• Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusjach.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

uszczelki a smar silikonowy

slawek7

SuperMechanior
Punktów
3
Miasto
Szczecin
cześć
chciałem się Was zapytać jaki macie z tym doświadczenie.
Miałem uszczelkę kauczukową od termostatu.
Posmarowałem ją lekko smarem silikonowym. Ku mojemu zaskoczeniu średnica jej się powiększyła. Zdarzyło się Wam coś takiego?
Byłem pewny że silikon nie reaguje z gumą i kauczukiem.

MichałFso

Bywalec
Punktów
2
Wg. opisu nie powinien reagować z gumą, z kauczukiem nie wiem. Pewnie ma coś w składzie ropopochodnego.

Drugi2

SuperMechanior
Porady
1
Punktów
56
dzieki, a WD40?
ale co?
skład? tajny jest, nawet nie opatentowali tego, żeby nie zdradzać składników. ogólnie przereklamowane i drogie.
ale jest tam coś mineralnego, nafta, olej więc też ropopochodne.

MichałFso

Bywalec
Punktów
2
To tak jak z gumkami w zaciskach, czy tłoczkach. Nie wszystkim można smarować, bo guma pęcznieje i hamulce nie działają jak powinny, później wychodzą kwiatki, że tłoczek nie odbija, czy prowadnice są zacięte.

Piotr_skc

SuperMechanior
Punktów
55
Miasto
Skierniewice
O to to to. Na zaciskach najlepiej to widać. Posmaruj smarem albo olejem i załóż tłoczek.

slawek7

SuperMechanior
Punktów
3
Miasto
Szczecin
to w takim razie czym najlepiej "natłuścić" uszczelki?

PS. mówiłem o takim silikonie po którym napęczniała uszczelka

WOODOO

SuperMechanior
Porady
1
Punktów
2678
Pierdzieli farmazony jak potłuczony... dostał jakiś oring z goowna i wydaje mu się, że z kauczuku...:)
Regularnie smaruję uszczelki w drzwiach i szybach smarem silikonowym i nie miałem przypadku żeby się coś rozciągneło...:)
A co dopiero elementy osprzętu silnika narażone na ciągłe działanie nie tylko temperatury, ale i oleju...
Poniżej cytat ze specyfikacji smaru silikonowego:

Smar silikonowy ma naprawdę bardzo rozległe zastosowanie. Można go używać chociażby do bieżni, a nawet ekspresów. Co więcej, często zastępuje preparaty smarujące, które stosuje się w motoryzacji, chociażby do konserwacji rowerów czy też innych mechanizmów ruchomych. Ponadto jest używany do ochrony elementów wykonanych z gumy, drewna i metalu. W każdym z tych trzech przypadków wykorzystywany jest zupełnie inna właściwość smaru silikonowego. W przypadku gumy chodzi o ochronę przed murszeniem i pękaniem, natomiast na drewnie wytwarza delikatną powłokę nieprzepuszczalną. Jeśli zaś chodzi o elementy ruchome – smar silikonowy zmniejsza tarcie. Warto również nadmienić, że zapobiega on sklejaniu stykających się ze sobą elementów, a także chroni przed utratą elastyczności.

mathiass

SuperMechanior
Punktów
138
W starych instrukcjach naprawy regeneracji uszczelnien pomp boscha, widnieje napis zeby uszczelki przesmarowac bezkwasowa wazelina techniczna. Wiec ona nie powinna negatywnie wplywac np na oringi, ale ile razy dawalo sie smar, olej, wlasnie silikon w sprayu i tez smiga

Zimoon

Zweryfikowany Mechanik
Punktów
693
Miasto
Gdańsk
wiele uszczelek reaguje w sposób opisany przez autora na rozwcieczalniki. W szczególności na benzyny.

slawek7

SuperMechanior
Punktów
3
Miasto
Szczecin
Koniec, końców wymieniłem oring. Drugiemu nic się nie działo po kontakcie z tym silikonowym smarem.

botek

SuperMechanior
Punktów
34
Nas na praktykach uczą żeby zawsze stosować dedykowane lubrykanty.

Do góry Bottom