1. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Dowiedz się więcej.
  2. Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Usuń ogłoszenie

Prawe koło...

Dyskusja w 'Pytanie do mechanika' rozpoczęta przez użytkownika Turro, 28-05 20.

1. Turro

Turro Nowy

Docenione treści:
    0
    Witam Kolegów i Koleżanki!
    Chcę zapytać o pewien problem...

Od jakiś dwóch tygodni coś "jęczy" w prawym kole. Wygląda to dokładnie tak, że podczas normalnej jazdy z prędkością 40-120km/h z koła nie wydobywają się żadne dźwięki.
    Ale podczas zwalniania i jazdy z prędkością 20-30km/h (nieważne czy wciśnięty hamulec czy nie - po prostu dojeżdżam sobie do ronda czy skrzyżowania i auto samo wyhamowywuje) ewidentnie coś tak jakby skrzeczy w prawym kole. Nazywam to tak dziwnie bo nie jest to odgłos ocierania klocków hamulcowych czy jakieś metaliczne piski, brzdęki tylko bardziej tak jakby dźwięk sparciałej gumy.
    I teraz tak.... Podczas jazdy prosto - słychać, podczas skrętu w lewo - słychać, podczas skrętu w prawo - nie słychać.
    Dźwięku nie słychać przy ruszaniu / przyśpieszaniu tylko właśnie przy wolnym toczeniu się lub hamowaniu.

Podnosiłem auto do góry, kręciłem kołem i do przodu i do tyłu. Nie słychać tego dźwięku. Nie widać żeby koło ocierało o cokolwiek - nadkola, drążki, przewody nie są otarte.
    Ten dźwięk pojawia się tylko przy obciążeniu (kiedy koło dociska do asfaltu). Co ciekawe ten dźwięk pojawia się dopiero po kilku minutach jazdy (tak jakby coś się musiało rozgrzać).
    I teraz moje podjerzenia:
    -przegub? wymieniany pół roku temu z obu stron... może być wadliwy i dawać takie odgłosy tylko przy wolnej jeździe? ewentualnie mógł wyciec z niego smar pod opaską osłony i teraz przegub tak piszczy przy wolnej pracy? pytam o to bo po wymianie felga faktycznie od środka była uwalona z czarnego smaru.
    -łożysko koła? odłosy chyba by się nasilały wraz z prędkością, prawda?
    -górne mocowanie amortyzatora? dolny sworzeń wahacza? tuleje stabilizatora? myślałem o tym, ale dźwięk jest cykliczny... tzn jak turlam się te 20-30km to ewidetnie słychać że wynika to z obracania się koła.

Zwróciłem też uwagę na to, że jak jadę z górki (przednie koła są dociążone) to słychać to głośniej. Oczywiście każdy mechani słyszy ten dźwięk ale żaden nie wie co to jest więc pozostaje wymienianie na ślepo wszystkiego.
    Jak dla mnie ten odgłos jest bardziej "gumowy" niż metaliczny dlatego się nawet zastanawiałem czy nie jest to wina opony (opony też były wymieniane przed zimą) ale chyba kręcenie kierownicą w prawo i lewo nie wpływało by na zanikanie odgłosu opon...

Ostatnio edytowano: 28-05 20
  2. alf28

alf28 Bywalec

Docenione treści:
    118
    Miasto:
    wieś
    zamień koła stronami, i będziesz mial jasność.

3. Jarzi

Jarzi Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    1 233
    Miasto:
    Kaczory
    Sprężyna cała?

Turro lubi to.
  4. Turro

Turro Nowy

Docenione treści:
    0
    Padł mi dzisiaj alternator. Czyli auto tak czy siak zostało unieruchomione i musi zostać w garażu.
    Jak go będę wykręcać to przy okazji zdejme prawe koło, może wymontuje cała zwrotnice + amortyzator (też nowy, rok temu wymieniony) i zobacze czy tam górne mocowanie i łożysko nie padło.
    A jak to będzie OK to pozostaje mi chyba zerwać opaskę z przegubu i zobaczyć czy jest ten smar w środku czy faktycznie wyciekł pod gumą...

Ostatnio edytowano: 29-05 20
  5. XMARIO

XMARIO SuperMechanior

Docenione treści:
    6 354
    Miasto:
    Mazowieckie
    O ja cie pier...

toomii76 lubi to.
  6. Turro

Turro Nowy

Docenione treści:
    0
    Sensowna wypowiedź i racjonalne argumenty... :)
    Prawie jak na Elektrodzie :)

7. toomii76

toomii76 toomi

Docenione treści:
    5 911
    Miasto:
    turek
    Czyli jak skręcasz kierownicą to dźwięk znika?

8. Turro

Turro Nowy

Docenione treści:
    0
    Jak się turlam prosto - jęczy
    Jak skręcam w lewo - jęczy
    Jak skręcam w prawo - przestaje
    Turlam się na luzie, bez wciskania hamulca. Na rondzie słychać to w zasadzie najgłośniej ale nie jest to dźwiek przegubu (pamiętam jak walił stary przegub przed wymianą).

Byłem u 4 róznych mechaników. Podałem tutaj wszystkie podejrzenia, które oni mieli. Każdy brał auto na podnośnik, każdy sprawdzał czy nie ociera osłona od tarczy hamulcowej, klocki itp.
    Jeden tylko zwrócił uwagę na to, że jak auto jest w powietrzu to tego nie słychać, a jak koło dotyka rolek/asfaltu (zawieszenie jest dociążone) to automatycznie pojawia się ten cykliczny dźwiek wraz z kręceniem się koła.
    Mam już wymienione tarcze, klocki, łączniki stabilizatorów, amortyzatory, przeguby i masę innych rzeczy a nic to nie dało - każdy mechanior wymienia coś innego :) W sumie to mam całe półośki wymienione na nowe.
    Gość nawet wymieniał olej we wspomaganiu, sprawdzał czy to nie paski napędowe itp.

9. toomii76

toomii76 toomi

Docenione treści:
    5 911
    Miasto:
    turek
    a to do tego koła nawet auto jest. zdradzisz jakie?

XMARIO lubi to.
  10. XMARIO

XMARIO SuperMechanior

Docenione treści:
    6 354
    Miasto:
    Mazowieckie
    nie, tu jest inaczej, bo z elektrody wyciepali mnie dożywotnio po trzech zdaniach.

też jestem ciekaw co jest przykręcone do tego koła

gtszudi lubi to.
  11. Psikuta1994

Psikuta1994 Początkujący

Docenione treści:
    3
    A jest możliwość, że to łożyska w piastach? Pod obciążeniem słychać a bez jest ok. Jakos tak bym próbował sie łożysku przyjrzeć

Turro lubi to.
  12. Turro

Turro Nowy

Docenione treści:
    0
    Nie no chłopaki szacun
    Jeżeli wy po marce / modelu samochodu potraficie diagnozować awarie / usterkę niezależnie od tego jakie są objawy to faktycznie musicie być PRO. Pewnie w Audi to będzie zepsute łożysko, w Hyundaiu amortyzator a w Hondzie wahacz

A powiedzcie mi taka rzecz... Do każdego auta stosujecie smar pod kolor?
    I czy do Golfa można lać to samo paliwo co do Passata albo E36?
    W przypadku nie zdiagnozowania usterki po marce, modelu, kolorze, roczniku, pojemności bagażnika i ilości zapisanych stacji radiowych oddajecie kase za niewykonaną naprawę?
    Chłopaki od technikum mają w kieszeni listę "5 pytań które musi zadać każdy mechanik", okoliczności się zmieniają, czasy też a lista pytań ciągle ta sama...

13. toomii76

toomii76 toomi

Docenione treści:
    5 911
    Miasto:
    turek
    Potrafimy.

gtszudi lubi to.
  14. XMARIO

XMARIO SuperMechanior

Docenione treści:
    6 354
    Miasto:
    Mazowieckie
    kurde mać, wreszcie jakieś wyrazy szacunku

15. Turro

Turro Nowy

Docenione treści:
    0
    Chłopaki to teraz z PRO macie szansę na awans do SUPER PRO.

Po dźwięku dacie radę?
    https://vocaroo.com/eL3nMgRmN7d

16. toomii76

toomii76 toomi

Docenione treści:
    5 911
    Miasto:
    turek
    Tak.

17. XMARIO

XMARIO SuperMechanior

Docenione treści:
    6 354
    Miasto:
    Mazowieckie
    ja to bardziej na oko, bo guchy jestem na depilizmy.

gtszudi lubi to.
  18. toomii76

toomii76 toomi

Docenione treści:
    5 911
    Miasto:
    turek
    Tego koła. Bo chodzi o koło. Reszta jest owiana tajemnicą.

19. XMARIO

XMARIO SuperMechanior

Docenione treści:
    6 354
    Miasto:
    Mazowieckie
    trza myśleć pozytywnie. ma trzy dobre

alf28 lubi to.
  20. Turro

Turro Nowy

Docenione treści:
    0
    No jak tam Śmieszki? Humor dopisuje?
    Więc pragnę poinformować iż problem został rozwiązany i KOŁO jest w pełni sprawne.
    I obyło się bez odwiedzin u Super Hero Mario oraz tego drugiego Family Geya czy jakoś tak :)

btw woże dojazdówkę w bagażniku więc pięć mam dobrych... :)
    @Jarzi @Psikuta1994 dzięki za chęć pomocy :)