• Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusjach.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

SUV w automacie

tombond

Początkujący
Punktów
0
Witam Serdecznie,

Chciałbym prosić o pomoc w wyborze SUV-a w automacie max 10 letniego . Wiem, że jest sporo podobnych tematów o zakupie SUV-a, ale w gre wchodzi tylko taki z automatyczną skrzynią biegów.

Auta potrzebuję do codziennego użytku (dojazd do pracy, zakupy), najczęściej pokonuje bardzo krótkie trasy (max 5-10km), często jazda po mieście. Biorąc pod uwagę aktualne ceny paliw, dosyć ważne jest by auto było w miarę ekonomiczne. Diesel zazwyczaj wychodzi badziej ekonomiczny, ale może lepszym wyborem będzie benzyna do jazdy po mieście i takich krótkich trasach jakie jeżdżę, z benzyniakami jest też mniej awari.

Mam zamiar kupić auto tylko z pełną historią serwisową, by mieć "jakąś większą pewność", że olej w silniku i skrzyni był wymieniany terminowo.

Najbardziej zależy mi na tym by auto było najmniej awaryjne jeśli chodzi o silnik i skrzynie biegów oraz aspekt bezpieczeństwa (testy zderzeniowe itd), potem aspekt ekonomiczny i komfort jazdy.

W ciągu roku średnio pokonuje zaledwie 5-7 tys km, dlatego planuje jeżdzić tym autem przez kolejne 5-10 lat, jeśli będzie sprawować się dobrze.

Biorąc pod uwagę ilość km jakie pokonuje w ciągu roku, jakiego max przebiegu powinienem szukać, by silnik i skrzynia biegów nie sprawiała problemów przez kolejne 50 tys km ?

Każdy model ma też różne wersje silnikowe i idzie się w tym pogubić, dlatego prosiłbym o wasze propozycje wskazując model auta, wersję silnikową,max przebieg oraz opinie na temat wytrzymałości silnika i automatycznej skrzyni biegów dla wybranego modelu.

Moje typy:

1. Volvo XC60 Automat (benzyna lub diesel)
Dużym plusem XC60 jest przystępna cena dla starszych roczniników.

2.Toyota RAV4 (2013 – 2019)
2.0 V-matic CVT Benzyna lub
2.2 D-CAT Icon Auto Diesel

3. Honda CR-V 2012-2018
1.5 tdi Titanium Diesel
1.6 i-DTEC (bardzo nieskie spalanie)
1.6 benzyna

4. Ford Kuga (2013 – 2020)
1.5T EcoBoost Benzyna
1.5 TDCi Zetec
1.5 TDCi Titanium Powershift
2.0 TDCi Powershift

5. Mitsubishi ASX (10-21), 2.2 DI-D

Bartek4x4

Zweryfikowany Mechanik
Porady
1
Punktów
1135
Miasto
Koszęcin
Ja bym brał Japończyka. Mało tego się naprawia czyli mało się psują albo mało tego jeździ. A tak ma serio kumpela ma toyotę. Wymieniamy tylko części eksploatacyjne

Psikuta1994

SuperMechanior
Punktów
115
Co by nie było nie bierz kugi. Albo honda albo toyota jak dla Ciebie

tombond

Początkujący
Punktów
0
Co by nie było nie bierz kugi. Albo honda albo toyota jak dla Ciebie
Z ciekawości spytam, co jest nie tak z Kugą, oraz chciałbym poznać opinie o Volvo XC60 i automacie w tym modelu?

Wydaje mi się własnie, ze RAV-4 była by namniej awaryjna. Czy skrzynie automtycznę są również dobre w RAV-4? Jaka wersja silnika w moim przypadku była by lepsza, 2.0 V-matic CVT Benzyna czy 2.2 D-CAT Diesel ?

Romuald-f

SuperMechanior
Punktów
327
Miasto
Olsztyn
Po pierwsze, określ się czy autko chcesz w Dieslu czy benzynie.
Dla przykładu: Toyota Rav4 w benzynie ma skrzynię CVT a w Dieslu sześciobiegową klasyczną.
Ford Kuga w benzynie ma sześciobiegową klasyczną (6F35) a w Dieslu DCT (dwusprzęgłowa)
Podobnie z Mitsubishi ASX, ma CVT lub DCT itp.

tombond

Początkujący
Punktów
0
Biorąc pod uwagę to że aktualnie posiadam benzyniaja i używam go na krótkich dystansach (nie raz nawet olej nie zdąży się dobrze rozgrzać, a ja jestem już na miejscu)l, to raczej benzyna bardziej by mi pasowała. Jednak najważniejsze by była to jednostka najbardziej solidna i najmniej awaryjna, nawet jeśli miałby to byc diesel. Nie znam się na skrzyniach automatycznych, dlatego potrzebuję pomocy w wybraniu takiego auta, które ma solidny automat oraz silnik.

W podobnym poście "Pan mechanik" wytypował Skodę Kodiaq po 2016r. Nie brałem tej marki pod uwagę.
Chciałbym prosić o opinie na temat awaryjności tego auta, silinika i skrzyni automatcznej ?

Ostatnia edycja:

arni_poznań

Zweryfikowany Mechanik
Punktów
2710
Miasto
PZ
Istnieją wogole jakieś dobre skrzynie CVT ?

Bartek4x4

Zweryfikowany Mechanik
Porady
1
Punktów
1135
Miasto
Koszęcin
Ja mam takiego suva w automacie. Polecam

Załączniki

• IMG_20220813_221045.jpg
    IMG_20220813_221045.jpg
    3,2 MB · Wyświetleń: 11

tombond

Początkujący
Punktów
0
Czy ktoś orientuje się jaki typ automatycznej skrzyni znajduje się w benzyniakach hondy :
1. CR-X 2010 2.0 i-VTEC EX Auto 4WD oraz
2. CR-X 2.0 I-VTEC ES 5DR Automatic

Czy są klasyczne skrzynie 6-biegowe, czy jakies nowsze typu CVT, DCT, DSG itd ?

Interesuje mnie raczej skrzynia klasyczna, auto będę kupował używane, więc nie wiem jak ono było traktowane od nowości, gdybym brał nowe to bym zaryzykował z inną. Jak napisał kolega wyżej w RAV-4 klasyczna jest tylko w dieslu, a w beznynie CVT.

Do góry Bottom