• Witamy na Forum Mechaników!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusjach.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Partner 1.6 szarpanie 2-3tys obr

mirasmaniak82

Uczestnik
Dołączył
26.03.2024
Postów
35
Punktów
0
Dużo rzeczy do sprawdzenia na dzień dobry:
1. komputer + odczyt błędów
2. komputer + live data
3. cewka
4. sondy
5. czujniki wałków
1. Błędów brak.
3. Cewka zmieniona i również podmieniane inne 3. Bez zmian.
4. Sonda przed katem mowa Hello.
5. Nowy czujnika wałka rozrządu.

A do punktu 2 to jest tak
Nie wiem jak powinien wyglądać wykres Krótkoterminowej korekty czasu wtrysku paliwa bank 1
Wykres na benzynie
Wykres na lpg
 

Załączniki

  • Screenshot_2025-04-26-14-30-36-987_org.prowl.torque.jpg
    Screenshot_2025-04-26-14-30-36-987_org.prowl.torque.jpg
    644,7 KB · Wyświetleń: 4

mirasmaniak82

Uczestnik
Dołączył
26.03.2024
Postów
35
Punktów
0
Kurde a powiedzcie mi taką rzecz.
Po ostatnim wgraniu map u gazownika było dobrze podczas jazdy testowej u niego, po powrocie do domu się skopało spowrotem. Czyli coś powoduje że te mapy się rozjeżdżają ?
Możliwe że sterownik silnika coś chrzani?
 

Pangia

SuperMechanior
Dołączył
12.03.2023
Postów
1227
Porady
2
Punktów
336
Wiek
31
Miasto
Rakszawa
Bo u pana gazownika sterownik silnika jeszcze nie zdążył zrobić własnej adaptacji i dlatego jemu dobrze się jeździło, a tobie nie. Możesz kasować błędy po każdej jeździe albo naprawić auto.
 

mirasmaniak82

Uczestnik
Dołączył
26.03.2024
Postów
35
Punktów
0
Bo u pana gazownika sterownik silnika jeszcze nie zdążył zrobić własnej adaptacji i dlatego jemu dobrze się jeździło, a tobie nie. Możesz kasować błędy po każdej jeździe albo naprawić auto.
No ale ja nie mam żadnych błędów
A naprawić auto próbuje od 2 lat i auto odwiedziło już parę warsztatów i nikt nie poradził sobie
 

mirasmaniak82

Uczestnik
Dołączył
26.03.2024
Postów
35
Punktów
0
Kolejny mechanik elektryk rozkłada ręce :( Jedyna rzecz co mówił jest podejrzana to większe bo 30 stopni wyprzedzenie zapłonu podczas poszarpywania. Ktoś coś ?
 
Ostatnia edycja:

Blackk97

Nowy
Dołączył
26.03.2025
Postów
3
Punktów
0
Kolejny mechanik elektryk rozkłada ręce :( Jedyna rzecz co mówił jest podejrzana to większe bo 30 stopni wyprzedzenie zapłonu podczas poszarpywania. Ktoś coś ?
Czujnik temperatury plynu chłodzącego, tylko musi być aso, mialem podobny przypadek, wymiana czujnika pomogła.
 

mirasmaniak82

Uczestnik
Dołączył
26.03.2024
Postów
35
Punktów
0
Zamówiłem, zobacze ale troche wątpie bo zmieniałem już termostat Vernet z czujnikiem.
 

mirasmaniak82

Uczestnik
Dołączył
26.03.2024
Postów
35
Punktów
0
Wracam do tematu, bo temat nadal nie rozwiązany. Co poczyniłem dalej

Po ostatnim resetowaniu map benzyny byłem u gazownika i wgrał mapy gazu i podczas jazdy wokoło warsztatu nie było szarpania ale po powrocie do domu wróciło.
Jeździłem z mechanikiem co miał podpięty komputer i sprawdzał parametry podczas jazdy, szarpania. Powiedział że jedyna rzecz to kąt wyprzedzenia zapłonu jest trochę większy podczas szarpania. Powiedział, że można spróbować podmienić sterownik silnika bo on wszystkim steruje.
Podmieniałem sterownik silnika przystosowany do mojego silnika ale silnik chodził gorzej, wypadały zapłony.
Zmieniony został również Bsm ale też bez zmian. Nowa cewka NGK
Sprawdzone ciśnienie paliwa też wyszło ok.
Szczelność dolotu sprawdzana 2 razy w warsztacie i raz osobiście, nie wykryto nieszczelności.
Z racji tego że już paru mechaników nie chce brać tego auta do siebie bo już tyle zostało sprawdzone i nie cha tracić czasu. Zabrzmi to tutaj absurdalnie ale postanowiłem porozmawiać ze sztuczną inteligencją o tym problemie, nie mam nic do stracenia. Mam dostęp do programów diagnostycznych pp2000 i Diagbox. Po długich rozmowach i podaniu live data, jedyną rzeczą na którą zwróciła uwagę była jedynie brak synchronizacji zapłonu (układ Dephia/cewka Ngk). Podmieniłem spowrotem na starą cewke i czujnik położenia wału ale cały czas pokazuje brak synchronizacji. I właśnie pytam tutaj czy to faktycznie może być problem, bo AI tłumaczy to dość logicznie.
 

tolus24

SuperMechanior
Dołączył
2.06.2026
Postów
235
Punktów
72
Jeżeli chciałbyś aby ktoś Ci pomógł, to musisz konkretne dane podać, masz diagboxa więc nie ma problemu, żeby zamieścić screeny z parametrów na żywo.
Ale tak, jak pisałem Ci w innym wątku, który założyłeś, musisz zacząć od początku i systematycznie, bo problemów jest więcej niż jeden, a czy tak jak ja bym poszedł czy po swojemu, to już drugorzędne.
Według mnie, jak był zmieniany silnik, to silnik i sterownik były od różnych aut i po złożeniu i pojawieniu się pierwszych problemów, zaczęto od grzebania w mapach, nie mając o tym pojęcia. Potem gdy nie przynosiło, to zadowalających efektów, zaczęto szukać w i wokół silnika.
A potem zaczęła się wymiana części w ciemno, w tym za Twojej kadencji.
Dodatkowo nakłada się problem, że NFU, to nie jest jeden jedyny model przez cały okres i nie wiadomo czy sam kod silnika wystarczy aby dobrać prawidłowo części.
Nie zastanowiło nikogo, że na każdym sterowniku silnik pracuje inaczej. Po co w ogóle było grzebane w mapach, jeśli było podejrzenie, że mapy się rozjechały, to się wgrywa "oryginał", a nie grzebie w obecnych.
Dlatego pisałem, że to jako pierwsze do weryfikacji.
Na to wszystko założono gaz mimo, że na benzynie prawidłowo nie pracował.
Wygląda też na to, że pracuje na obydwu paliwach na raz, układy są nieszczelne.
Dlatego też pisałem, żeby gaz odłączyć mechanicznie i elektrycznie i najpierw doprowadzić do poprawnej pracy na benzynie.
Jeżeli podczas szarpania było widoczne zwiększanie kąta wyprzedzenia zapłonu, to pomijając czy to była prawidłowa reakcja, to ECU musiało ją podjęcia na jakiejś podstawie i to powinno być widać w parametrach, co się zmieniło.
Itd. systematycznie i po kolei.
A jeśli już chcesz zacząć od wskazówki AI, to podałem Ci na podstawie czego jest "obliczana synchronizacja" w tym silniku.
Także podsumowując jeśli chcesz działać przy pomocy forum i wskazówki AI, to standardowo wrzuć live data z czujnika wału, MAP, czujnika spalania stukowego, sonda lambda, czujnik temperatury silnika, czas i dawka wtrysku, kąt wyprzedzenia zapłonu, położenie przepustnicy, pedału gazu.
Możesz ktoś, coś zauważy. Tu już nie ma miejsce na pisanie tylko na konkretne parametry.
 
Ostatnia edycja:

mirasmaniak82

Uczestnik
Dołączył
26.03.2024
Postów
35
Punktów
0
Ok zobaczymy
Zapomniałem wspomnieć o jeszcze jednej dolegliwości otóż czasem auto zgaśnie zgaśnie na wolnych obrotach przy wciśnięciu sprzęgła. Wcześniej zdarzało się że gasł przy ruchu kierownicą na postoju ale był ubytek masy. Po dołożeniu masy do silnika było lepiej ale czasem też zgasł przy wciśnięciu sprzęgła np podczas dojazdu do skrzyżowania. Wymieniłem pasek, napinacz i pompa wspomagania bo było podejrzenie że to wspomaganie powoduje usterkę. Teraz nie gaśnie przy ruchu kierownicą ale czasem się zdarzy przy wciśnięciu sprzęgła.
 

Farseer

SuperMechanior
Dołączył
8.05.2024
Postów
152
Punktów
41
Wiek
33
Miasto
Pruszków
Musimy być na 101% pewni, że sterownik jest dokładnie do tego właśnie sterownika i, że mapy są całkowicie niegrzebane i oryginalnie dobrane do sterownika i silnika. Bez tego ani rusz.
 

tolus24

SuperMechanior
Dołączył
2.06.2026
Postów
235
Punktów
72
Tak z ciekawości, sprawdź chociaż na początek, jaki masz model ECU, zrób zdjęcie naklejki i zamieść tu i sprawdź po VIN jaki powinien być u Ciebie, bo z tego co pisałeś, wnioskuję, że wcześniej też miałeś 1.6 benzynę, a jak nie masz możliwości, to podaj VIN, to może mi albo komuś uda się ustalić.
Kiedyś te silniki dość często były przekładane i bywały problemy po przekładkach i głównie właśnie o sterowanie/ECU się rozbijało.
Nawet według Autodaty, choć to nie zawsze wyrocznia, chociażby były NFU sterowane w oparciu o czujnik wału, a były też w oparciu o wał i wałek, a ile jeszcze było zmian czy sterowników/map tego nie wiem, bo to dopiero wychodzi przy tego typu tematach.
Dlatego według mnie u Ciebie, to wypadałoby ustalić najpierw.
 
Ostatnia edycja:

mirasmaniak82

Uczestnik
Dołączył
26.03.2024
Postów
35
Punktów
0
Sterownik mam podobno prawidłowy. Podmienialem z firmy Motorataj w Poznaniu to dali mi sterownik pod silnik właśnie 109km.
A po vinie nikt nie umiał sprawdzić jaki powinien być sterownik ale w sumie ja i tak miałem wcześniej silnik 110 km też tu5jp4
 
Do góry Bottom