1. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Dowiedz się więcej.
  2. Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Usuń ogłoszenie

Wymiana butli LPG, gdzie wymienić, jakie procedury?

Dyskusja w 'Instalacje gazowe' rozpoczęta przez użytkownika Maestrooo1, 11-01 19.

1. Maestrooo1

Maestrooo1 Nowy

Docenione treści:
    0
    Witam.
    Chciałbym się poradzić w następującej kwestii.
    Moja butla LPG kończy okres ważności.
    Co teraz powinienem zrobić?
    Chcę wstawić nową na następne 10 lat, nie chcę tej starej homologować bo ponoć się jest to nie opłacalne a do tego byłaby wtedy na krótszy okres czasu...
    Pytanie teraz mam takie, czy muszę dokonać tej wymiany w jakimś specjalistycznym warsztacie, co zajmuje się LPG czy mogę to zrobić w każdym lepszym, który się zgodzi to zrobić?
    Czy po za butla trzeba tez wymienić coś jeszcze?
    Czego trzeba dopilnować jeżeli chodzi o papiery itd?
    Rozumiem, że wraz z nowa butla przychodzą nowe papiery na 10 lat legalizacji i wystarczy, że butle mi wstawią w jakimkolwiek warsztacie i mogę sobie jeździć? Nie muszę robić jakiegoś przeglądu?
    Z góry dzięki za informacje.

2. WOODOO

WOODOO SuperMechanior

Docenione treści:
    1 239
    Miasto:
    WWA
    yes
    no
    yes
    no - chyba, że to było przyczyną nie podbicia przeglądu...:D

winetoo i toomii76 lubią to.
  3. kotoy

kotoy Grupa Wsparcia Technicznego

Docenione treści:
    126
    Miasto:
    Jabłonna Lacka
    Uszczelka pod wielozawór.

Maestrooo1 lubi to.
  4. Diagbox10

Diagbox10 -*-*-

Docenione treści:
    694
    Miasto:
    trasa lublin siedlce
    Kup na allegro nowa stako albo grodkow i ci wymienie.

Albo uzywke ale raczej nieopłacalne. Nowe sa tanie w sieci

Maestrooo1 lubi to.
  5. Maestrooo1

Maestrooo1 Nowy

Docenione treści:
    0
    "Maestrooo1 napisał:
    czy muszę dokonać tej wymiany w jakimś specjalistycznym warsztacie, co zajmuje się LPG
    yes"

Czy oby na pewno? Teraz tak przeglądam internet i wyczytałem, że nie trzeba mieć jakiegoś kwitu od specjalistycznego warsztatu, a wystarczy samo świadectwo homologacji i w sumie to na przeglądzie rejestracyjnym diagnosta też tylko to sprawdza? Nie którzy piszą, że sami wymieniają butle lub w jakimkolwiek warsztacie? Jak to jest?

"Maestrooo1 napisał:
    Nie muszę robić jakiegoś przeglądu?
    no - chyba, że to było przyczyną nie podbicia przeglądu...:D"

Nie, to wymiana ze względu na koniec ważności butli.

Mam jeszcze takie pytanie:
    Teraz tak przeglądam internet i wyczytałem, że nie trzeba mieć jakiegoś kwitu od specjalistycznego warsztatu, a wystarczy samo świadectwo homologacji i w sumie to na przeglądzie rejestracyjnym diagnosta też tylko to sprawdza? Nie którzy piszą, że sami wymieniają butle lub w jakimkolwiek warsztacie? Jak to jest?

Czy są potrzebne i wymagane dokumenty zawarte w punkcie po za świadectwem homologacyjnym ważności butli? Nie słyszałem aby ktoś miał takie dokumenty po za pierwszym montażem instalacji gazowej i wbiciu jej w dowód rejestracyjny. Na przegląd zawsze jest potrzebna sama homologacja butli... Pytam, bo gadałem ostatnio z swoim mechanikiem i on mówił, że choć nie ma specjalistycznego serwisu LPG to może i wymienia butle wielu klientom. Widzę, że w internecie można kupić butle używane z ważnymi papierami. Czy mógłbym więc kupić taka butlę używaną, ważną jeszcze np. 5 lat, oczywiście z ważnym świadectwem i zamontować gdziekolwiek?

"Kup na allegro nowa stako albo grodkow i ci wymienie.

Albo uzywke ale raczej nieopłacalne. Nowe sa tanie w sieci"

Dziękuje, no może to jest wyjście ale może te używane to też nie głupi pomysł.

Widzę, że w internecie można kupić butle używane za ok. 150zł z ważnymi papierami. Czy mógłbym więc kupić taka butlę używaną, ważną jeszcze np. 5 lat, oczywiście z ważnym świadectwem i zamontować gdziekolwiek?

6. Diagbox10

Diagbox10 -*-*-

Docenione treści:
    694
    Miasto:
    trasa lublin siedlce
    Zamontować nie gdziekolwiek tylko tam gdzie byla stara:). Na przegladzie potrzebne tylko homologacja na butle. Sprawdz dokladnie ceny nowych na allegro. Czasem stako od sprzedawcy jest tansze niz u producenta. Jaka masz butle?

Na uzywke musi byc tez swiadectwo bo nie przejdzie przegladu.

7. gazmenlpg

gazmenlpg Początkujący

Docenione treści:
    7
    Miasto:
    mazowsze
    Używka jeździła już w aucie więc czy nie ma gdziekolwiek śladu (jakaś baza cepik czy itp) i diagnosta powie że niestety i sory ale tej butli juz podziękujemy ???

8. Mikas

Mikas Początkujący

Docenione treści:
    1
    Jeśli jest już pieczątka w dowodzie o montażu instalacji to elementy można wymieniać gdziekolwiek i nie potrzeba na to papieru. Ja jeżdżę do jednego diagnosty, nie biorę żadnych papierów, auto jest w bazie i diagnosta dokładnie wie ile mam jeszcze ważną butlę więc może jakiś system działa.

9. vip.serwis

vip.serwis Nowy

Docenione treści:
    3
    zbiornik mozna wymienić u mechanika jak i u hydraulika. w drugim przypadku jak nie nawinie pakuł to bedzie dobrze. smiechy. generalnie prosta sprawa i znam wielu takich kowalskich którzy sami sobie wymienili po obejrzeniu filmu na youtubie i sprawdzili szczelnośc ludwikiem. oczywiście polecam zrobić to u prawdziwego fachowca bo od tego zalezy nasze bezpieczenstwo

winetoo lubi to.
  10. Maestrooo1

Maestrooo1 Nowy

Docenione treści:
    0
    Dziękuję za odp.
    "
    Jeśli jest już pieczątka w dowodzie o montażu instalacji to elementy można wymieniać gdziekolwiek i nie potrzeba na to papieru. Ja jeżdżę do jednego diagnosty, nie biorę żadnych papierów, auto jest w bazie i diagnosta dokładnie wie ile mam jeszcze ważną butlę więc może jakiś system działa."

Tez pytałem już w kilku miejscach i każdy mówi, że wystarczy homologacja, jeżeli instalacja jest już wbita w dowód i zarejestrowana oficjalnie w wydziale komunikacji oraz w karcie pojazdu.
    Wszelkie faktury, papiery z montażu są ponoć właśnie potrzebne przy wbijaniu LPG w dowód.
    Czy jak zepsuje się jakąś część z instalacji gazowej to tez trzeba mieć poświadczenie z montażu wymiany? Przecież nikt tak nie robi, a idąc tą droga tak by trzeba było.
    Tak jeszcze myślę, jutro podzwonię i popytam ile by kosztowała sama legalizacja i na ile lat ale pewnie się nie opłaca...
    Jeżeli używka to oczywiście z papierami ważnymi, wtedy nie powinno być chyba problemu?

11. m.kozera

m.kozera Nowy

Docenione treści:
    0
    używane zbiorniki z dokumentami to z tego co się orientuję to interes nieopłacalny. na aukcjach ludzie za takie chcą nie wiele mniej niż za nowe

12. gazmenlpg

gazmenlpg Początkujący

Docenione treści:
    7
    Miasto:
    mazowsze
    legalizacja tak ok 100-150 zł do tego montaż/demontaż zbiornika

13. Mikas

Mikas Początkujący

Docenione treści:
    1
    Jak używka to tylko i wyłącznie z dokumentem legalizacji. Masz w polsce największego producenta zbiorników Stako, sprawdź sobie ceny jakie mają i jakie u swoich dystrybutorów, ewentualnie Grotków.

14. Diagbox10

Diagbox10 -*-*-

Docenione treści:
    694
    Miasto:
    trasa lublin siedlce
    Grodkow nie grotkow. Osobiscie stako fajniejsze.

15. kalgaz

kalgaz Nowy

Docenione treści:
    4
    możesz ale jedż tam gdzie się znają natym bo zwykły mechanik tego nie zrobi

logan124 lubi to.
  16. Diagbox10

Diagbox10 -*-*-

Docenione treści:
    694
    Miasto:
    trasa lublin siedlce
    Do hydraulika ktory ma uprawnienia do gazu

17. kalgaz

kalgaz Nowy

Docenione treści:
    4
    do gazownika który naprawia i zajmuje się instalacją gazową na co dzień mam kilkunastu mechaników kolegów którzy korzystają z moich usług a u hydraulika to sobie głowę wymień bo ci przecieka

WOODOO i logan124 lubią to.
  18. winetoo

winetoo SuperMechanior

Docenione treści:
    528
    Miasto:
    Radom
    Eee...tam, sylikonem go, czerwonym.

kotoy, toomii76 oraz WOODOO lubią to.
  19. Diagbox10

Diagbox10 -*-*-

Docenione treści:
    694
    Miasto:
    trasa lublin siedlce
    Trzeba być rzeczywiscie wielkim gazownikiem zeby wykrecic dwie sruby dziesiatki. Odkrecic dwie mosiężne nakretki 17 stke i 14 stke. odpiąć trzy wsowki. Wyjac butle wykrecic szesc srubek ampulowych od wielozaworu i powtorzyc czynnosc

20. winetoo

winetoo SuperMechanior

Docenione treści:
    528
    Miasto:
    Radom
    Ale niezwykły już zrobi.

A cóż to takiego, cóż?