1. Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Usuń ogłoszenie

Problemy z wyważaniem

Dyskusja w 'Wulkanizacja, felgi, koła, opony' rozpoczęta przez użytkownika krzysiek01, 17-11 16.

1. krzysiek01

krzysiek01 Początkujący

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Opole
    Witam szanownych kolegów! Niedawno okazyjnie zakupiłem maszyny firmy Profitexx i postanowiłem zająć się dodatkowo wulkanizacją. Poprzedni właściciel maszyn zgubił ciężarek do kalibracji, więc postanowiłem go zamówić. Do tej pory zrobiłem juz kilka kompletów opon i póki co nikt nie narzekał na bicie itp. Jednak dziś postanowiłem skalibrować swoją wyważarkę. Po kalibracji trochę się zmieniło tzn wczesniej wyważenia koła w jednym podejściu było praktycznie niemożliwe, po pierwszym nabiciu ciężarków zawsze jeszcze wyskoczyło coś dodatkowego o różnych wartościach. Po kalibracji wyważam stalowe koło 15" po nabiciu 10-10 wyważarka wyświetla, że wszystko jest ok. Problem zaczyna się po ponownym założeniu koła na wyważarkę, ponieważ po sprawdzeniu pokazuje dodatowo np 10 i 5. Ogólnie nie ma żadnej spójności w tym, ponieważ dwukrotnie wyważam jedno koło i po raz pierwszy po nabiciu 10 i 10 rzekomo jest ok a następnym razem to samo koło zamonotowane inaczej wymaga nabicia np 20 i 5. po przekręceniu w inne miejsce maszyna pokazuje braki w wielkości 10 i 5.

Czy mogłem niepoprawnie wykonać kalibrację? w instrukcji, która otrzymałem przy zakupie maszyny nie ma słowa o tym, czy koło do kalibracji ma być wyważone czy nie. Podczas samej kalibracji maszyna także nie pokazuje w którym miejscu nabijać ciężarek 100g.
    Proszę o pomoc bardziej doświadczonych w temacie ;)

2. Adam_ntp

Adam_ntp Początkujący

Docenione treści:
    17
    Miasto:
    Pruszków
    Oczywiście że do kalibracji koło musi być wyważone, bo niby na podstawie czego miałbyś to skalibrować? Załóż jakieś sprawdzone kółko, i wtedy kalibruj.

3. eltechsam

eltechsam Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    1 267
    Miasto:
    Wysoka
    Na pewno musi?

4. krzysiek01

krzysiek01 Początkujący

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Opole
    przeglądałem filmy z kalibracji wyważarek i praktycznie każda kalibracja odbywała się podobnie do wyważania tzn maszyna sygnalizowała miejsce nabijania ciężarka a moja nie sygnalizuje w przypadku kalibracji, więc może tu tkwi problem ?

5. eltechsam

Docenione treści:
    1 267
    Miasto:
    Wysoka
    Ja robię na niewyważonym kole i nabijam byle gdzie. I jest OK.

6. Adam_ntp

Adam_ntp Początkujący

Docenione treści:
    17
    Miasto:
    Pruszków
    A sprzęt masz taki sam jak kolega?

7. krzysiek01

krzysiek01 Początkujący

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Opole
    tak też próbowałem. A u Ciebie nie występuje takie zjawisko jak u mnie po ponownym założeniu wyważonego koła na maszynę ?

8. eltechsam

Docenione treści:
    1 267
    Miasto:
    Wysoka
    Jakaś chińszczyzna na własny użytek tylko ale procedura i algorytm obliczenia parametrów przy kalibracji zapewne ten sam. Maszyna "widzi" pewien wzrost masy w jednym punkcie koła( oczywiście przy ustawieniu właściwej średnicy felgi)
    i "wie" że to przyrost masy dokładnie 100g. I to wszystko...
    Czasem tak czasem nie, nie przejmuję się tym a problemów żadnych nigdy nie było z biciem przy żadnych prędkościach...

9. Josep

Josep Uczestnik

Docenione treści:
    29
    Miasto:
    Bytom
    Adres strony:
    Nie wyważasz felgi stalowej w trybie felgi aluminiowej ?
    Ustawienia masz ok ?

10. hamer

hamer Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    99
    Miasto:
    starachowice
    dokładność twojej maszyny jest właśnie o te niedowagi ,ale gdy przekręcisz koło na wałku nigdy nie wyjdzie ci na zero pytanie co z ciężarkami takimi jak 30 do 60 gr ile wtedy pokazuje niedowagi jak masz markowy sprzęt to nie powinien przekraczać 5 g

11. krzysiek01

krzysiek01 Początkujący

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Opole
    wyważam normalnie w trybie dla stalówki

12. Adam Gmail

Adam Gmail Uczestnik

Docenione treści:
    17
    Nawet jeśli maszyna jest poprawnie skalibrowana i zdejmiesz koło i założysz je ponownie to mogą ci wyjść różnice do 10 gram.
    Powód to jakość pasowania koła na stożku. Przeciez siła z jaką dokręcasz jest różna a koło na stożku rożnie siądzie. Im koło szersze i cięższe to problem narasta. Tego typu problemy eliminują zestawy do precyzyjnego centrowania. Zobacz np. tutaj:

13. hamer

hamer Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    99
    Miasto:
    starachowice
    Adam ale ten zestaw to kosztuje 5000zł i jest droższy od jego wyważarki mam taki zestawik piękna sprawa i jeszcze trzeba mieć cemba

14. promotopony

promotopony Nowy

Docenione treści:
    1
    Miasto:
    Golesze
    Adres strony:
    Witaj Krzysiek.
    Przerobiłem u siebie już kilka wyważarek. Co mogę Ci podpowiedzieć.
    Po pierwsze
    Do kalibracji najlepiej użyć koła wyważonego stalowego lub o jakimś niewielkim niewyważeniu.
    Przy kalibracji wyważarki (przynajmniej te które miałem) nie pokazują miejsca nabicia ciężarka kalibracyjnego, lub jest to miejsce idealnie w pionie od wałka (czyli tak jak nabijasz normalnie ciężarek).
    Po drugie
    Do kalibracji niektóre wyważarki mają ciężarek 100g, niektóre 80g, warto sprawdzić.
    Po trzecie
    Jeśli problem zmiany wartości niewyważenia pojawia się tylko po zdjęciu i ponownym zamocowaniu koła na wyważarce, to raczej nie jest to wina złej kalibracji, tylko mocowania na wale.
    Najdokładniejszy sposób to
    (czasami sprężyna jest przed stożkiem) Stożek > koło > docisk
    U mnie stalówka w takiej konfiguracji nawet po kilkukrotnym zdejmowaniu i zakładaniu koła daje wynik 00.
    Mocowanie koła w konfiguracji
    koło > stożek > docisk jest zawsze mniej precyzyjne.
    Dodatkowo problem może występować bo stożek jest zużyty lub wyrobiony (jesli nie była to nowa maszyna), lub spasowanie stożek - wałek jest wykonane niedbale.

Pamiętaj również że wyważarka nie może być przykręcona do ziemi, a otwory powiercone w jej podstawie służą tylko do celów transportowych.
    Pozdrawiam

15. Adam Gmail

Adam Gmail Uczestnik

Docenione treści:
    17
    Uchywty bolcowe sa dostepne do każdej normalnej wyważarki. Ważna jest tylko średnica wałka aby Ci to pasowało na twój sprzęt.
    Zapewne do chinioli nie ma takich zestawów bo i po co skoro maszyny te są perfekcyjne jak twierdza ich sprzedawcy :p:p:p
    A co do ceny to fakt, że zestawy takie są drogie ale przecież coś za coś. Jak ktoś kupuje sprzęt typu NO NAME to chyba się nie spodziewa że będzie świadczył usługi na najwyższym poziomie jakościowym. Chyba że jest naiwniakiem.

16. krzysiek01

krzysiek01 Początkujący

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Opole
    dzięki wszystkim za opinie i zainteresowanie tematem, minęło trochę dni i mogłem przetestować wyważane przede mnie koła w różnych samochodach, bicia nie odczuwam, więc jest ok :)