1. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Dowiedz się więcej.
  2. Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Usuń ogłoszenie

Podatek dochodowy na działalności gospodarczej

Dyskusja w 'Przepisy i prawo' rozpoczęta przez użytkownika pawel2296, 14-05 19.

1. pawel2296

pawel2296 Uczestnik

Docenione treści:
    92
    Witam wszystkich serdecznie,
    Przeczytałem już kilkanaście stron na internecie na temat podatku przy prowadzeniu firmy i dalej mam mętlik w głowie, mam nadzieję że pomożecie.
    Właśnie założyłem jednoosobową działalność gospodarczą, tak naprawdę to będzie ona czynna dopiero od poniedziałku przyszłego. Jestem na etapie szukania księgowej, ale troche zaspałem bo za późno to wszystko zacząłem ogarniać i teraz mam problem.
    Wypełniając wniosek CEIDG zaznaczyłem że bedę na ryczałcie no nie wiem czy nie spieprzyłem sprawy. Powiedzcie mi koledzy czy nie lepiej było pójść na podatek liniowy? Wtedy mógłbym sobie wliczać w koszty jakieś rzeczy do warsztatu. No i chcę złożyć również druk VAT-R. Pytanie czy będąc na ryczałcie i vatowcem mogę brać części na fakturę na firmę i odliczać sobie vat od tego? Czy mogę np wrzucić samochód pod firmę i od paliwa odliczać vat? Błagam niech ktoś mi to wytłumaczy przynajmniej po krótce i tak po "chłopsku" żebym cokolwiek z tego ogarniał.

2. toomii76

toomii76 toomi

Docenione treści:
    4 197
    Miasto:
    turek
    jak jesteś na ryczałcie, to płacisz 8.5% od wystawionych paragonów odliczają się na koniec zapłacone składki ale czy wszystkie to bym się księgowego musiał zapytać.. jak sprzedajesz klientowi części to ryczałt tak średnio się opłaci. książka w takim wypadku lepsza.

pawel2296 lubi to.
  3. pawel2296

pawel2296 Uczestnik

Docenione treści:
    92
    No raczej w 90 % ja będę kupował klientom części do samochodu. Wiem że mogę zrobić np tak że paragon wystawiam na 200 zł i jest wpisana naprawa ukł. hamulcowego gdzie 150 zł to części a 50 robota. Tylko czy biorąc te części na siebie na firme na fakturę mogę od tego odliczyć sobie vat czy nie?

4. toomii76

toomii76 toomi

Docenione treści:
    4 197
    Miasto:
    turek
    nie. podatek płacisz od całości. czyli np, robota 200, części 600 i płacisz 8.5% od 800.

5. Teneribelli

Teneribelli Nowy

Docenione treści:
    1
    W takim przypadku najlepsza była by KPiR’ka.

toomii76 lubi to.
  6. toomii76

toomii76 toomi

Docenione treści:
    4 197
    Miasto:
    turek
    Dokładnie.

7. pawel2296

pawel2296 Uczestnik

Docenione treści:
    92
    I tak samo z paliwem ? Również nie mogę odliczać będąc na ryczałcie ? A czy jest możliwość zmiany opodatkowania teraz jeżeli jeszcze nie zaczlem płacić żadnych podatków ?

8. toomii76

toomii76 toomi

Docenione treści:
    4 197
    Miasto:
    turek
    zmienić chyba dopiero możesz, w nowym roku podatkowym. jak ty tak od dupy strony działalność zaczynasz?

9. Lebiedz

Lebiedz Początkujący

Docenione treści:
    10
    Miasto:
    Tarnów
    Jeżeli jeszcze nie założyłeś działalności no nie prościej jest wycofać wpisc do ceidg i złożyć nowy albo ten złożony skorygować?
    I tak masz farta bo w tym roku była zmiana przepisów i możesz zmienić formę opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego

Pozatym muszę cię zmartwić jeżeli masz zamiar handlować częściami
    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19981440930/U/D19980930Lj.pdf
    art 8.1 pkt 3f

Ostatnio edytowano: 14-05 19
    pawel2296 lubi to.
  10. Mateusz11991

Mateusz11991 Nowy

Docenione treści:
    1
    Miasto:
    Wrocław
    Spokojnie, wszystko można jeszcze odkręcić : )
    Co do ryczałtu to wykonywanie dostawy niektórych usług pozbawia nas prawa do opodatkowania działalności w tej formie, a jest to m.in. dostawa (sprzedaż) części do samochodów, w takim przypadku podatnik ma wręcz obowiązek założyć Podatkową Książkę Przychodów i Rozchodów i rozliczać się na zasadach ogólnych, tj, placić podatek od dochodów (przychody minus koszty) w wys. 18%.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym
    Art. 8. 1. Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
    3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
    f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

Natomiast co do rejestracji do vatu to nie dość, że zapewne będzie to dla Ciebie opłacalne (możliwość odliczania vatu od zakupu towarów, wydatków firmowych, mozliwość odliczenia 50% vatu od zakupu paliwa do samochodu oraz opłat eksploatacyjnych zw. z samochodem) to obracając towarami akcyzowymi, np. wymiana zakupionego przez siebie oleju silnikowego, pozbawia Cię prawa do zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o vat, także rejestracja do vatu będzie nie tylko wskazana, ale i konieczna.

Na koniec warto wspomnieć o kasie fiskalnej, która w warsztacie samochodowym, który świadczy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gosp. jest potrzebna, i to już przed dokonaniem pierwszej dostawy towaru. Biorąc pod uwagę ostatnią zmianę przepisów polecałbym zakup kasy fiskalnej online. Od maja skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej można tylko w przypadku zakupu kasy fiskalnej online, a od stycznia 2020 r. kasy te będą już obowiązkowe w warsztatach samochodowych.

pawel2296 lubi to.
  11. pawel2296

pawel2296 Uczestnik

Docenione treści:
    92
    No właśnie sam nie wiem dlaczego. Obudziłem się dopiero z tym wszystkim po złożeniu wniosku CEIDG. Podjadę dzisiaj do gminy i zorientuje się czy można skorygować ten wniosek, jeżeli nie to złożę nowy A tamten wycofam.
    Wracając jeszcze do kasy fiskalnej, trzeba najpierw iść do skarbówki i zgłosić zamiar zakupu kasy fiskalnej czy po zakupie dopiero się tam udać i zafiskalizowac kasę? Kasy online też podlegają fiskalizacji?

12. toomii76

toomii76 toomi

Docenione treści:
    4 197
    Miasto:
    turek
    Idź do kogoś kto sprzedaje kasy. Zrobi wszystko za ciebie.

pawel2296 lubi to.
  13. pawel2296

pawel2296 Uczestnik

Docenione treści:
    92
    A jeżeli chciałbym wrzucić samochód pod firmę to musi on być zarejestrowany jako ciężarowy czy nie ?

14. Grzegorz.Józefów

Grzegorz.Józefów Uczestnik

Docenione treści:
    94
    Miasto:
    Józefów
    Jeżeli i tak szukasz księgowości to tam Ci wszystko powiedzą, tu bijesz pianę nie dając nam pracować :) Księgowości powiesz co chcesz robić i jak a oni powiedzą Ci jak to ugryźć. Uwierz mi tak będzie prościej.
    Tylko nie mów że lepiej tak lub tak z podatkiem w księgowości że wyczytałeś na forum mechaników :)
    A najlepiej poszukać księgowości z polecenia jak wiesz że ktoś jest zadowolony, żeby nie było jak u mnie że odpisywała księgowa wszystko co przynosiłem i przez 3 lata zrobiła mi taką stratę że przez kolejne 3 lata musiałem się z tego wygrzebywać :)
    Ale z tego co piszesz to faktycznie książka będzie lepsza.

15. Mateusz11991

Mateusz11991 Nowy

Docenione treści:
    1
    Miasto:
    Wrocław
    Aby skorzystać z ulgi na zakup kasy, podatnik musi:
    • złożyć w urzędzie skarbowym przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania,
    • rozpocząć ewidencjonowanie nie później niż w obowiązującym terminie, przy użyciu kas nabytych w okresie, kiedy były one objęte ważnym potwierdzeniem, że spełniają odpowiednie funkcje oraz kryteria i warunki techniczne,
    • posiadać dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.
    W działalności możesz korzystać zarówno z samochodu osobowego, jak i ciężarowego. Tak w skrócie: od wydatków zw. z samochodem osobowym możesz odliczyć 50% vatu oraz zaksięgować 75% kosztów, natomiast przy samochodach ciężarowych powyższe limity nie obowiązują.
    Jak masz jakieś pytania to zapraszam na priv.

Tak przy okazji: orientuje się ktoś może, czy czynnik do klimatyzacji jest objęty podatkiem akcyzowym?

16. pawel2296

pawel2296 Uczestnik

Docenione treści:
    92
    Ok szukam księgowej w takim razie . Dziękuję wszystkim za poświęcony czas i rady w mojej sprawie .

17. gtszudi

gtszudi Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    457
    Miasto:
    Pruszcz Gdański
    na ryczalcie to tak naprawde g...o mozesz. ksiega podatkowa i tyle

18. pawel2296

pawel2296 Uczestnik

Docenione treści:
    92
    Ok dzięki koledzy za rady . Bylem w gminie i dało się zmienić formę opodatkowania. Jestem na zasadach ogólnych i KPiR