• Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusjach.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Podłoże pod podnośnik dwukolumnowy

Maxxim

Początkujący
Dołączył
26.12.2021
Postów
6
Punktów
0
Witam,
Buduję garaż z miejscem pod podnośnik dwukolumnowy i mam wylaną ławę pod podnośnik grubość 37 cm, beton B25. Reszta podłogi w garażu jest wylana chudym betonem ze zbrojeniem. Powierzchnia całości nie jest gładka, a w projekcie budynku mam wpisane że powinna być wylewka 5 cm plus warstwa wykończeniowa 2 cm, myślę że chodzi o płytki ceramiczne. Płytek nie chcę, myślałem raczej żeby zabezpieczyć np. żywicą epoksydową lub pomalować lakierem. Czy jest to problem dla montażu podnośnika że na ławie podnośnika będzie jakaś dodatkowa warstwa ?
Czy można by zrobić wylewkę 7cm i da się bez problemu na tym zamontować podnośnik, ewentualnie wymagałoby to użycie dłuższych kotw tak aby wystarczająco głęboko weszły w stopę pod wylewką ? Czy są w takim wypadku jakieś wymagania co do betonu z jakiego byłaby taka wylewka ?
Nie mogę nigdzie znaleźć tego typu informacji. Zwykle podane są tylko wymiary stopy, odległości od ścian itp, ale nie ma nic o wykończeniu podłogi w budynki.
Na razie nie wiem jaki tam będzie podnośnik, więc nie mam żadnych konkretnych instrukcji producenta podnośnika. Chciałbym tak zrobić, żeby nie było problemów w przyszłości z montażem. Mam papiery z betoniarni o klasie betonu na stopę.
 

Załączniki

  • lawa_podnosnik.jpg
    lawa_podnosnik.jpg
    779,7 KB · Wyświetleń: 31
  • lawa_podnosnik_1.jpg
    lawa_podnosnik_1.jpg
    639,6 KB · Wyświetleń: 31
Ostatnia edycja:

Maxxim

Początkujący
Dołączył
26.12.2021
Postów
6
Punktów
0
W tamtym wątku nie ma nic na temat tego czy mogę na stopę dać wylewkę 7 cm i czy jeśli tak to musi ona mieć jakąś konkretną klasę betonu. W tym momencie nie montuję podnośnika, ale nie chcę jakimś głupim błędem uniemożliwić lub mocno skomplikować instalację w przyszłości. Zalezy mi na gładkiej podłodze, a budowlańcy twierdzą że wylewka nie może być zbyt cienka bo popęka pod ciężarem samochodu.
 

Marudaa

Uczestnik
Dołączył
19.03.2021
Postów
33
Punktów
5
Miasto
Łomża
7cm ?? Opanuj się. Taka grubosc posadzki to sie w domu daje(ruch pieszy) a nie w warsztacie. W wymaganiach podnośnika masz że warstwa betonu musi być jednolita. W moim przypadku było to 25cm betonu klasy min. B25. Nie dawaj rzadnej cienkiej warstwy na ławę . Jak sobie wyobrażasz wiązanie pomiędzy chudym betonem a warstwa 7cm betonu ? Posadzka popęka na 100 proc. Pierwsze słyszę też o zbrojeniu chudego betonu. Ja bym na to wylał po całości przynajmniej 20cm nosnego ,wytrzymałego betonu. Albo skuc to co masz.
 
Ostatnia edycja:

Maxxim

Początkujący
Dołączył
26.12.2021
Postów
6
Punktów
0
Dlaczego miałoby to popękać ? To co mam obecnie nie jest wystarczająco wytrzymałe mimo takiej grubości i zbrojenia ?
Na zdjęciach widać ławę pod podnośnik która ma grubość 37 cm i jest to jednolita warstwa betonu B25, oraz pozostały obszar podłogi przed zalaniem zbrojenia a także całość po zalaniu. Jak widać poziomy się wyrównały a więc obecnie grubość podłogi już wynosi 37 cm, i na to jeszcze miałaby iść dodatkowa warstwa 7 cm, tak aby wykończyć na gładko podłogę co w sumie da 44 cm.
W dokumentacji budowlanej garażu projektant wpisał warstwy: płyta fundamentowa min. B25 30cm (jest 37) + wylewka wyrównawcza betonowa 5 cm + warstwa wykończeniowa 2 cm. Czyli nad płytą z betonu B25 ma być wg dokumentacji dodatkowo jeszcze 7 cm. Czy z tego wynika że dokumentacja miałaby być błędna ? Drzwi mam już wstawione z zapasem 7 cm nad obecnym poziomem podłogi, tak jak w dokumentacji więc wylewanie 20 cm po całości to byłby problem.
 

Marudaa

Uczestnik
Dołączył
19.03.2021
Postów
33
Punktów
5
Miasto
Łomża
Chodzi o to, że te dwie warstwy betonu nie zwiaza się między sobą, beton to nie klej. Dolna warstwę możesz mieć i metrową jak dasz na wieźć tylko 7cm to te 2 warstwy się od siebie odziela, beton bedzie grochal po czasie i popęka. Moim zdaniem jest błąd w projekcie, powinno być chudego betonu dużo mniej, na to po całości 15cm na wierzch wylewki a na ławe odpowiednio wiecej. No i wylewka wierzchnia zbrojona dołem, a nie chudy beton zbrojony.
Lepiej podjedź do jakiegoś majstra i się dowiedz bo już masz problem a później będzie tylko większy.
 

tomeklibig

Gaduła
Dołączył
21.02.2018
Postów
97
Punktów
6
Wiek
40
Miasto
Słupsk
Źle wylałeś ławę pod podnośnik, powinna być od razu tak wylana aby była równo z poziomem posadzki a nie chudziaka.
 

Maxxim

Początkujący
Dołączył
26.12.2021
Postów
6
Punktów
0
No niestety to nie ja wylałem bo ja się na tym nie znam. Całą budowę robi firma budowlana a do nadzoru jest kierownik budowy, który ma przecież odpowiednia uprawnienia i nie było żadnych uwag do takiego wykonania. Bez sensu to wszystko. Fakt, jakby ta stopa wystawała teraz o te 7 cm ponad resztę podłogi to by nie było wątpliwości.
Czy nie wystarczyłoby wylać teraz na całość 7 cm B25 i dać na tyle długie kotwy mocujące podnośnik żeby były głęboko wkręcone do tej stopy co jest obecnie zrobiona ?
Albo inna wersja: zostawić tak jak jest. Rozumiem że sama ława pod podnośnik jest ok i można do niej go zamontować bez problemu. Czy w takim razie reszta podłogi jest wystarczająca aby po niej jeździć samochodami ? Ciężarówek tam przecież nie będę parkował. Może wystarczyłoby zeszlifować nierówności i zalać wszystko warstwą żywicy i wtedy byłoby już ok ? Żywica pod podnośnik chyba nie sprawia problemu? Pod drzwi mógłbym dać stopień 7 cm i po problemie.
 
Ostatnia edycja:

Marudaa

Uczestnik
Dołączył
19.03.2021
Postów
33
Punktów
5
Miasto
Łomża
Jeśli ten chudy beton był wylany na tak ułożone zbrojebie jak jest na zdjęciu to można przyjąć ze go tam nie ma. Z tym co masz nic nie zrobisz normalnego, albo znowu nalac dużo betonu odpowiedniego albo skuć chudziaka z 15cm i dolać do poziomu ławy podnośnika. Reszta to tzw pudrowanie trupa. Pisałem tobie wcześniej, podnosnik musi mieć jednolity fundament po całej grubosci. Nie może być "coś nalane".
 

Maxxim

Początkujący
Dołączył
26.12.2021
Postów
6
Punktów
0
Czyli najlepszą opcją wydaje się zostawienie tak jak jest. Dorobić schodek do drzwi i bramę zamontować na obecnym poziomie podłogi. Podnośnik można zamontować na obecnej stopie i będzie stał stabilnie. Jak chudziak popęka od jeżdżenia autem, to się go skuje i zaleje nowym mocniejszym betonem. Na razie parkuję przez zimę auto w garażu. Zobaczę na wiosnę czy coś popękało.
 
Do góry Bottom