• Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusjach.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Kolektor dolotowy 1.9 JTD 8V

Deks

Początkujący
Dołączył
9.04.2017
Postów
11
Punktów
0
Wiek
44
Miasto
Gdynia
Witam
Pacjent: Fiat Bravo II 1.9 JTD 8V 120KM

Witam
Chciał bym wyczyścić kolektor dolotowy (niestety czynny EGR zrobił swoje).
Podjąłem decyzje żeby go zdjąć do czyszczenia, niestety sprawa nie jest taka prosta. Po zdemontowaniu osprzętu jaki wisi na kolektorze i zasilania wtryskiwaczy paliwem okazał się że problemem może być jeszcze pompa paliwowa i łapa silnika do której jest przymocowana pompa. Wyżej wymienione elementy najprawdopodobniej uniemożliwią demontaż kolektora. Nie che się o tym przekonać po jego odkręceniu od głowicy i może się wycofać z operacji. Bo to wymaga demontażu rozrządu i łapy silnika wraz z pompą. Operacja robi się gruba i to tylko po to żeby oczyścić kolektor.
Dlatego kieruje pytanie do mechaników którzy znają ten silnik (montowany nie tylko w fiacie) i potwierdzą że demontaż dolotu jest niemożliwy bez zdjęcia pompy paliwowej i łapy silnika.
Z góry dziękuje za pomoc.
 

kobra

Zweryfikowany Mechanik
Dołączył
9.10.2014
Postów
422
Punktów
145
Wiek
65
Miasto
Bielsko-B
Niestety pompa do demontażu jako że napędzana paskiem rozrządu więc i rozrząd do wymiany.
 

Deks

Początkujący
Dołączył
9.04.2017
Postów
11
Punktów
0
Wiek
44
Miasto
Gdynia
Dzieki za odpowiedz.
Pompa jest przymocowana do wspornika który jest tez elementem zawieszenia silnika. Czy ten wspornik nie trzeba też zdemontować ? Pytam bo mam wrazenie ze bedzie kolidować z kolektorem?
 

lukkiwlkp

Zweryfikowany Mechanik
Dołączył
19.12.2015
Postów
3794
Porady
2
Punktów
984
Wiek
38
Miasto
PGS
Tylko pompa. A później kolektor.
 

kobra

Zweryfikowany Mechanik
Dołączył
9.10.2014
Postów
422
Punktów
145
Wiek
65
Miasto
Bielsko-B
Tam bodajże z tego wspornika pompy trzeba wykręcić tylko jedną szpilkę tą najbliżej kolektora .
 
Do góry Bottom