1. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Dowiedz się więcej.
  2. Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Usuń ogłoszenie

RODO a warsztat samochodowy ?

Dyskusja w 'Przepisy i prawo' rozpoczęta przez użytkownika maciej86, 20-05 18.

1. maciej86

maciej86 Początkujący

Docenione treści:
    1
    Witam!
    Jak tam u Was z wdrożeniem Rodo na warsztacie?
    Byłem na pewnym szkoleniu z tego Rodo i obowiązkowo ponoć trzeba prowadzić administrację danych pracowników i niby też klientów?

Jak to tam u was? Działacie coś w temacie ?

Ja osobiście nie mam obecnie pracowników. Jedyne dane jakie posiadam to dane do faktur któe zasadniczo są dostępne na internecie w ceidg, więc nie wiem co tu ochraniać.. ?

2. Aligru

Aligru Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Poznań
    No trzeba, każda firma, która przetwarza dane musi je w odpowiedni sposób przechowywać i chronić. Warto dopytać o to jakiegoś prawnika, bo każdy przypadek jest inny. I poczytaj jakiś poradnik w necie, jest ich pełno.

3. Mikidz

Mikidz Uczestnik

Docenione treści:
    32
    Miasto:
    Pomorskie
    A może zamiast czytać "poradniki", to może warto po prostu przeczytać ustawę? Ciężko stosować nową ustawę na podstawie poradników. Co więcej, niektóre poradniki i artykuły to są po prostu bzdury, a niektóre tak uogólniają, że i tak na końcu nie wiadomo "co tak właściwie muszę zrobić'

21golfista21, Warsztat24.com oraz C00li lubią to.
  4. Warsztat24.com

Warsztat24.com Początkujący

Docenione treści:
    3
    Miasto:
    Kraków
    Adres strony:
    Jeśli pozwolicie to odświeżę trochę temat. Nie jestem jakimś guru w temacie - raptem po kilku szkoleniach . Zasada co do RODO jest jedna - pracownicy organizacji ( właściciele, pracownicy, zarząd ... ) muszą wiedzieć w jaki sposób dane osobowe są przetwarzane przez ich organizację tzn.:
    1. skąd pozyskuję dane ?
      • Waszym przypadku np. zlecenie serwisowe, faktura
    2. gdzie te dane gromadzę ?
      • może to być baza klientów w formie pliku ,
      • program komputerowy,
      • segregator z papierowymi zleceniami
    3. kto ma dostęp do danych - kto korzysta z danych ?
      • czy tylko my
      • czy firmy zewnętrzne
    4. do jakich celów wykorzystywane są zebrane dane ?
      • zapewne do przyjęcia samochodu na warsztat i późniejszego kontaktu z klientem celem poinformowania go o przebiegu zlecenia serwisowego
      • do wystawienia dokumentu sprzedaży
      • marketingowe - tu wymagana jest zgoda wprost - czyli jeśli chcemy klientowi wysyłać informacje handlowe, powiadomienia o przeglądzie, bądź życzenia - musi to być zgoda świadoma , a nie w jednej zgodzie np. na kontakt w sprawie naprawy zawarte zgody - jest to naruszenie praw klienta
    5. jak długo przetwarzane będą dane klienta ?
      • w przypadku faktur wynika to bezpośrednio z przepisów prawa - min. 6 lat ( przechowywanie faktur do wglądu dla US i UKS czy teraz to chyba jest KAS )
      • zlecenia - nie ma żadnego przepisu określającego długość okresu. W ustawie napisane jest tylko , że musi takie trzymanie danych być uzasadnione
    To taka podstawa . Wiem od prawników, którzy wykonują audyty , że biorą pod uwagę to czy dane osobowe nie walają się po biurkach, czy klient wchodząc do biura nie dostaje po oczach informacjami osobowymi - tak jak do niedawna było w urzędach , albo księgowych / kadrowych .

Przychylam się do odpowiedzi Mikidza - nie wszystko jest jasne co do RODO i wiele rzeczy wyjdzie w praniu... Ale powoli należy przyzwyczajać się do tych rzeczy... U nas na stronie możecie znaleźć proste podpowiedzi - nie ma tego za dużo - ale zawsze coś... https://warsztat24.com/category/rodo/

Rozmawiałem również z firmami , które oferują audyty i przygotowanie dokumentacji pod RODO . Efekt jest taki , że chcieli 9000 PLN za takie przygotowanie, ale w przypadku, kiedy wpadnie kontrola nie odpowiadają za przygotowane procedury :mad::mad::mad: to po co płacić :banghead::banghead::banghead:

Jak to mawiał mój Prof. od matmy : CBDO ( co było do okazania )

Mam nadzieję, że komuś ten krótki wywód się przyda nie od razu zacznie sobie żyły podcinać ...

Użytkownicy odwiedzili tę stronę szukając:

1. rodo warsztat samochodowy

,
  2. warsztat samochodowy a rodo