1. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Dowiedz się więcej.
  2. Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Usuń ogłoszenie

Wylewanie klaru na lustro - jak?

Dyskusja w 'Blacharstwo i lakiernictwo' rozpoczęta przez użytkownika dawidd1, 12-03 18.

1. dawidd1

dawidd1 Początkujący

Docenione treści:
    2
    Miasto:
    Radomsko
    Witam
    Maluje juz jakieś 2 lata i jestem samoukiem, nie mam nikogo kto by coś podpowiedział. Ciągle wraca mi ten sam problem. Jak wylać klar czy akryl na idealne lustro?
    Najczęściej takiej powłoki nie potrzebuje, ale teraz lampy malowałem i wyszło jak dla mnie średnio. Pod palcem jest co prawda gładko, ale nie o taki efekt mi chodzi.

Co robię złe? Maluje w specjalnie stworzonym do tego pomieszczeniu z wentylacja i ogrzewaniem (gazowym). W lato efekt jest podobny, wiec to raczej nie kwestia wilgoci w powietrzu. Temp sie waha 20-30s Pistolet to iwata Air Gunsa AZ3 HTE2AV / 1.3, ale czasami używam taniego rynkowego pistoletu i efekt ten sam.

Ze względu, ze nie maluje w komorze zawsze używałem szybkich utwardzaczy - może tu jest przyczyna? Bezbarwny to dyna clear 3000 + szybki utwardzacz z dyna. Akryl np biały używam z novolu + szybki utwardza h5120.
    Powietrze z kompresora leci przez 2 odwadniacze, do pistoletu używam węza 10mm, manometr pod pistoletem, ciśnienie 2-2,5bara. Zwiększanie ciśnienia nie daje pożądanego efektu, podobnie jak dolewanie większej ilości rozpuszczalnika, sprawdzałem od 10-30 %

Co jeszcze może być nie tak? Co robię źle?

2. karwa raz dwa trzy

karwa raz dwa trzy Uczestnik

Docenione treści:
    34
    Miasto:
    wies kolo miasta
    Dodajesz rozpuszczalnika do klaru?

3. WOODOO

WOODOO SuperMechanior

Docenione treści:
    697
    Miasto:
    WWA
    Nie no co ty...:rolleyes:
    :D

4. karwa raz dwa trzy

Docenione treści:
    34
    Miasto:
    wies kolo miasta
    Nigdy tym nie przejmowalem sie. Zawsze idzie poler pozniej. Leb sobie urwiesz i nic. Widzialem ze leja w komorze klar na granicy zaciekow. Inni daja ostatnia warstwe klaru z rozpuszczalnikiem. Ja zadko maluje ale wale 5 warstw klaru i zapieprzam polerka.

Malowalem tydzien temu a4 blotnik i klape tylna. Kolor pieknie dobrany bez cieniowania. Drogo biora bo 400 za litr bazy ale klasa towar. Jeszcze nie widzialem zeby ktos bez poleru wylal klar na lustro

5. dawidd1

dawidd1 Początkujący

Docenione treści:
    2
    Miasto:
    Radomsko
    dac sie da na pewno bo nie raz czytałem jak inni tak robią . Nie jest to może szeroko rozpowszechnione, bo taki efekt na aucie jednym sie podoba innym nie, ale np już na froncie drzwi mebli lakierowanych taki efekt jest bardzo wskazany.
    Teraz własnie wracam od malowania, zrobiłem sobie probe w nieogrzewanym pomieszczeniu, 9 st akryl novol + szybki utwardzacz i 1,5 warstwy małym pistolecikiem z dysza 0,8 i lepiej wyszło niż iwatą w temp 25s z tym samym lakierem i utwardzaczem. Jutro powinien przyjść klar t4w ms i hs - zobaczę czy nimi sie cos uda ugrać

6. karwa raz dwa trzy

Docenione treści:
    34
    Miasto:
    wies kolo miasta
    Za duza temp 25 stopni moim zdaniem.

Jak malujesz klarem? Opisz

7. dawidd1

dawidd1 Początkujący

Docenione treści:
    2
    Miasto:
    Radomsko
    hmm, chyba standard pistolet ok 10-15 cm od przedmiotu, najpierw napylam(odległość trochę większa), później po ok 5 min leje pierwsza pełna warstwę. Nieraz dolewań druga jak mi sie cos nie podoba. Lakier HS z dyny - duzo zlego o nim ostatnio wyczytałem wiec może to kwestia tego lakieru. Generalnie opieram sie na tym co sam wyczytałem i wyogladałem na youtubie, nie mam żadnego znajomego lakiernika ktory by cos mądrego podpowiedział

8. karwa raz dwa trzy

Docenione treści:
    34
    Miasto:
    wies kolo miasta
    Dajesz rozpuszczalnik? Ja oblatuje na grubo najpierw kanty. W miedzyczasie wypruszam pierwsza warstwe na calosc a potem lece po calosci kilka warstw i daje 10 do 15 procent rozpuszczalnika.

Kiedys na handel kupowalem rozpierduchy i malowalem ale zawsze tarlem klar. Bez komory to strupy wychodza. Aby tylko baze obetrzec szmatka i chuj. Polerke sie zrobi. Tylko ja sporo wody daje na poler bo koleczka innym wychodza

Ja mysle ze trzeba by bylo dac wiecej rozphszczalnika. Zobacz jak pieknie cieniujacy schodzi klar z nowego na stary ze prawie nie widac.

Ostatnio edytowano: 12-03 18
  9. dawidd1

dawidd1 Początkujący

Docenione treści:
    2
    Miasto:
    Radomsko
    daje rozpuszczalnik. Teraz na ta probe dałem bardzo mało, mniej niż 10% a wyszło lepiej niż 2 dni temu co dałem 30%, ale temp tez była sporo wyższa bo nagrzałem chyba do 30 st. Zaraz pójdę zobaczę jak to podsycha w tych 9 stopniach.

10. karwa raz dwa trzy

Docenione treści:
    34
    Miasto:
    wies kolo miasta
    Zapytam tak osobiscie dlaczego uparles sie ma to lustro? Mniej roboty pozniej czy co? Bez komory profesjonalnej i elektrycznych grzalek nie ustawisz parametrow.

11. dawidd1

dawidd1 Początkujący

Docenione treści:
    2
    Miasto:
    Radomsko
    elementy które maluje maja nieregularny kształt, niektorych nie ma szans żeby wypolerować. Sa to części z agd, często bardzo drogiego agd i musi to wyglądać jak oryginał, chociaż juz nie raz oryginał wyglądał gorzej niż ten naprawiany :)

tak mi wyszla lampa która sobie malowałem parę dni temu - pod palcem gładko ale nie o taki efekt mi chodziło

Załączone pliki:

12. karwa raz dwa trzy

Docenione treści:
    34
    Miasto:
    wies kolo miasta
    Zaskoczyles mnie calkowicie.

13. dawidd1

dawidd1 Początkujący

Docenione treści:
    2
    Miasto:
    Radomsko
    z efektem jaki uzyskałem na lampie?

14. karwa raz dwa trzy

Docenione treści:
    34
    Miasto:
    wies kolo miasta
    Z tym agd. Co to za agd ze stosujesz klar. Oni daja bez klaru

Przewaznie agd to proszek i piec

Mam pralke miele ale ona na ocynk ma proszek

Zglupialem

Ostatnio edytowano: 12-03 18
  15. PySIEK

PySIEK Uczestnik

Docenione treści:
    45
    Miasto:
    Podlaskie
    Adres strony:
    Moim zdaniem za mało nalane.
    Do warunków garażowych moge ci polecić Troton madter Hs.Do tego szybki utw. I w zależności jaką chcesz struktore tyle utw.
    Ile obr. masz odkręcony materiał?

16. chudson

chudson Uczestnik

Docenione treści:
    64
    Miasto:
    Gorzów Wlkp
    Też mi to wygląda na niedolane choć ze zdjęcia mało widać. Może wylewasz ostatnią warstwę ładnie ale potem zaprószysz ją i stąd ta nieidealność ?
    Używasz PZP na plastiki przed lakierowaniem ?

17. dawidd1

dawidd1 Początkujący

Docenione treści:
    2
    Miasto:
    Radomsko
    Na tych lampach miałem chyba 1,5 obrotu odkręcony materiał, nie używam pzp. Czytałem gdzieś ze lustro ciężko wylać lakierem hs i ze lepszy będzie do tego ms. Prawda to? Druga rzecz, parę osób pisało, ze do lustra nie nadają sie szybkie utwardzacze. Moze faktycznie ciągle używam złych produktów, a doszukuje sie problemu w technice i sprzęcie lakierniczym.
    Co do tego ze warstwa jest niedolana, nie wiem, może i tak. Jutro ja będzie chwila to zmatuje lampy włóknina czerwona i spróbuje te 1,5 warstwy położyć wolno w temp ok 15 stopni

18. PySIEK

PySIEK Uczestnik

Docenione treści:
    45
    Miasto:
    Podlaskie
    Adres strony:
    Za malo materiału odkrecone. Materiał na 2.5 -3 obroty i wylewasz.Szybki utw . Powoduje wiekszy skurcz ale da sie ladnie wylac.
    Ms ma ten + ze mozna go dużo kłaść i pozniej masz z czego scinać i na tym jego + sie konczął.

19. dejot43

dejot43 Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    499
    Miasto:
    Olsztyn
    Mi też to wygląda na mało dolane, ale 15 lat już pistoletu w łapie nie miałem :D Spróbuj dać dwie warstwy, ale już pierwszą wylej na gładko .

20. dawidd1

dawidd1 Początkujący

Docenione treści:
    2
    Miasto:
    Radomsko
    Próbowałem wylewać 2 i 3 warstwy tym HS ale nie pomagało. Odkręcę bardziej materiał tak jak podpowiadacie i zobaczę co z tego wyjdzie