiał się na zimnym silniku, krótko po uruchomieniu i zanikał po krótkiej ok 5 min pracy silnika. Dźwięk nigdy nie pojawiał się podczas jazdy na rozgrzanym silniku.
Wydawało mi się, że dźwięk pochodzi gdzieś z osprzętu silnika choć pasek i napinacz miały około 9 tyś km. Zaprowadziłem więc auto do warsztatu. Po zdjęciu paska wielorowkowego okazało się, że dźwięk jest słyszalny nadal, więc mechanik ocenił, że dźwięk pochodzi z rozrządu. Dodam, że kompletny rozrząd z pompą wody miał również około 9 tyś km. Po rozebraniu rozrządu okazało się, że wszystko jest ok i nic nie wskazuje na pochodzenie tych dźwięków. Po złożeniu rozrządu i standardowej wymianie paska rozrządu problem ustąpił. Jednak jakiś czas temu dźwięk znów się zaczął pojawiać. Zaprowadziłem więc znów auto do warsztatu i finał taki sam. Po rozebraniu rozrządu, nie znalezieniu przyczyny i wymianie paska póki co dźwięku nie ma, a mechanik rozłożył ręce i nie był w stanie powiedzieć co może być tego powodem.
Problem nie daje mi spokoju, bo rzeczy nie dzieją się bez przyczyny. Może ktoś z Państwa spotkał się z podobną historią, lub jest w stanie na podstawie wiedzy przypuszczać gdzie może leżeć problem. Nagrałem pracę silnika w momencie tego popiskiwania:

Z góry dziękuję za pomoc.

Kirby

Nowy
Punktów
0
Wymiana rolek i pompy wody raczej nie unikniona a jak tyle razy zdejmowany pasek równierz bym wrzucił nowy.
Dziękuję za odpowiedź.
Pasek był już wymieniany dwa razy na nowy. Po pierwszej wymianie to popiskiwanie ucichło i wróciło po roku od wymiany, a po ostatniej wymianie na razie jest cisza.
Czy gdyby to była wina pompy wody lub rolek, to czy po wymianie tylko samego paska przestawało by piszczeć?

Kirby

Nowy
Punktów
0
A układ został dobrze odpowietrzony? Taki dżwiek jest typowy przy zapowietrzeniu.
Dziękuję za odpowiedź.
Szczerze mówiąc nie wiem, czy mechanik odpowietrzał układ. Spróbuję to zrobić, choć teraz pewnie nie będzie żadnego efektu, bo po zmianie paska rozrządu na razie nie ma piszczenia.

Do góry Bottom